Προς το περιεχόμενο

Κλείδωμα θρεντ ή σβήσιμο off-topic ποστς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σε συνέχεια του κλειδώματος ενός πρόσφατου αλλα και πολλών παλιότερων θρεντς, θέλω να επαναφέρω τη συζήτηση για τη συχνότερη διαγραφή ποστς που είναι off-topic ώστε να διατηρείται μια σχετική ισορροπία στα θρεντς αντί να περιμένουμε πότε θα εκτραπούν για να τα κλειδώσουμε. Ξέρω ότι ορισμένες φορές σβήνονται ποστς αλλά μόνο όταν αυτά έχουν ξεφύγει τελείως (προσωπικές επιθέσεις, χαρακτηρισμοί κτλ.)

 

Πολλές φορές μάλιστα βλέπω ότι η εκτροπή του θρεντ απομακρύνεται χειρουργικά με δημιουργία νέου χαβαλοθρεντ, λες και θα χάσει η Βενετιά βελόνι αν σβηστούν ορισμένες μαλακίες αμπελοφιλοσοφίες. Από την άλλη καταλαβαίνω τη δύσκολη θεση των μοντς να πρέπει να εξηγήσουν τι έγινε σε κάθε έξαλλο συμφορουμίτη που του έσβησαν τις πέντε σειρές παραληρήματος. Word of advice: Δεν χρειάζεται.

 

Επίσης, καταννοώ ότι το φόρουμ έτσι έχει αποφασιστεί να λειτουργεί αλλά έχοντας υπάρξει μοντ και σε άλλο φόρουμ αλλά και όντας συχνός θαμώνας άλλων φόρουμ (είμαι ενεργός από την εποχή των BBS και μετά του Usenet) θεωρώ ότι θρεντς με συνοχή και συνέχεια λειτουργούν πολύ καλύτερα και φυσικά προσελκύουν πολύ περισσότερο κόσμο.

 

Τεσπαν. Θα ήθελα τις απόψεις σας.

(DISCLAIMER: Φυσικά αποδέχομαι τη βούληση των μοντς και κυρίως του αντμιν αλλά θεωρώ ότι το παρόν είναι ένα θέμα που αξίζει να ξαναμπεί στην ατζέντα του φόρουμ).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"One bad apple spoils the barrel"

 

Το οποίο ισχύει μεν, δεν θα'πρεπε δε. Κατ'εμέ, διαγραφή τα flames χωρίς καν εξήγηση. Λες και δεν καταλαβαίνει όποιος την έκανε ότι την έκανε. Ο πρωτομυριστής που λένε...  ;D

Στο τελευταίο ταλιμπανοθέμα θεωρώ πως μια χαρούλα πήγαινε μέχρι που πήρε φωτιά.

 

Επίσης, ν'αναφέρουμε κιόλας πως mods και admin έχουν βρεθεί υπό πυρά για τις ενέργειές τους ουκ ολίγες φορές, ασχέτως αν η πλειοψηφία του φόρουμ θεωρεί πως είχαν δίκιο. Απορώ με την υπομονή τους, καθώς και με την χαλαρή διάθεση με την οποία τ'αντιμετωπίζουν. Εγώ θα'ριχνα ban αβέρτα στην θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανική περίπτωση (που δεν είναι πάντα εύκολο γιατί οι μοντς δεν είναι ρομποτ): Μία προειδοποίηση και μετά σβήσιμο και λοιπές ενέργειες (πχ temp mute, thread ban) αν κριθεί απαραίτητο. Κάποιοι θα χτυπήσουν οργισμένα τη γροθιά τους στο γραφείο και θα φωνάξουν στην οθόνη μπας και η οθόνη φοβηθεί, αλλά έτσι γίνεται :P

 

Εκτός αν αυτό το thread θεωρείται backseat moderating... τσεκούρι πάραυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να συμφωνήσω.

Αλλά νομίζω ότι ιδίως στα μουσικά γούστα και όταν υπάρχουν μέλη που έχουν δικαιολογημένα λόγω ηλικίας μεγάλο ενθουσιασμό είναι δύσκολο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ευθύνη του αντμίν η διαγραφή των flames και συμφωνώ.

Αλλά είναι και δική μας ευθύνη όσοι /όσες διαβάζουμε να χρησιμοποιούμε και αυτό το κουμπάκι του "report" αν ένα σχόλιο κρίνουμε ότι εκτροχιάζει το πνεύμα της συζήτησης. Αναρωτιέμαι πόσοι το κάνουν.

 

Επίσης, θα πρότεινα διαγραφή και των τρολλοσχολίων (τουλάχιστον από τα ειδικά θέματα / τεχνολογίας κλπ.) διότι ύστερα από τέσσερις πέντε χαβαλέ-αναρτήσεις, χάνεται το νήμα και για να βρει κάποιος την πληροφορία, πρέπει να φάει στη μούρη πολύ σαχλαμάρα!

 

Τέλος εκτός από τα flame σχόλια, υπάρχουν και οι ad hominem επιθέσεις - προσωπικές.

Όταν γίνεται προσωπικό, δεν έχει νόημ αγια κανέναν άλλο - ούτε καν για εκείνους που εμπλέκονται. Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, εχω πέσει κι εγώ στο λάκο με τα φίδια, αλλά θεωρώ ότι ήταν μετά αφού προκλήθηκα (δεν είναι του παρόντος να επεκταθώ) και όχι επειδή μου την έδωσε κατακούτελα ξαφνικά.

Προτείνω οι προσωπικές επιθέσεις (όχι "τι λέει κάποιος" αλλά "ποιος το λέει") να διαγράφονται πάραυτα. Χωρίς εξηγήσεις επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Η ψηφοφορία σβήστηκε κατά λάθος. Συνεχίζουμε τη συζήτηση.)

 

Να σημειωθεί ότι δεν μιλάω για flames τα οποία αντιμετωπίζονται με τον ένα ή άλλο τρόπο.

Μιλάω για τα αρχικά σημάδια εκτροπής ενός θρεντ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Η ψηφοφορία σβήστηκε κατά λάθος. Συνεχίζουμε τη συζήτηση.)

 

Να σημειωθεί ότι δεν μιλάω για flames τα οποία αντιμετωπίζονται με τον ένα ή άλλο τρόπο.

Μιλάω για τα αρχικά σημάδια εκτροπής ενός θρεντ.

 

Ε ξαναβάλτην την ψηφοφοφoρία μη σε πάρει και σε σηκώσει!

 

(κάτι τέτοιο εννοείς me to "αρχικά σημάδια εκτροπής"; ) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα.

 

Όχι.

 

Είσαι on topic.

 

Εννοώ κάτι τέτοιο:

 

"Καλά ρε φίλε ανοίγεις θρεντ, βάζεις ψηφοφορία, ψηφίζουμε σα μαλάκες και μετά τη σβήνεις; Τι νομίζεις πως είσαι ο Σύριζα που ζητάει ΟΧΙ και μετά εφαρμόζει το ΝΑΙ;"

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα.

 

Όχι.

 

Είσαι on topic.

 

Εννοώ κάτι τέτοιο:

 

"Καλά ρε φίλε ανοίγεις θρεντ, βάζεις ψηφοφορία, ψηφίζουμε σα μαλάκες και μετά τη σβήνεις; Τι νομίζεις πως είσαι ο Σύριζα που ζητάει ΟΧΙ και μετά εφαρμόζει το ΝΑΙ;"

 

Κατάλαβα. Αυτό είναι flame όμως ! (Όσο κι αν το βρίσκω σωστό στο περιεχόμενό του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα προβλήματα ξεκινούν από το εξής απλό:

Δεν βρίσκονται όλοι οι συνομιλητές στο ίδιο επίπεδο.

Μιλάω πάντα για ευαίσθητα θέματα εκτός στενού μουσικού πλαισίου τα οποία χρήζουν γνώσης,ικανότητας και αγχίνοιας.

 

Και τελειώνουν εκεί,καθώς κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει όσους δεν μπορούν(πραγματικά) να ακολουθήσουν και να τους απομονώσει από αυτούς που μπορούν.

 

Συνεπώς,δεν βλέπω να υπάρχει* ο οποιοσδήποτε τρόπος moderation που θα μπορούσε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη γενέση του...Απλά και πάντα,θα περιμένουμε καρτερικά το επόμενο κλείδωμα.

 

 

*Ή μήπως υπάρχει,trolley;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου