Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε αντιολισθητικά guitar picks!


Doctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμέσως μετά το θρυλικό πλέον χριστουγεννιάτικο δέντρο-κιθάρα, άλλη μια ιδέα για τους φίλους του site και ειδικά για όσους παίζουν κιθάρα με extreme τρόπο (ή είναι απλώς κάφροι). Πόσες φορές σας έχει τύχει να «γράφετε» ή να παίζετε Live και η πένα να εκσφενδονιστεί και εσείς να μην έχετε άλλη δίπλα σας;

 

Μετά από 2 σχεδόν δεκαετίες στο κιθαροκουρμπέτι έχω δοκιμάσει πολλά κόλπα, από τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο, χάραξη με νυστέρι No.10, με φαλτσέτα, δράπανο και τρυπανάκι, βάψιμο με ματ χρώμα, μέχρι αντιολισθητικά υλικά για πατώματα.

 

Σκατούλες στο 4γωνο.

 

Η λύση είναι απλή! Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κολλητήρι για καλάι με ψιλή μύτη. Το αφήνετε να κάψει και τρυπάτε τις πένες σας! Αυτό ήταν, μόλις αποκτήσατε πένες με τέλειο grip χωρίς να τις πληρώσετε!

 

Προσοχή: Αποφύγετε να κάνετε τρύπες σε πένες από celluloid (η δεξιά στην φωτογραφία) επειδή όταν αυτό το υλικό καίγεται παράγει τοξικό καπνό (την έχω πατήσει και ξέρω) και επειδή αντίθετα με τις nylon / ultex κλπ. γύρω από τις τρύπες δεν σχηματίζεται το χαρακτηριστικό δαχτυλίδι που ουσιαστικά κάνει όλη την δουλειά στο grip.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Doctor/picks.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος ο γιατρός! Το μόνο κακό είναι ότι σπάνε εύκολα αυτές οι πένες! Νομίζω η dunlop βγάζει τέτοιες. Να ζητήσεις copyright!!!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανω χρονια τωρα αλλα με ενα απλουστερο & λιγοτερο επικινδυνο εργαλειο (το οποιο κανει για ολες τις πενες και επιτυγχανει και καλυτερο αποτελεσμα απο το κολητηρι... :lol: )

 

perforator.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο γιατρός! Το μόνο κακό είναι ότι σπάνε εύκολα αυτές οι πένες! Νομίζω η dunlop βγάζει τέτοιες. Να ζητήσεις copyright!!!

 

Μέχρι στιγμής (χρόοονια τώρα) δεν μου έχει σπάσει καμία (παίζω μόνο με heavy...) οπότε no worries!

 

Αααα, ωραίο avatar!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανω χρονια τωρα αλλα με ενα απλουστερο & λιγοτερο επικινδυνο εργαλειο (το οποιο κανει για ολες τις πενες και επιτυγχανει και καλυτερο αποτελεσμα απο το κολητηρι... :lol: )

 

perforator.jpg

 

"Επικίνδυνο εργαλείο" το κολλητήρι; Φίλε λέω για το ηλεκτρικό εργαλειάκι που κολλάς τα καλώδια με καλάι και όχι για πυρηνικό διασπαστή!

 

Επίσης το κολλητήρι, κάνει για όλες τις πένες, de facto!

 

Καλύτερο αποτέλεσμα; Τι είναι οι πένες δισκόφρενα και θέλεις να τα κάνεις αεριζόμενα με τις απλές τρύπες;

 

¶λλο πένα με τρύπες (με τον διακορευτή πόσες τρύπες κάνεις; 3; 5;) και άλλο αυτό που λέω εγω φίλε. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες κάλά.

Αν δεις πιο προσεκτικά την photo, η αριστερή πένα έχει λιωμένο πλαστικό γύρω από τις τρύπες. Αυτά τα πλαστικά δαχτυλίδια κάνουν την δουλειά του grip. ¶λλωστε γράφω ότι έχω δοκιμάσει και τρύπημα με τρυπάνι που έχει τα ίδια αποτελέσματα με τον διακορευτή που προτείνεις. Το μόνο που κατάφερα ήταν να αποκτήσω ελαφρύτερες πένες!

 

Τρύπα με λιωμένο πλαστικό γύρω της = grip!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εννουσα ενα τετοιο στυλ

 

resize?sq=160&uid=443212461&mid=19940

 

αν και τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα DUNLOP ULTEX οι οποιες δεν γλυστρανε με τιποτα οποτε δεν τις τρυπαω πια... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εννουσα ενα τετοιο στυλ

 

resize?sq=160&uid=443212461&mid=19940

 

αν και τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα DUNLOP ULTEX οι οποιες δεν γλυστρανε με τιποτα οποτε δεν τις τρυπαω πια... :lol:

 

Σωστή επιλογή φίλτατε!

 

Για να λές οτι κάνουν δουλειά έτσι θα είναι. Είμαι 100% μαζί σου. Απλά δεν δουλεύουν για τον δικό μου τρόπο παιξίματος οι τρύπιες!

 

Μήπως όμως πληρώνεις extra;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως πληρώνεις extra;

 

μπα εχω παρει με 10 δολλαρια καμμια εβδομηνταρια Dunlop Ultex οι οποιες θα μου κρατησουν μαλλον για ολη μου τη ζωη.... :lol:

 

ο βασικος λογος ομως που τις χρησιμοποιω ειναι ο ΗΧΟΣ τους :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρδισμένες φαντάζομαι, ε; :lol:

 

Χωρίς πλάκα, και εγώ dunlop χρησιμοποιώ τελευταία, μιάς και προσπαθώ να μάθω μπάσο σαν κανονικός κάφρος... with a pick... :lol: :lol: :lol:

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου