Προς το περιεχόμενο

Line 6 Pod Studio UX2


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θέλω να πάρω μία εξωτερική κάρτα ήχου για να ηχογραφώ στο laptop(Core 2 Duo 2.0 GHz, 2GB Ram, Vista Home Premium) και σκέφτηκα αυτήν http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux2.htm?sid=6ed61d9eee850dfa6c4807e16ddca098.

 

Αν την πάρω, θα την πάρω από τον Νάκα γιατί την έχει περίπου 20 ευρώ φτηνότερα..από το λίγο που έψαξα την προτιμώ γιατί συνοδεύεται και από software το οποίο δεν φαίνεται και ιδιαίτερα δύσκολο στην χρήση, και είναι αρκετά plug'n'play που λένε.. ;)

 

είμαι μεταξύ αυτής και μιας εκ των emu 0404 /fast track pro..εσείς τι λέτε? η ποιότητα είναι διαφορετική όσον αφορά τον ήχο και εν τέλει τι θα προτείνατε σε έναν τελείως άπειρο στο θέμα recording?? ενδιαφέρομαι να ηχογραφώ κιθάρα, μπάσο, φωνή, ίσως και πλήκτρα και από drums νομίζω γίνεται με VST's?? (αν το λέω καλά.. :P)

 

plz help...

 

καλές γιορτές και ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε αυτόν εδώ τι έχει κάνει με το line6 (μάλλον το παλιότερο μοντέλο), έχει και 3 βίντεο με οδηγίες πως γράφει πιστεύω θα σε διαφωτήσει αρκετά:

 

http://www.youtube.com/user/halcyon1871?ob=1

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την ux2 αλλά την προηγούμενη έκδοση, δηλαδή ειναι ίδια με αυτήν, αλλά αλλάζει το software..δηλαδή είχω to gearbox ενώ αυτή έχει το pod studio (απότι διάβασα μπορώ να κάνω αναβάθμηση από το ένα στο άλλο)

 

δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με τις άλλες κάρτες που αναφέρεις γιατί δεν τις έχω χρησιμοποιήσει. το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την ux2. Δεν έχω θόρυβο, εχώ πολύ μικρό latency, και μεχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

 

το software είναι πολύ βολικό, αφού άλλωστε σου προσφέρει την δυνατότητα πρόσβασης σε ήχους ποιότητας pod  χωρίς να αγοράσεις ξεχωριστή μονάδα pod.

δηλαδή βάζεις το βίσμα στην κάρτα και παίζεις...

έχω γράψει και φωνές και μπάσο με το software και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά καλά.

 

ένα μειονεκτημα ειναι ότι πρέπει να πληρώσεις παραπάνω για να δουλεύει το softwrae σαν plug in στο DAW σου. διαφορετικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για post processing.

 

το νέο sw σου δίνει και την δυνατότητα dual tone... πολύ ενδιαφέρον και για να έχεις πιο γεμάτο ήχο στις κιθάρες στο mix, αλλά κυρίως πολύ ενδιαφέρον για πειραματισμό ;)

 

αυτά απο μένα, καλό είναι να πάρεις γνώμες και από κατοχους άλλων καρτών για να δεις τι σου τεριάζει έσενα τελικά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister - ο τύπος είναι φοβερός..πολύ καλή δουλειά με τόσο λίγο gear... :o και έχει και το ux-1, οπότε πιστεύω πως το ux-2 με υπερκαλύπτει...

 

 

sergei -

ένα μειονεκτημα ειναι ότι πρέπει να πληρώσεις παραπάνω για να δουλεύει το softwrae σαν plug in στο DAW σου. διαφορετικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για post processing.

 

τι ακριβώς εννοείς?? θα μπορώ να χρησιμοποιώ και άλλα προγράμματα (π.χ. nuendo, cubase) με το ux-2??

 

thanks again.. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειτε οτι μπορείς να χρησιμοποιείς και άλλα προγράμματα

 

δηλαδή βάζεισ την κιθάρα στο ux2, ο ήχος επεξεργάζεται στο pod studio, και απο κει πάει σε κάποιο daw για ηχογράφηση ( ηχογράφηση δεν είπες οτι θες να κανεις? )

 

απλά στην περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις το pod studio για κάποια επεξεργασία μετά την ηχογράφηση θα πρέπει να πληρώσεις κάποια $ ακόμα ώστε να ενεργοποιήσεις το pod farm vst.

 

βέβαια τώρα που ξανακοιτάω στο site της line6 πάιζει και να είναι απευθείας σε έκδοση plug in το pod farm... οπότε κράτα μια επιφύλλαξη... μόλις κάνω το upgrade θα σου πώ σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, τώρα κατάλαβα..ναι για ηχογράφηση το θέλω..

 

όταν κάνεις το upgrade, let me know..

 

καλές γιορτές..πάω να τσεκάρω και στο forum της Line 6 να δω τι λένε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μπορώ να χρησιμοποιήσω εφφέ και για τις 2 εισόδους ταυτόχρονα? Δηλαδή να έχω και εφφέ στο μικρόφωνο και στην κιθάρα ταυτόχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι θυμάμαι αυτό είναι το σκεπτικό. Μάλιστα, αν χρησιμοποιείς 1 κανάλι μπορείς να έχεις 2 ξεχωριστά κανάλια εφέ και ενισχυτών, όπως ακριβώς στο pod x3. Καλού κακού επιβεβαίωσε και στο site/manual που υπάρχει Online. Έχουν και ωραία επεξηγηματικά βιντεάκια  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κανείς να ηχογραφήσει φωνές με το UX1 με δυναμικό μικρόφωνο, θα το καταφέρει αξιοπρεπώς ή είναι καλύτερα να πάρει το  UX2 ώστε να έχει και phantom power για πυκνωτικό?

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου