Προς το περιεχόμενο

Αγριο ύπερ-κουρδισμα με την χρήση του τρέμολο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον εννοει να μην ειναι η μια στροφη πανω στην αλλη στο κλειδι! παντως για μενα αποκλυεται να φταινε να κλειδια! το πιο πιθανο ειναι το nut και οπως ειπα και το μπρατσο αν δεν ειναι σφιγμενη οσο πρεπει η βεργα.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν λες να μην τρίζει, που ακριβως εννοεις?

 

αν τυλιξεις μονο 2-3 στροφες την σολ,δεν υπαρχει αρκετη γωνια μεταξυ nut και κλειδιου & στη χορδη δεν εξασκειται αρκετη πιεση ωστε να μενει στο αυλακι & να μην τριζει στη ταστιερα... (για αυτο καποιοι βαζουν δυο string trees)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που ανεφερες αυτο μηπως ξερεις που μπορω να βρω το αντιστιχο σιδερακι που ειναι για floyd rose? εψαξα σε πολλα μαγαζια στη θεσ/νικη και δεν βηκα πουθενα. στο internet εχει αλλα ειναι τοσο φτηνο που δεν αξιζει να το παραγγειλω!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τυλιξεις μονο 2-3 στροφες την σολ' date='δεν υπαρχει αρκετη γωνια μεταξυ nut και κλειδιου & στη χορδη δεν εξασκειται αρκετη πιεση ωστε να μενει στο αυλακι & να μην τριζει στη ταστιερα... (για αυτο καποιοι βαζουν δυο string trees)[/quote']

 

Oooooook, το σημειώνω... :D

 

Ευχαριστώ :D

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Νααααα 'μαστε παααααααλιιιιιιιι...

 

3 μηνες μετα το προβλημα παραμενει...εχω δοκιμασει τα παντα (ναι και ultrex και ευχελαιο και voodoo)...

 

Παμε απο την αρχή...

 

*Μαμισιο fender nut: τζιφος

*Tusq nut: τζιφος

*Γραφιτένιo nut (το οποίο φοραει αυτή την στιγμή): τζιφος

*Καινουρια ελατήρια τρεμολο: τζιφος

*Καινουρια ολοκληρη γέφυρα τρεμολο κομπλέ: τζίφος

*Αλλη μαρκα χορδών: τζίφος

*Αλλο gauge χορδων: τζιφος

*Αλλο κουρδισμα: τζίφος

*Πολλες ωρες ρυθμισης των 6 βιδών της γεφυρας: τζίφος

*45 μαστοροι και 60 μαθηταδες για ελεγχο των παντων: τζίφος

 

Ειλικρινα μου εχουν τελειώσει οι ιδεες παιδες, τα εχω παρει στο κρανίο...

 

Ημουν ετοιμος να αλλάξω ΚΑΙ τα κουρδιστήρια αλλά δεν βλεπω φως...

 

Οποιος εχει καμια ιδεα ας την ριξει τώρα πρίν την πετάξω απο το παραθυρο ή πριν το παρω αποφαση οτι θα την δουλευω σαν hardtail...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ψιλομαλακία μου ακούγεται κι εμένα που το λέω,αλλά δεν έχεις να χάσεις τπτ...δεν βγάζεις τελείως το μπράτσο και να το ξαναβάλεις,αφού ελέγξεις για τυχόν παραμορφωμένες σπείρες στο σκάφος,ή/και ξένο σώμα μεταξύ σκάφους μπράτσου ? (σκόνες ξύλου,πριονίδι κλπ ?)μετά απο τόσα δεν υπάρχει άλλος λογικός παράγοντας μεταβολής του ενεργού μήκους των χορδών,γιατί γι αυτό μιλάμε στην ουσία..άν είναι κάτι άλλο και το ανακαλύψεις,πόσταρε σε παρακαλώ να μάθουμε κι εμείς... :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ψιλομαλακία μου ακούγεται κι εμένα που το λέω' date='αλλά δεν έχεις να χάσεις τπτ...δεν βγάζεις τελείως το μπράτσο και να το ξαναβάλεις,αφού ελέγξεις για τυχόν παραμορφωμένες σπείρες στο σκάφος,ή/και ξένο σώμα μεταξύ σκάφους μπράτσου ? (σκόνες ξύλου,πριονίδι κλπ ?)μετά απο τόσα δεν υπάρχει άλλος λογικός παράγοντας μεταβολής του ενεργού μήκους των χορδών,γιατί γι αυτό μιλάμε στην ουσία..άν είναι κάτι άλλο και το ανακαλύψεις,πόσταρε σε παρακαλώ να μάθουμε κι εμείς... :wink:[/quote']

 

Μην ανησυχεις Τζίμ, ολες οι ιδεες δεκτές...

 

Κατι μου λεει ομως οτι ολα ειναι "καθαρά" και απο εκει μιας που προσφατα εφαγε γερο σερβις και το ιδιο το μπράτσο (ταστα, βαψιμο, αλλαγή radius ταστιερας) και δεν ειχαμε παρατηρησει τιποτα...

 

Δεν βαριέσαι, θα το κανουμε και αυτό...

 

Ευχαριστώ μαν...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πραγματικά ακούγεται κουφό το πρόβλημα.

Μήπως είναι "λάσκα" κάποιες βίδες από αυτές που κρατάνε τα κλειδιά με αποτέλεσμα αυτά να έχουν τζόγο?

(Αν και αμφιβάλλω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ακούγεται κουφό το πρόβλημα.

Μήπως είναι "λάσκα" κάποιες βίδες από αυτές που κρατάνε τα κλειδιά με αποτέλεσμα αυτά να έχουν τζόγο?

(Αν και αμφιβάλλω).

 

Δυστυχώς...

 

Και ειδικά το κλειδί της ΜΙ χοντρης (η οποία εχει και το μεγαλυτερο προβλημα, στις αλλες χορδες ίσα που υπερκουρδίζονται, η ΜΙ ανεβαινει καρφί 1 ημιτονιο) το ειχαμε λυσει και το ειχαμε επιθεωρήσει...τιποτα το τρομερό για κλειδί 16 ετών...

 

Για προληπτικους λογους ελεγα να τα αλλαξω και αυτά αλλά ειλικρινα δεν ξερω αν αξίζει πλεον...δεν βλέπω φώς...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 6 βίδες που κρατάνε το vibrato έχουν τζόγο άμα το αφαιρέσεις και τις βάλεις πίσω στη θέση τους (και στο ύψος που συνήθως είναι εννοείται);

 

 

Το spring-claw στο πίσω μέρος και τις 2 βίδες που το κρατάνε τα έχεις ελέγξει καθόλου; Το άλλαξες και αυτό όταν δοκίμασες το καινούριο vibrato;

 

 

Δεν δοκιμάζεις με λιγότερα ελατήρια να δεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου