Προς το περιεχόμενο

Κλείδωμα θρεντ ή σβήσιμο off-topic ποστς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

" μεγάλη ιδέα που έχουμε όλοι μας, κακά τα ψέματα, για τις απόψεις μας ειδικά σε σημαντικά θέματα"

 

Αν με αυτό αιτιολογούμε τις παρεκτροπές, τότε όντως χρειαζόμαστε manual για το πώς θα κάνουμε διάλογο!

Η γνώμη μου παντως είναι ότι το μόνο που χρειάζεται (εκτός από πιο συνεπές και ασάλιωτο moderation) είναι σεβασμός. Και αστική ευγένεια, για να χρησιμοποιήσω μαι έκφραση της εποχής.

Δεν έχω πετύχει προσωπικές βρισιές εδώ μέσα, παιδιά. Έχω πετύχει όμως, εκνευρισμένους ανθρώπους

α) να τραβάνει ένα thread με τρολαρίσματα μέχρι να γίνει σώβρακο και να μην μπορείς να παρακολουθήσεις - παρέμβεις, σε εκνευριστικό βαθμό

β) να βγάζουν προσωπικά του άλλου στη φόρα

γ) να ειρωνεύονται το φύλο / τα γούστα / τις επιλογές των συνομιλητών.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα, θεωρώ ότι η κεντρική διοίκηση έκανε τα στραβά μάτια (αλλά όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, αυτό είναι ανθρωπίνως κατανοητό) κι έτσι, ενώ οι συνομιλητές του επεσήμαναν το φάουλ, δεν υπήρξε καμία σύσταση/διαγραφή σχολίου κ.λπ. Δεν επεκτεινομαι άλλο.

 

Για να επιστρέψω στα α-β-γ, για μένα αυτά είναι χειρότερα από το να σε βρίσει κάποιος. Κι ο λόγος είναι ότι κάποιος κάνοντας το

α) δεν δείχνει να σέβεται κανέναν  από τους άλλους (εκατοντάδες πιθανόν) συνφορουμίτες που μπροεί να παρακολουθούν το thread

β) αποδεικνύει την ελλεινή του ύπαρξη η οποία δεν έχει να κάνει με το πεδίο αντιπαράθεσης απόψεων στο φόρουμ αλλά με μια προσωπική χαμηλής νοημοσύνης κακεντρέχεια / αντίληψη των πραγμάτων

γ) επιθυμεί να επιβάλλει την αποψάρα του περί ο,τινάναι, καταστρέφοντας τη χαρά του άλλου (το να καταστρέφεις τη χαρά του άλλου, θεωρώ ότι είναι από τις χειρότερες μορφές φασισμού).

 

Παραδείγματα:

Στη συζήτηση για τα vintage όργανα κι ενώ το thread ήταν έτοιμο να ξεδιπλωθεί στη "γοητεία του παλιού" κλπ, βρέθηκαν κάποιοι να "καταγγείλουν" το γεγονός ότι "τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο" και ότι "όποιος τα σκάει για κάτι παλιό είναι θύμα εκμετάλλευσης".

Αν τους πεις ότι είναι μικρόψυχο αυτό και σφυρίξεις φάουλ, θα επιμείνουν γαμώντας όλο το thread. Αν δεν πει κανείς τίποτα, θα τρολάρουν (ένα "σκληρό νόμισμα" στο Νοίζ, το οποίο δεν χάνει ποτέ την αξία του). Αν κάνεις το λάθος να ανοίξεις πολεμική, θα σου πουν ότι "έχεις περίοδο" εκτοξεύοντας το στερεοτυπικό ελληναράδικο κλισέ στο συν άπειρο.

 

Ομοίως στη συζήτηση για τις υιοθεσίες. Οι έχοντες αποψάρες για το πώς πρέπει ο ΑΛΛΟΣ να απολαμβάνει το σεξ, τη μουσική,το φαγητό και το κρεβάτι του, ήταν και εκεί αυτοί που χαλάσανε τη σούπα - κι αυτό είναι κάτι που δε συμβαίνει μόνο στο Νόιζ αλλά σε όλο τον πλανήτη.

Να ποστάρω μουσική να βοηθήσω κανένα νέο παιδί, λέει η αποπάνω, να ξεφύγει από τα σκυλάδικα ξέρω γω -αν κατάλαβα καλά το σχόλιο. Κάποιος άλλος έψεγε όσους ακούν μπλουζ επειδή είναι λέει χαμηλής τεχνικής...

Αυτά και χιλιάδες αντίστοιχα εννοώ με το να δείξουμε λιγάκι (αυτο)σεβασμό. Αν πρόκειται να παρέμβετε για να  *μας* "σώσετε" από τα μπλουζ, την ομοφυλοφιλία και τα σκυλάδικα ή κάτι άλλο, θα συνιστούσα να κρατήσετε τις αποψάρες σας για τον εαυτό σας,για το κατηχητικό και για τους οικείους σας. Τοποθετηθείτε κόσμια -όσοι μπορείτε, χωρίς να χλευάζετε το νικνέημ , το φύλο, την καταγωγή ή τα γούστα του άλλου -αν έχει μακριά μαλλιά ή γουστάρει να σρεντάρει.

Στο φινάλε, αν πρέπει σώνει και καλά να επικοινωνήσετε τις κοσμοϊστορικές απόψεις σας με τον πλανήτη γη/Νόιζ, ανοίξτε ένα νέο thread με τον ανάλογο τίτλο. Δεν είναι ανάγκη να χαλάτε το παιχνίδι των άλλων.

 

Edit - YΓ

Δεν έχω δει πουθενά σε ξένα φόρουμ να επιτρέπουν οι χρήστες στον εαυτό τους (ή ο moderator) να μειώνουν/προσβάλλουν κάτι με το οποίο διαφωνουν. Αντιθέτως έχω δει εκατοντάδες σχόλια του τύπου "δεν είναι του γούστου μου το συγκεκριμένο πετάλι, αλλά μπλα μπαλ μπλα..." ή "τι εννοείς ότι αυτό κάνει το εξής  you-name-it. Εγώ παίζω χρόνια με τον άλλο τρόπο/μουσικό όργανο ξανα-you-name-it και δεν θα έλεγα ότι μου έχει τύχει αυτό που λες¨κ.ο.κ.

Στο φινάλε είναι μαγκιά να μπορείς να αντιπαρατεθείς τεκμηριωμένα με τον άλλον πάνω σε μια άποψη. Σε κάνει και καλύτερο άνθρωπο και πολίτη, μια έννοια που σωστά επισημάνθηκε προτύτερα.

 

Από τη διαχείριση:

 

Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνήθως συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Όταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν χιλιάδες μουσικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά, λοιπόν, λες ότι χρειαζόμαστε ευγένεια, αλλά ταυτόχρονα παραδέχεσαι ότι αυτή η ευγένεια λείπει από εδώ μέσα (δική μου παρατήρηση: όπως λείπει και από την υπόλοιπη Ελλάδα).

 

Άρα το ερώτημα του θρεντ παραμένει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοίως στη συζήτηση για τις υιοθεσίες. Οι έχοντες αποψάρες για το πώς πρέπει ο ΑΛΛΟΣ να απολαμβάνει το σεξ

 

Το θεμα κλειδωθηκε και εξακολουθεις να εισαι οφ τοπικ.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδείγματα:

Στη συζήτηση για τα vintage όργανα κι ενώ το thread ήταν έτοιμο να ξεδιπλωθεί στη "γοητεία του παλιού" κλπ, βρέθηκαν κάποιοι να "καταγγείλουν" το γεγονός ότι "τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο" και ότι "όποιος τα σκάει για κάτι παλιό είναι θύμα εκμετάλλευσης".

Αν τους πεις ότι είναι μικρόψυχο αυτό και σφυρίξεις φάουλ, θα επιμείνουν γαμώντας όλο το thread. Αν δεν πει κανείς τίποτα, θα τρολάρουν (ένα "σκληρό νόμισμα" στο Νοίζ, το οποίο δεν χάνει ποτέ την αξία του). Αν κάνεις το λάθος να ανοίξεις πολεμική, θα σου πουν ότι "έχεις περίοδο" εκτοξεύοντας το στερεοτυπικό ελληναράδικο κλισέ στο συν άπειρο.

 

Μέσες άκρες συμφωνώ μ' αυτά που λες αλλά στο συγκεκριμένο είσαι λάθος. Μια χαρά κανονικότατη και εγκυρότατη άποψη είναι το  "τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο" και ότι "όποιος τα σκάει για κάτι παλιό είναι θύμα εκμετάλλευσης" σε μια συζήτηση για vintage. Όταν παρουσιάζεται με τρόπο κόσμιο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται. Επειδή χαλάει την "χαρά της συζήτησης"; Αυτό δεν έχει νόημα. Αν κάποιος θεωρεί ότι σε μια κουβέντα λέγονται πράγματα με τα οποία δεν συμφωνεί και έχει την όρεξη να παρουσιάσει τις θέσεις του τότε θα πρέπει να μπορεί να το κάνει όποιες και να είναι οι θέσεις αυτές και ανεξάρτητα αν οι υπολοιποι που κουβεντιάζουν θα χαλαστούν. Αν δεν ισχύει αυτό τότε στην ουσία απαγορεύεις τον αντίλογο και πίστεψέ με αυτό όντως είναι μορφή φασισμού.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου