Προς το περιεχόμενο

Κλείδωμα θρεντ ή σβήσιμο off-topic ποστς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@RayDTutto

 

Αν ισχυρίζεσαι ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχουν ευνοούμενοι και περιμένεις από εμένα να στο/στους υποδείξω,τότε κάτι έχεις φιλτράρει λάθος...Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό,το οποίο συμβαίνει και συνέβαινε πάντα σε οποιαδήποτε μορφή κοινωνικής ομαδοποίησης.Γιατί να διαφέρει η μορφή που λέγεται Noiz;

 

Τα όποια θέματα ξεκινούν όταν υποκειμενικά σαν άνθρωποι(διαχείριση εν προκειμένω) πρέπει αντικειμενικά να κρίνουμε άλλους ανθρώπους(μέλη)...Και ο λόγος ίσως που υπάρχει αυτό το είδος ελαστικού moderation είναι γιατί αναμφίβολα ανάμεσα σε αυτούς που εξωθούν τα πράγματα,πολλές φορές βρίσκονται και άτομα που απολαμβάνουν την (προσωπική και μη)συμπάθεια των ιθυνόντων.Τα γραπτά μένουν και δεν αμφισβητούνται,ξέρεις...Αν τα προλάβεις.

Τι το πολύπλοκο υπάρχει σε αυτό που σου γράφω;

 

Τώρα,με την άποψη ότι δεν γίνεται να "μαυρίσουμε" ένα εριστικό μέλος που έχει προσφέρει αρκετά στο φόρουμ(κατά τον δικό σου ορισμό) με την ίδια ευκολία όπως κάποιο άλλο,μπορώ να σου πω ότι μάλλον συμφωνώ αλλά το όριο που ο ένας ρόλος τελικά θα υπερκεράσει τον άλλο δεν είναι εύκολα και πάντα αντιληπτό.

 

Αυτοί που φτιάχνουμε στο μυαλό μας για να δώσουμε εξήγηση που μας βολεύει.

 

Παλιότερα απολάμβανα το να μαλώνουμε... :)

You should have known better.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα απολάμβανα το να μαλώνουμε... :)

You should have known better.

 

Έλα, δωσ΄μου μια ευκαιρία. Κάτσε, αρχίζω εγώ,... βρωμάνε τα πόδια σου ... ρε  ;D

 

Τι το πολύπλοκο υπάρχει σε αυτό που σου γράφω;

 

Πολύπλοκο δεν υπάρχει κάτι, απλά δεν ισχύει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Ή μήπως υπάρχει,trolley;

 

Κατόπιν σκέψεως, απαντώ : και βέβαια υπάρχει.

 

Αφορά στην επίδειξη ακεραιότητας από την πλευρά των θαμώνων, ακεραιότητα που συνάγεται από την συμμόρφωσή τους σε ουσιαστικούς και ξεκάθαρα ονοματισμένους κανόνες (π.χ. : όλοι γράφουμε ελληνικά).

 

Οι τρέχοντες κανόνες του φόρουμ, και ειδικώς ορισμένοι από αυτούς, είναι εντελώς κενοί, όπως εκείνος που παρατέθηκε πρόσφατα και λέει (ελεύθερη διατύπωση) : μην γράφετε πράγματα που μπορεί να εκνευρίσουν αυτούς που τα διαβάζουν. Αστεία πράγματα δηλαδή.

 

Παράλληλα, κάθε ανθρώπινη ομάδα (πλην του παρόντος φόρουμ, όπως προκύπτει) έχει έναν αυτόματο μηχανισμό απόρριψης προς όποιον δηλώνει αδιαφορία για την ομάδα και μάλιστα καυχιέται επ' αυτής της αδιαφορίας.

 

Στο τέλος της ημέρας, όλα αυτά απαιτούν χρόνο και κέφι από την πλευρά της Διαχείρισης, η οποία προφανώς δεν μπορεί να ασχολείται εσσαεί με ένα μάτσο μαντραχαλάδες που επιμένουν να τσακώνονται (σχεδόν) για τα πάντα. Αν είχαν υιοθετηθεί εγκαίρως ορθές πρακτικές και νοοτροπίες, ΙΣΩΣ η κατάσταση να ήταν καλύτερη.

 

Συνοπτικά λοιπόν : υπάρχει πρόβλημα κανονισμών, έλλειψη διάθεσης και βούλησης για την εφαρμογή αυτών, μπούχτισμα με τυπικές ελληναράδικες αντιλήψεις και συμπεριφορές. Κατανοώ, ασφαλώς, αλλά ο κίνδυνος να υπάρξει περαιτέρω διολίσθηση σε ακόμη πιο ασήμαντο περιεχόμενο, είναι πλέον κάτι παραπάνω από ορατός.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

 

Ξέρω τι είναι αυτό που επιδιώκεις και πιθανόν πάντα να επεδίωκες(στον βαθμό που σου αναλογεί) από τούτον εδώ τον ιστότοπο...

Δεν μπορεί όμως να διεκπεραιωθεί δια μέσου κανενός admin,mod και διακριτού κανόνα.

 

Έγκειται στο καθ' ένα μέλος ξεχωριστά το αν έχει σαν σκεπτόμενη βάση την Ηθική και τον Υπεράνθρωπο.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

 

Ξέρω τι είναι αυτό που επιδιώκεις και πιθανόν πάντα να επεδίωκες(στον βαθμό που σου αναλογεί) από τούτον εδώ τον ιστότοπο...

Δεν μπορεί όμως να διεκπεραιωθεί δια μέσου κανενός admin,mod και διακριτού κανόνα.

 

Έγκειται στο καθ' ένα μέλος ξεχωριστά το αν έχει σαν σκεπτόμενη βάση την Ηθική  και τον Υπεράνθρωπο.:)

 

Ρε συ Grey συχνάζεις σε κανα μεγάλο φόρουμ του εξωτερικού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Grey συχνάζεις σε κανα μεγάλο φόρουμ του εξωτερικού;

 

Θα σου απαντήσω αν μου εξηγήσεις την σκοπιμότητα της ερώτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω αν μου εξηγήσεις την σκοπιμότητα της ερώτησης.

 

Εε καλά τώρα. Αφού η απάντηση δεν μπορεί να αλλάξει ανάλογα την "σκοπιμότητα" τότε τι ρωτάς; Έτσι για τις εντυπώσεις; Πες ναι, όχι, πολύ, λίγο, κάποιο απ' αυτό θα είναι, μπορεί να αλλάξει η απάντηση;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω αν μου εξηγήσεις την σκοπιμότητα της ερώτησης.

Για να κάνεις τις συγκρίσεις όσον αφορά στο μοντερέσι, στην πειθαρχία των θρεντς και γενικά στη συμπεριφορά που τηρείται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις τις συγκρίσεις όσον αφορά στο μοντερέσι, στην πειθαρχία των θρεντς και γενικά στη συμπεριφορά που τηρείται.

 

Ήμουν.Για αρκετό καιρό...Και ναι,οι συγκρίσεις σε αυτό το κομμάτι είναι αναπόφευκτες.

Προτιμώ όμως το Νοiz.Για λόγους εξόχως περίεργους.

 

Εε καλά τώρα. Αφού η απάντηση δεν μπορεί να αλλάξει ανάλογα την "σκοπιμότητα" τότε τι ρωτάς; Έτσι για τις εντυπώσεις; Πες ναι, όχι, πολύ, λίγο, κάποιο απ' αυτό θα είναι, μπορεί να αλλάξει η απάντηση;

 

Δεν πτοείσαι βλέπω εσύ. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ερώτημα δεν είναι εύκολο να απαντηθεί συνολικά.

 

Κάθε θέμα είναι διαφορετικό και κάθε εκτροπή είναι επίσης διαφορετική.

 

Ενα θέμα στο οποίο η συζήτηση εκτρέπεται μπορεί να κλειδωθεί αν έχει κλείσει τον κύκλο του (δηλ. αν έχει συζητηθεί επαρκώς το αρχικό θέμα) και πλέον βρίσκεται στη φάση της παρακμής όπου απλά ανακυκλώνονται οι ίδιες και οι ίδιες αντιρρήσεις.

 

Όταν ένα θέμα είναι σε εξέλιξη (δηλ. αισθάνεσαι ότι υπάρχει περιθώριο να έρθει κάποιος και να γράψει κάτι που να έχει αξία) τότε πρέπει να του αφήσεις χώρο να το κάνει. Οπότε πρέπει να φύγουν τα άσχετα. Αν τα άσχετα είναι βρισιές, τότε σβήνονται. Αν τα άσχετα είναι απλή συζήτηση off topic/ χαβαλέ τότε είναι φυσιολογικό να διαχωρίσεις το κομμάτι και να τους αφήσεις να μιλάνε στην παιδική χαρά. (Αυτά τα τελευταία μπορεί να σβηστούν αργότερα)

 

Και τώρα όλα αυτά σκεφτείτε τα με 1 grain of salt δηλαδή και να εκτελούνται από ανθρώπους - με κάποια αναπόφευκτη υποκειμενικότητα.

 

Δύο παρατηρήσεις:

1. Δεν νομίζω ότι είναι πολύ λογικό να μιλάμε για αλλαγή των "κανόνων εμπλοκής" -λίγο πολύ αυτό που περιγράφω είναι το φυσιολογικό να γίνεται. Βέβαια, μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετικό threshold στο τι θεωρείται εκτροπή.

 

2. Κάποιες (ελάχιστες) φορές παρατηρείται σκόπιμη υποβάθμιση της (όποιας) συζήτησης με σκοπό είτε την απαξίωση των προλαλησάντων είτε ως μομφή για το θέμα της συζήτησης. Κρατήστε κατά νου ότι αυτό φαίνεται - just don't do it. Εκεί αναγκαστικά η η παρέμβαση πρέπει να είναι πιο "ενισχυμένη" και άμεση.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου