Προς το περιεχόμενο

Nέος MESA/Boogie Triple Crown TC-100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει τώρα άμα λέμε και τους Mesa απλούς ενισχυτές... Ιδίως λαμβανομένης υπόψη της ευαισθησίας των πολλών knobs

Απλός στη χρήση του, δηλαδή έλεος, αν δεν μπορείς να ρυθμίσεις ένα gain, ένα treble/mid/bass, τι να πω?  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός στη χρήση του, δηλαδή έλεος, αν δεν μπορείς να ρυθμίσεις ένα gain, ένα treble/mid/bass, τι να πω?  ;D

 

Δεν ειναι και τοσο απλη η ρυθμιση των Mesa....trust me  ;)...θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο για να βρεις το sweet spot ακομα και στο ΚΑΘΑΡΟ καναλι...

 

Plug and play ενισχυτες ΔΕΝ ειναι παντως.

 

Πολύ απλός, ρυθμίζεις το gain σε κάθε κανάλι χωριστά, ρυθμίζεις τα treble, mid, bass και με 3 κανάλια βγήκες για live και χωρίς πετάλια,άντε κανα delay ή/και wah. Εσύ που θα χρησιμοποιήσεις και ένα κάρο πετάλια ή πεταλιέρα με τον "απλό" ενισχυτάκο θα έχεις πολλά παραπάνω κουμπάκια για πείραγμα

 

tremolo,chorus,vibe,phaser δεν παιζουν δηλαδη?  ;D

 

επισης δεν μιλαμε για κουμπακια και πεταλια....αλλα για το αν ο ενισχυτης ειναι απλος,ε απλος ΔΕΝ ειναι πως να το κανουμε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις καιρό να παίξεις με Mesa (τους καινούριους εννοώ), συν ότι τον ήχο που έχεις εσύ στο μυαλό σου προφανώς και θα είναι πιο δύσκολο να τον πετύχεις σε αυτόν τον ενισχυτή σε σχέση με κάποιον που ακούει ροκ/μέταλ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, συν ότι τον ήχο που έχεις εσύ στο μυαλό σου προφανώς και θα είναι πιο δύσκολο να τον πετύχεις σε αυτόν τον ενισχυτή σε σχέση με κάποιον που ακούει ροκ/μέταλ  ;)

 

κοιτα το ηχο που εχω στο μυαλο μου τον βγαζω τοσο ευκολα απο τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολυ απλους  ;D ενισχυτες με το πρωτογονο tone-stack  (μονο vol. & tone) και τα ελαχιστα βαττ  (και ογκο/βαρος) που οταν το ανακαλυψα (σε μεγαλη ηλικια δυστυχως και αφου ειχα ταλαιπωρησει την τσεπη μου,τη μεση μου και τα..αυτια μου με τερατωδης ενισχυτες καθε μορφης και σχεδιασης) χτυπαγα το κεφαλι μου για τον ΧΡΟΝΟ που εχασα.. ;D

 

καθε μηχανιΣμα ομως εχει και τη χρηση του,και ενας πολυπλοκος ενισχυτης ,οπως ο Mesa που αναφερεις  ;D,εχει σαφως λογο υπαρξης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός στη χρήση του, δηλαδή έλεος, αν δεν μπορείς να ρυθμίσεις ένα gain, ένα treble/mid/bass, τι να πω?  ;D

Η δεν έχεις περάσει πολλή ώρα με Mesa ή δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από τον ήχο σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλός, ρυθμίζεις το gain σε κάθε κανάλι χωριστά, ρυθμίζεις τα treble, mid, bass και με 3 κανάλια βγήκες για live και χωρίς πετάλια,άντε κανα delay ή/και wah. Εσύ που θα χρησιμοποιήσεις και ένα κάρο πετάλια ή πεταλιέρα με τον "απλό" ενισχυτάκο θα έχεις πολλά παραπάνω κουμπάκια για πείραγμα  ;D

 

Και αυτός απλός είναι που έχει τα ίδια περίπου πάνω του και είναι και 30φεύγα χρονών ενισχυτής

marshall-2210-jcm800-split-channel-reverb-1982-1989-146150.jpg

Πολύ καλά συστήματα τετοια βγαζει και ο Τσάκαλης.Εχεί κανει και signature μοντέλο στον Γιάννη Παπαδόπουλο.Άμα κάποιος τα θεωρεί απλά όλα αυτά,να πάει σε κάτι χειροποίητο μετά.Εκτός αν λόγω τσέπης καθόμαστε και κοιτάζουμε τα μοντέλα που βγήκαν από γραμμή παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο απλη η ρυθμιση των Mesa....trust me  ;)...θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο για να βρεις το sweet spot ακομα και στο ΚΑΘΑΡΟ καναλι...

 

 

+1000

Αν εχεις παιξει με mesa ξερεις ποσο interactive ειναι ολα τα eq τους, το ποσο μικρες μετακινησεις των ποτενσιομετρων μεταβαλλουν κατα πολυ τον ηχο και το κανουν σε συναρτηση με το που ειναι τα αλλα ποτενσιομετρα, γενικα μην τρελλαθουμε, θελουν ψαξιμο. Κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακοι ενισχυτες, το αντιθετο, αλλα οταν εχεις περασει χρονια κουνωντας τα ποτενσιομετρα περαδωθε και τα push pull knobs, καποια στιγμη βαζει τα πεταλια σου μπροστα απο το καθαρο καναλι ενος λαμπατου  fender φτιαχνεις και ενα μοχιτο και λες, μια χαρα ειμαι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εμενα αυτο που μου αρεσει στους boogie ειναι βεβαια η αξιοπιστια και η ποιοτητα τους (δεν παθαινουν ποτε τιποτε), αλλα κυριως το ποσο γραφουν σε λαιβ με μπαντα, λογω του "σφιχτου" και γενικα αρκετα "mid focused" ηχου τους. 

 

Αλλα τελικα προτιμω με μεγαλη διαφορα fender & marshall, τοσο για τα καθαρα οσο και τα βρωμικα παιξιματα.. αν και μου λειπει ενας boogie, ειδικα ο studio 22+ που τον ειχα και πολλα χρονια..  ::) Και γενικως ειμαι και εγω του απλου, προτιμω ενισχυτες με λιγοτερο interactive eq controls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο που μου αρεσει στους boogie ειναι βεβαια η αξιοπιστια και η ποιοτητα τους (δεν παθαινουν ποτε τιποτε), αλλα κυριως το ποσο γραφουν σε λαιβ με μπαντα, λογω του "σφιχτου" και γενικα αρκετα "mid focused" ηχου τους. 

 

Αλλα τελικα προτιμω με μεγαλη διαφορα fender & marshall, τοσο για τα καθαρα οσο και τα βρωμικα παιξιματα.. αν και μου λειπει ενας boogie, ειδικα ο studio 22+ που τον ειχα και πολλα χρονια..  ::) Και γενικως ειμαι και εγω του απλου, προτιμω ενισχυτες με λιγοτερο interactive eq controls

Καλα μη νομίζεις αμα ψαχνεις ότι βγαίνει χάνεις τη μπάλα στο τελος.Με όλα αυτά που βγαίνουν κάθε τοσο.Οπότε λες λίγα και καλά.Καλά τα boogie,καλα τα marshall,καλά και τα bugera.Ότι θέλει ο καθένας παίρνει.Θα προτιμούσα και εγώ κατι σε marshall ή fender πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής, θα ήθελα πολύ να έχω κάτι τέτοιο με ένα ωραίο pedalboard + Torpedo Cab για το σπίτι, αλλά η τσέπη δεν το σηκώνει ούτε για πλάκα. ;D

 

Πολύ βολικό να έχεις τόσες επιλογές ήχων από έναν ενισχυτή πάντως.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου