Προς το περιεχόμενο

Αγριο ύπερ-κουρδισμα με την χρήση του τρέμολο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει ένα προβληματάκι που με ταλανίζει εδώ και αρκετά χρόνια...

 

Εχω μια Fender strat RI '57, με το κλασικό 6βιδο vintage tremolo...σε καθε dive του τρέμολο οι χορδές οχι μονο δεν επανέρχονται στο αρχικό τους κουρδισμα αλλά υπαρχουν διαφορές της τάξης του συν ενός ημιτονιου στην χοντρή ΜΙ (η ΜΙ μετά απο dive, οταν το η γεφυρα γυρίζει σε κατάσταση ηρεμίας γινεται ΜΙ δίεση, στις υπολοιπες χορδές το "υπερκουρδισμα" είναι σε μικρότερο βαθμό).

 

Με bends (ελαφρά ή πιο αγρια) επανερχονται οι χορδές στην σωστή τονικότητα τους πραγμα που με κανει να επικεντρωθώ στο σημείο του nut...

 

Παρόλα αυτά δίνω μερικες πληροφορίες καποιες ίσως αχρηστες μπας και κατι δεν εχω υπολογίσει σωστά...

 

Στο πίσω μερος του τρεμολο έχω προσαρμώσει και τα 5 ελατήρια και έχω σφίξει τις 2 βιδες τόσο ουτως ωστε η γέφυρα να ακουμπάει παντα στο σώμα ακομα και με τα πιο ακραία bends...αρα μονο dives μπορουν να γινουν με το tremolo (εντάξει, παντα υπαρχει ένας τζόγος μεταξύ γεφυρας και σώματος)

 

Επαιξα με τις 6 βιδες του τρεμολο συμφωνα με τις οδηγίες της Fender (οι 2 ακριανές σφιγμένες, οι υπόλοιπες 4 ξεσφυκτες)...τωρα θα μου πειτε αυτό ειναι σε περίπτωση που καποιος το δουλευει ώς floating...good point...

 

Τα ίδια συμπτώματα είχα και με το παλιό "μαμά" nut και με το καινουριο aftermarket original ακοπο fender nut και με το precut TUSQ που εχω αυτή την στιγμή...

 

Θέμα σωστής τοποθέτησης των χορδών δεν τιθεται, ουτε και θεμα στρωσίματως-τεντώματος των χορδών...

 

Επίσης θέμα χαλασμένων κουρδιστηριών δεν νομίζω να τιθεται αλλιώς θα είχα πρόβλημα και στα bends (που εχω δηλαδή αλλά δεν μπορώ να περιμένω να σηκώνω 10 φορές το λεπτό 2,5 τόνους χωρίς να χάσει κουκουτσι)...

 

Οι χορδές που εχω είναι ένα μείγμα απο 3 σετς, 10-38...το κουρδισμά ειναι ένα ημιτόνιο χαμηλότερα στην προκειμένη περίπτωση...

 

Αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις ειναι μια strat harley benton που έχω...τα κουρδιστήρια της ειναι για τα μπαζα (όχι μόνο για το δικό μου ανώμαλο παιξιμο) και το nut είναι πολύ ας πουμε ανοικτά κομμένο, σαν καθε χορδή να μπαίνει μεσα σε τάφρο...σημειωτέον οτι και σε αυτή έχω 5 ελατήρια στο τρεμολο (6βιδο παλι) και είναι σετάρισμένη ετσι ουτως ώστε η γεφυρα να ειναι μονιμως κολημενη στο σωμα....οι χορδές που φοράει είναι στανταρ 10άρες (10-46) κουρδισμένες ένα ημιτόνιο χαμηλότερα...

 

Την κουρδισα κανονικά, βαζω το τρεμολο αρμ και της χώνω ένα ξεγυρισμένο dive...σχεδόν δεν έχασε τιποτα...το ξαναέκανα 3-4 φορές και δεν ειδα δραματικό ξεκουρδισμα...

 

Οπως ανεφερα, οπως το βλέπω εγώ το πρόβλημα μαλλον είναι στο nut...σαν μετά απο καθε dive αντι να υπαρχει το ιδιο tension απο τα κουρδιστήρια έως και την γέφυρα, να μενει λιγότερο tension μεταξύ κουρδιστηριου και nut και περισσότερο μεταξύ nut και γεφυρας και για αυτό καταλήγει να υπερ-κουρδίζεται...

 

Εχω ήδη ένα γραφιτένιο nut (τελευταία λύση) και αυριο θα κανω και κανα τεστάκι με λίγη βαζελίνη ή μολύβι στις εγκοπές του nut να δω αποτελέσματα...αναρωτιέμαι αν θα βελτιωνόταν η κατάσταση αν οι εγκοπές του TUSQ ανοιγαν λίγο περισσότερο...

 

Τις γνώμες σας παρακαλώ...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για το μεγάλο κειμενο... :oops:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν οντως εντοπιζεις το προβλημα στο nut, γιατι δεν δοκιμαζεις και roller nut της fender?

 

υ.γ αφου το δουλευεις το...tremolo :oops: παρε ενα τετοιο να βρεις την υγεια σου ανθρωπε μου και πετα την παλιατζουρα :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι χορδές οχι μονο δεν επανέρχονται στο αρχικό τους κουρδισμα αλλά υπαρχουν διαφορές της τάξης του συν ενός ημιτονιου στην χοντρή ΜΙ

 

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ που λέει κι η γιαγιά μου!! ΕΝΑ ΗΜΙΤΟΝΙΟ?!!!?!? Πόνοοοοοοοος.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντως εντοπιζεις το προβλημα στο nut' date=' γιατι δεν δοκιμαζεις και roller nut της fender?[/quote']

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό αδερφέ...αντε να βάλω καιτο γραφιτένιο και μεχρι εκει... :?

 

υ.γ αφου το δουλευεις το...tremolo :oops: παρε ενα τετοιο να βρεις την υγεια σου ανθρωπε μου και πετα την παλιατζουρα :lol: :lol: :lol:

 

Εχω την αμυδρά υποψία οτι την απάντηση την ξερεις ήδη... :lol:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ που λέει κι η γιαγιά μου!! ΕΝΑ ΗΜΙΤΟΝΙΟ?!!!?!? Πόνοοοοοοοος.........

 

Και πιο ψηλά, ετσι? 8O

 

Αντε βρε παιδες...τόσοι στρατοκαστεράκηδες υπαρχουν εδω πέρα μεσα... :roll:

 

Κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει τετοιο πρόβλημα οταν τραβάει τρεμολιές? :twisted:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου ειναι στο nut και μονο στο nut,με 5 ελατηρια και το τρεμολο να ακουμπαει στο σωμα δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τετοιο ξεκουρδισμα αν το nut σου ειναι σωστα κομμενο.

 

Δεν χρειαζεσαι ουτε το πανασχημο γραφιτενιο nut,oυτε το φρικτο Floyd Rose,ουτε το μπελαλιδικο & επισης πανασχημο roller nut.

 

Aπλα διαμορφωσε ΣΩΣΤΑ τα αυλακια του υπάρχοντος nut σου.(οπως κανουν ολοι οι strat players εδω και 53 χρονια..... :lol: )

 

Προφανως τα αυλακια ειναι πολυ στενα και αρπαζουν τη χορδη,περασε τα καταρχην με ενα μολυβακι Faber No2 η πηγαινε την κιθαρα σε εναν τεχνικο να σου διαμορφωσει ΣΩΣΤΑ τα αυλακια...

 

Ενα σωστο nut κοβεται & διαμορφωνεται μονο ΕΤΣΙ

 

Οτι και να σου πουν οι "ειδικοι" χωρις ΕΙΔΙΚΕΣ ΛΙΜΕΣ για nut

σωστη δουλεια δεν μπορει να γινει...

 

παρεμπιπτοντως ποσες στροφες εχουν οι χορδες σου γυρω απο το καθε κλειδι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως τα αυλακια ειναι πολυ στενα και αρπαζουν τη χορδη' date='περασε τα καταρχην με ενα μολυβακι Faber No2 η πηγαινε την κιθαρα σε εναν τεχνικο να σου διαμορφωσει ΣΩΣΤΑ τα αυλακια...[/quote']

 

Πανέμορφα...και εμένα το λογικό συμπέρασμα αυτό ήταν... :o

 

αληθεια ποσες ΣΤΡΟΦΕΣ γυρω απο το καθε κλειδι εχουν οι χορδες σου?

 

Με το ματι:

 

ΜΙ: μιάμιση

ΛΑ: λιγότερες απο δυο

ΡΕ: μιαμιση

ΣΟΛ: δύο

ΣΙ: μιαμιση

ΜΙ: (αυτή μου ξεφυγε αρκετά) τρείς

 

Οι χορδές κοβονται με τον "κλασικο" κανονα, π.χ. η χοντρη ΜΙ απλώνεται μεχρι το κουρδιστήρι της ΡΕ, κοβεται με κοφτάκι, κανει γωνία μεσα στην τρύπα του κουρδιστηριου κοκ... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν σου ξεφυγε και πολυ η μι, 3 στροφες ειναι οκ ...(γενικα 2-3 στροφες προσπαθησε να κανεις με εξαιρεση τη σολ που για να μην τριζει μπορεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ χωρις να γινεται Overlaping να την τυλιξεις 4-5 στροφες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα περιεργο.ουτε σε floyd rose δεν γινεται τετοιο ξεκουρδισμα! αν χρησιμοποιεις 10αρες χορδες τοτε ασε μεσα τα τεσσερα ελατηρια και μεν εχεις τοσο πολυ βιδωμενες τις βιδες που τα κρατανε! ελλεγξε και το μανικι σου me to truss rod γιατι αν δεν εχει σωστο setup μπορει να φταιει κι αυτο, λιγο δυσκολο φυσικα αλλα υπαρχει πιθανοτητα!

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν σου ξεφυγε και πολυ η μι' date=' 3 στροφες ειναι οκ ...[/quote']

 

Την καντίνι ακριβώς επειδή δεν υπαρχει μετά απο αυτή κουρδιστήρι να την "μετρήσω" σωστά, παντα μου παει λιγο πιο μακριά...

 

(γενικα 2-3 στροφες προσπαθησε να κανεις με εξαιρεση τη σολ που για να μην τριζει μπορεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ χωρις να γινεται Overlaping να την τυλιξεις 4-5 στροφες)

 

Οταν λες να μην τρίζει, που ακριβως εννοεις? :?:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου