Προς το περιεχόμενο

Rosewood & Maple


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά Βασίλη απαγορέυτηκαν οι βαφές τύπου νίτρο στην ευρώπη; Και αν ναι, τι αντίκτυπο θα έχει αυτό σε εταιρείες όπως η gibson pου επιμένουν στο νίτρο; Λες να το ... γυρίσουν σε πολυουρεθάνες για όσα προϊόντα θα εξάγονται προς τα μέρη μας;;;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τωρα ρε Κωστα μου αυτο το "κουφο" τι το ηθελες?? :lol:

 

το ΒΑΨΙΜΟ με νιτρο (δηλ. οι ΕΡΓΑΣΙΕΣ βαψιματος) απαγορευονται στον δυτικο κοσμο (και στις ΗΠΑ απαγορευεται το spaying του στον ανοικτο αερα,επιτρεπεται μονο σε ειδικες εγκαταστασεις) επειδη το "υγρο" νιτρο ειναι τοξικο & οχι οι ΚΙΘΑΡΕΣ που ειναι βαμμενες με νιτρο!! :lol:

 

Με το που στεγνωσει το νιτρο γινεται ΕΝΤΕΛΩΣ ακινδυνο...... :wink:

 

τωρα για την "επιδραση" του λεπτου (η ανυπαρκτου) φινιρισματος στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας ας μην ανοιξω καλυτερα το στομα μου... :twisted:

 

ή μαλλον ας το ανοιξω βαζοντας τα εξης ερωτηματα

 

1.τι "μαφλαρει" περισσοτερο τον "ηχο" μιας κιθαρας? το ΣΩΜΑ μας πανω στο οποιο ΑΚΟΥΜΠΑ (καντε ενα πειραμα και παιξτε την κιθαρα σας ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ πανω στο σταντ της και μετα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ παιζοντας την κανονικα και ακουμπωντας την στο σωμα σας & ακουστε την τεραστια ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ διαφορα η οποια βεβαια ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ οταν η κιθαρα μπει στον ενισχυτη :roll: ) η μια στρωση βαφης η οποια οτι και να κανουμε δεν ζυγιζει πανω απο 30-40 γραμμαρια......

 

2.τι "μαφλαρει" περισσοτερο τον "ηχο" μιας κιθαρας,ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΧΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟ Pickguard που ακουμπαει το 70% του σωματος της κιθαρας (οπως ακριβως ακουμπαει ενα muffle το δερμα ενος τυμπανου) ή μια στρωση βαφης η οποια οτι και να κανουμε δεν ζυγιζει πανω απο 30-40 γραμμαρια......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με, το αν το λούστρο είναι επικίνδυνο ή όχι (ειδικά αφού έχει στεγνώσει) το ξέρω καλά! Απλά αυτό δεν μπορούσα να διευκρινήσω, αν απλά απαγορεύεται να βάφεις στην ευρώπη ή απαγορεύονται και τα προϊόντα που είναι φτιαγμένα με αυτόν τον τρόπο να εισάγονται! Ξέρω γω, ευρωπέη είν' τούτοι... you never know...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το ποσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ειναι να βαφεις με νιτρο το διαπιστωσα προωπικα οταν εβαψα την ΠΡΩΤΗ & ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κιθαρα με αυτον τον τροπο (η δεξια στη φωτο,την εχει τωρα ο κιθαριστας των Raining Pleasure)

 

2592659846de86b91885a5c4b452a2d8798b1ff13f19738d231cffd7.jpg

 

ημουν τοσο ασχετος που νομιζα οτι απλα με το να εχω ανοικτο ενα παραθυρο θα ημουν ασφαλης,ευτυχως προλαβα πριν ΛΥΠΟΘΥΜΗΣΩ να ανοιξω τη μπαλκονοπορτα και να αναισθητοποιηθω στο μπαλκονι μου (οπυ και με βρηκε μετα απο μια ωρα να...κοιμαμαι η εκπληκτη συζυγος μου... :oops: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως προλαβα πριν ΛΥΠΟΘΥΜΗΣΩ να ανοιξω τη μπαλκονοπορτα και να αναισθητοποιηθω στο μπαλκονι μου (οπυ και με βρηκε μετα απο μια ωρα να...κοιμαμαι η εκπληκτη συζυγος μου... :oops: )

 

xaxaxaxaxaxaxa :lol: :lol: :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου