Προς το περιεχόμενο

Κλείδωμα θρεντ ή σβήσιμο off-topic ποστς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πτοείσαι βλέπω εσύ. ;D

 

Μα ναι ρε συ Grey. Απαντάς

 

Ήμουν.Για αρκετό καιρό...Και ναι,οι συγκρίσεις σε αυτό το κομμάτι είναι αναπόφευκτες.

Προτιμώ όμως το Νοiz.Για λόγους εξόχως περίεργους.

 

Τι διαφορετική απάντηση μπορεί να έδινες δηλαδή; Αφού κάνουμε που κάνουμε συζήτηση ας μην το παίζουμε και δύσκολοι/καχύποπτοι. Το να φυτεύεις στο μυαλό σου την ιδέα πως ο συνομιλητής σου είναι κάτι σαν εχθρός και πρέπει να "προστατεύεσαι" δεν βοηθάει την κουβέντα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron

Εσύ Χάρη παρατηρείς διαφορά σε σχέση με τα ξένα φόρα; Γιατί έτσι όπως τα λες είναι σαν να μην παρατηρείς.

 

Επίσης δεν σου φαίνεται περίεργο να υπάρχουν τόσα χιλιάδες μέλη και να βλέπουμε 10-20, άντε 30 νικς συνεχώς; Δε νομίζεις ότι άτομα που διστάζουν να γράψουν, θα έγραφαν αν έβλεπαν μια σχετική τάξη και έναν σχετικό έλεγχο στο ποιος θα τους απαντήσει και κυρίως πως;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Επίσης δεν σου φαίνεται περίεργο να υπάρχουν τόσα χιλιάδες μέλη και να βλέπουμε 10-20, άντε 30 νικς συνεχώς; Δε νομίζεις ότι άτομα που διστάζουν να γράψουν, θα έγραφαν αν έβλεπαν μια σχετική τάξη και έναν σχετικό έλεγχο στο ποιος θα τους απαντήσει και κυρίως πως;

 

 

Έχει μια βάση αυτό που λες.

Βέβαια για κάποιους (πολλούς) που δεν έχουν το ίδιο πράγμα κατά νου μπαίνοντας σε ένα φορουμ, η παρούσα μορφή μπορεί και να είναι η επιθυμητή.

 

Αυτή είναι η λίγο πολύ η "αναλογία" τα τελευταία 9 χρόνια που θυμάμαι το noiz.

Νομίζω ότι σοβαρές κουβέντες μπορούν να γίνουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σοβαρές κουβέντες μπορούν να γίνουν.   

 

Αυτή την πρόταση βέβαια αν την διαβάσει κανείς θα νομίζει πως δεν έχουν γίνει σοβαρές κουβέντες το οποίο φυσικά και δεν ισχύει. Έχουν γίνει άπειρες σοβαρές κουβέντες άλλες σχετικές με την θεματολογία του φόρουμ κι άλλες άσχετες.

Το πρόβλημα κατ' εμε πηγάζει από δυο καταστάσεις, 1) κάποιοι έχουν όρεξη για καυγάδες, και 2) κάποιοι νομίζουν πως έχουν το δικαίωμα να εγείρουν θέμα κανόνων όταν το μόνο που συμβαίνει είναι οτι διαβάζουν πράγματα με τα οποία δεν συμφωνούν. Για το πρώτο το moderation σίγουρα πρέπει να επεμβαίνει αλλά όπως εξήγησε ο harilatron αυτό δεν είναι πάντα προφανές πως πρέπει να γίνεται. Για το δεύτερο τι να πω, πρόβλημά τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχαμε ολοι κάρμα 4 θα ειμαστε στην ελληνογερμανική αγωγή...

Οχι σε φορουμ με ροκ ιδιοκτησια...

Θα ειχαμε ήδη πεθάνει απο πλήξη

 

Μια χαρά τα πάνε οι mods...

To forum τσουλάει άριστα...

(μονο μη μου ξανασβήσουν ποστ γιατι "θα τους πάρει και θα τους σηκώσει")

 

Λιγο πιο σοβαρά τωρα, αυτη η εσωστρέφεια του νήματος δεν βοηθάει...

Να ο S9F θα εγινε ήδη αντιπαθής σε μερικούς απο τους τακτικούς ποστερς...

Και εγω ήδη αισθάνομαι άσχημα που δεν εχω "προσφέρει" κατι σε αυτήν την παρέα...

Και που δεν μπαίνω σε αλλα φορουμ, ελληνικά η ξένα...

Και που ο trolley δεν ενδιαφέρεται για το τι μουσικη ακουω...

Και...

 

Τεσπα... Πολλα ειπα παλι

 

Κλείδωσέ το Χάρη... Κλείδωσέ το

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την πρόταση βέβαια αν την διαβάσει κανείς θα νομίζει πως δεν έχουν γίνει σοβαρές κουβέντες το οποίο φυσικά και δεν ισχύει. Έχουν γίνει άπειρες σοβαρές κουβέντες άλλες σχετικές με την θεματολογία του φόρουμ κι άλλες άσχετες.

 

Πόσες θυμάσαι να ξεκίνησαν σοβαρές ΚΑΙ να κατέληξαν σοβαρές;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν σκέψεως, απαντώ : και βέβαια υπάρχει.

 

 

Παράλληλα, κάθε ανθρώπινη ομάδα (πλην του παρόντος φόρουμ, όπως προκύπτει) έχει έναν αυτόματο μηχανισμό απόρριψης προς όποιον δηλώνει αδιαφορία για την ομάδα και μάλιστα καυχιέται επ' αυτής της αδιαφορίας.

 

 

Είμαι υπεύθυνη για αυτά που λέω και όχι για το τι καταλαβαίνεις εσύ και ο κάθε εσύ.Αυτό που επαναλαμβάνεις με περισσή τεχνική(εύχομαι να την έχεις και στο όργανο),είναι σεβασμός αγαπητέ και όχι καύχημα.Πάτησα τον κανόνα "δεν αναφέρομαι στην πολιτική" (εξού και η παρένθεση δίπλα στο αριστερίστικη) και σαν ώριμος άνθρωπος ανέλαβα τις ευθύνες μου και πάλι σα μεγάλος άνθρωπος και υπερασπιζόμενη το δικαίωμα της άποψής μου είπα "αν με διαγράψετε δε μου καίγεται καρφί".Πήγαινε στο συγκεκριμένο προφανώς και ναι, το υπερασπίζομαι ακόμη!

Εσύ προτιμάς να απομονώνεις αυτά που δεν καταλαβαίνεις και να τα παρουσιάζεις όπως σε συμφέρουν.("ελληναράδικο" για να χρησιμοποιήσω κάποια έκφραση που κυκλοφορεί).

Περιγράφεται απ'τα διάφορα λεγόμενα η λέξη αξία.Αξία είναι να μιλάς γι'αυτά που ξέρεις ή που πιστεύεις με επιχειρήματα και με σεβασμό.Μάλλον έχεις παρακολουθήσει όλα μου τα posts (!) και δε σ'άρεσαν.Πάλι δεν ευθύνομαι εγώ γι'αυτό.

Όταν ξεκίνησα να ανεβάζω κομμάτια (το θρεντ το βρήκα,δεν το έφτιαξα εγώ),σκέφτηκα "γιατί να το κάνω"?Η απάντηση ήταν "γιατί τριγυρνάνε πιτσιρικάδες εδώ μεσα και πού ξέρεις,μπορεί να αρέσουν σε κάποιον και να ξεφύγει απ'τα σκουπίδια που παίζουν τα μαγαζιά".

Έχω δηλώσει απ'την αρχή ότι πρόσφατα ξεκίνησα να παίζω,ζήτησα συμβουλές για το μοντέλο της κιθάρας μου,για τον ενισχυτή μου(πολλά άλλα τα βρήκα σε παλιά θρεντ) και έχω υπερασπιστεί πολλές φορές την ύπαρξη αυτού του site όπως και το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του καθενός(αν δε θέλει φεύγει).Τα πολύ τεχνικά δε με ενδιαφέρουν πετάλια κλπ.Στα κομμάτια που έχετε ανεβάσει και μ'άρεσαν τα σχολίασα.Δεν μπορώ να το κάνω σε όλα(έχω κι άλλες δουλειές).(atreu πού είσαι?).

Το πρόβλημα όμως τοποθετείτε στο σεβασμό.Απ'τη μια αυτός που δε λέει μ@@@@@ μπροστά στα παιδιά του (!) το χρησιμοποιεί εδώ μέσα άνετα και μιλάει και περί "ηθικής"...!!!Απ'την άλλη το "με τι ξυρίζομαι" μονοπολεί το ενδιαφέρον μέρες ολόκληρες.

Εν κατακλείδι η συμπεριφορά σου (σας-μερικών),θυμίζει τα χωριστά δικαιώματα που έχουν οι ιδιοκτήτες με τους ενοικιαστές μιας πολυκατοικίας(δε θα το αναλύσω,όποιος ξέρει,ξέρει).

Το να λέει κάποιος την άποψή του κατοχυρωμένα είναι δικαίωμά του.Το magna βγαίνει απ'το magna carta(σύρε να δεις τι είναι).Το αν σ'αρέσει εσένα (ξαναλέω)είναι αδιάφορο.Σημασία έχει να οδηγήσεις το διάλογο με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς.

Όσο θα "πονάς" λοιπόν για να βάλεις σειρά στον κόσμο και να τον κάνεις "καλύτερο" πάρε να διαβάσεις τι σημαίνει διάλογος και πώς μια καλή συζήτηση μπορεί να ξεφύγει.Και το "υπεράνθρωπος" που αναφέρθηκε παραπάνω δεν πήγαινε στον superman... ;)

Και βάλε μια κλίμακα αξιων για όλους να δούμε πόσο κοστολογείται η κάθε "ιντερνετική παρουσία" εδώ μέσα.Πόσο πάει για σένα?Πόσα δίνεις?Αξία?

Τις περαιτέρω λεπτομέρειες τις γνωρίζουν ήδη οι admin.

 

 

http://users.sch.gr/statpapako/dialogos.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ποιός σκότωσε τον Tesla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες θυμάσαι να ξεκίνησαν σοβαρές ΚΑΙ να κατέληξαν σοβαρές;

 

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα, στις σοβαρές συζητήσεις ξεγυμνώνονται οι πιο ασόβαροι άνθρωποι. Όσο πιο πολλή προσπάθεια χρειάζεται για να συμμετάσχει κάποιος σε μια κουβέντα τόσο πιο εύκολο είναι γι' αυτόν που δεν το 'χει να το κάνει μπάχαλο. Βάλε στην εξίσωση και την μεγάλη ιδέα που έχουμε όλοι μας, κακά τα ψέματα, για τις απόψεις μας ειδικά σε σημαντικά θέματα και καταλαβαίνεις πως γίνεται γραμμικά όλο και πιο δύσκολο για κάποιους να διατηρήσουν επίπεδο, ειδικά όταν στριμώχνονται απ' την επιχειρηματολογία. Εξ ορισμού λοιπόν οι σοβαρές κουβέντες έχουν μεγάλη πιθανότητα να παρεκτραπούν. Στον χαβαλέ όλοι είμαστε καλοί, λέμε τις μαλακίες μας και δεν τρέχει τίποτα. Και μην ξεχνάς πως ένα φόρουμ περί μουσικής τεχνολογίας έχει και πολλά θεματα που μπορεί να είναι σχετικά αλλά δεν αναφέρονται και σε τίποτα σοβαρό, π.χ. "χ ή ψ μαγνήτης;", μια χαρά θέμα αλλά όχι και κάτι ουσίας.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι υπερ του να σβηνονται ποστς οταν αυτα καταφερονται σε προσωπα  με βρισιες  και χαρακτηρισμους.Προσωπικα στα  5  και κατι χρονια  που βρισκομαι στο Νοιζ δεν εχω καταφυγει σε προσωπικους χαρακτηρισμους και επιθεσεις.Παραλληλα θελω να διατηρω το δικαιωμα μου να εκφραζω τη γνωμη μου ελευθερα  ειτε αρεσει αυτη ειτε οχι.Ουτε θελω να με ετεροπροσδιοριζουν καποιοι οπως στο χθεσινο επιμαχο θεμα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου