Προς το περιεχόμενο

Nέος MESA/Boogie Triple Crown TC-100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η MESA/Boogie® παρουσίασε τον νέο Triple Crown™ TC-100™ σε έκδοση κεφαλής (head) αλλά και σε rack. Με 3 κανάλια Clean, LO Gain και HI Gain στα οποία με το Multi-Soak™ Attenuator έχεις 5 επιλογές και μπορείς να κατέβεις από τα 100W στα 50, στα 20, στα 7 και στα 3. Από λάμπες μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα στις EL34, 6L6, ή 6V6.

 

http://mesaboogie.com/amplifiers/electric/triple-crown-series/triple-crown-tc-100/index.html

 

HEAD

tc100_head-frt-hq.jpg

 

tc100_head-rear-hq.jpg

 

RACKMOUNT

tc100_head-rackmount-frt-hq.jpg

 

tc100_head-rackmount-bck-hq.jpg

 

Channel 1 (Clean) Features: Normal or Drive Modes - Independent Gain, Treble, Mid, Bass, Presence, Reverb (rear panel), Master & Multi-Soak Power Controls

 

Channel 2 (LO Gain) Features: Normal or Tight Modes - Independent Gain, Treble, Mid, Bass, Presence, Reverb (rear panel), Master & Multi-Soak Power Controls

 

Channel 3 (HI Gain) Features: Normal or Tight Modes - Independent Gain, Treble, Mid, Bass, Presence, Reverb (rear panel), Master & Multi-Soak Power Controls

 

tc100_head-fntpnl.jpg

 

tc100_head-rearpnl.jpg

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια, οταν εβλεπα mesa με ολα τα κουμπακια φωτακια, διακοπτακια, μου ετρεχαν τα σαλια. Τωρα απλα λεω, ποιος καθεται να βρει ηχο με ολα αυτα τα παραφερναλια.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια, οταν εβλεπα mesa με ολα τα κουμπακια φωτακια, διακοπτακια, μου ετρεχαν τα σαλια. Τωρα απλα λεω, ποιος καθεται να βρει ηχο με ολα αυτα τα παραφερναλια.........

Εκτός απ' το attenuator δε βλέπω να έχει κάτι παραπάνω από άλλους ενισχυτές. Θα έλεγα ότι είναι πολύ απλός. Εκτός κι αν δεν παίζεις πλέον με ενισχυτές  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απ' το attenuator δε βλέπω να έχει κάτι παραπάνω από άλλους ενισχυτές. Θα έλεγα ότι είναι πολύ απλός. Εκτός κι αν δεν παίζεις πλέον με ενισχυτές  ;D

 

ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

 

width=600 height=428https://images.reverb.com/image/upload/s--M81lJQ5N--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1360302266/w6dwkfzrqdqld3jsgcph.jpg[/img]

 

ΑΠΛΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

 

maxresdefault.jpg

 

1974X-zoom-05.jpg

 

ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ  ;D

 

tc100_head-rackmount-frt-hq.jpg

 

tc100_head-rackmount-bck-hq.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω βλέπω έναν πολύ απλό ενισχυτή. Αν σε μπερδεύουν τα 3 κανάλια τότε πάω πάσο. Αυτή η δήθεν εξυπνακίστικη συμπεριφορά σου δε νομίζω ότι σε κολακεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω βλέπω έναν πολύ απλό ενισχυτή. Αν σε μπερδεύουν τα 3 κανάλια τότε πάω πάσο. Αυτή η δήθεν εξυπνακίστικη συμπεριφορά σου δε νομίζω ότι σε κολακεύει.

 

Μωρε δεν με μπερδευουν τα 3 καναλια (εχω φαει τους Mesa με το κουταλι στα νιατα μου και ακομα θεωρω τον Mark 1 εναν απο τους καλυτερους ενισχυτες ever).

 

Αλλα ΑΠΛΟ εναν ενισχυτη με 3 καναλια, presence,gain,master και....multisoak,tight/norm & solo output, (τι κανει αυτο αληθεια?),effect loop,reverb,bias selector,midi ,di κ.ο.κ.....δεν τον λες....

 

Φυσικα για metal,progressive κλπ. καταστασεις για τον οποιο φανταζομαι ειναι φτιαγμενος αυτος ο ενισχυτης μια χαρα...απλος ειναι...υπαρχουν και οι Diesel που θες 2 μεταπτυχιακα για να βγαλεις ηχο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε δεν με μπερδευουν τα 3 καναλια (εχω φαει τους Mesa με το κουταλι στα νιατα μου και ακομα θεωρω τον Mark 1 εναν απο τους καλυτερους ενισχυτες ever).

 

Αλλα ΑΠΛΟ εναν ενισχυτη με 3 καναλια, presence,gain,master και....multisoak,tight/norm & solo output, (τι κανει αυτο αληθεια?),effect loop,reverb,bias selector,midi ,di κ.ο.κ.....δεν τον λες....

 

Φυσικα για metal,progressive κλπ. καταστασεις για τον οποιο φανταζομαι ειναι φτιαγμενος αυτος ο ενισχυτης μια χαρα...απλος ειναι...υπαρχουν και οι Diesel που θες 2 μεταπτυχιακα για να βγαλεις ηχο... ;D

Γενικά εδώ στην Ελλάδα τους προτιμάμαι τους mesa boogie.Αν και ακριβοί.Εγώ αν ήμουν της ηλεκτρικής μπορεί να πήγαινα σε marshall αλλά και ο mesa boogie είναι ωραίος.Αλήθεια εσείς τι προτιμάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τώρα άμα λέμε και τους Mesa απλούς ενισχυτές... Ιδίως λαμβανομένης υπόψη της ευαισθησίας των πολλών knobs

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε δεν με μπερδευουν τα 3 καναλια (εχω φαει τους Mesa με το κουταλι στα νιατα μου και ακομα θεωρω τον Mark 1 εναν απο τους καλυτερους ενισχυτες ever).

 

Αλλα ΑΠΛΟ εναν ενισχυτη με 3 καναλια, presence,gain,master και....multisoak,tight/norm & solo output, (τι κανει αυτο αληθεια?),effect loop,reverb,bias selector,midi ,di κ.ο.κ.....δεν τον λες....

 

Φυσικα για metal,progressive κλπ. καταστασεις για τον οποιο φανταζομαι ειναι φτιαγμενος αυτος ο ενισχυτης μια χαρα...απλος ειναι...υπαρχουν και οι Diesel που θες 2 μεταπτυχιακα για να βγαλεις ηχο... ;D

Πολύ απλός, ρυθμίζεις το gain σε κάθε κανάλι χωριστά, ρυθμίζεις τα treble, mid, bass και με 3 κανάλια βγήκες για live και χωρίς πετάλια,άντε κανα delay ή/και wah. Εσύ που θα χρησιμοποιήσεις και ένα κάρο πετάλια ή πεταλιέρα με τον "απλό" ενισχυτάκο θα έχεις πολλά παραπάνω κουμπάκια για πείραγμα  ;D

 

Και αυτός απλός είναι που έχει τα ίδια περίπου πάνω του και είναι και 30φεύγα χρονών ενισχυτής

marshall-2210-jcm800-split-channel-reverb-1982-1989-146150.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου