Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε αντιολισθητικά guitar picks!


Doctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

0.73 mm (επαιζα για χρονια με extra heavy πενες αλλα τελικα μου αρεσει περισσοτερο ο ντελικατος ηχος της medium πενας ειδικα στα ρυθμικα) :wink:

 

+1. Και thin για ορισμένα πιο ελαφριά ρυθμικά ;)

 

Ritchie ναι μεν δε χαλάνε' date=' σουφρώνονται όμως!!! :evil: :evil: :evil: Εξαφανίζονται ΜΟΛΙΣ έρθει άνθρωπος στο σπίτι :evil: :evil:[/quote']

 

Εγώ αγόρασα μια 20άδα Ultex 1.00 και τις κρύβω για να μην την πατάω όπως ο Μενέλαος :lol: :lol: :lol:

 

Πιστεύω δύσκολα θα ξαναλλάξω πένα.¶σε που δεν γλιστράνε όντως :D :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω αποκλειστικα DUNLOP ULTEX οι οποιες δεν γλυστρανε με τιποτα οποτε δεν τις τρυπαω πια... :lol:

 

Όντως' date=' κορυφαίες πένες. Κι εγώ αυτές χρησιμοποιώ πλεόν ;) Τι πάχος χρησιμοποιείς αλήθεια;[/quote']

 

0.73 mm (επαιζα για χρονια με extra heavy πενες αλλα τελικα μου αρεσει περισσοτερο ο ντελικατος ηχος της medium πενας ειδικα στα ρυθμικα) :wink:

 

Kαι γω μ' αυτές παίζω. Συνήθως με 0,73 αλλά μπορεί και με 1.00.

 

Πάντως δεν λένε να φαγωθούν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οι άτιμες. Ούτε και γω ξέρω πόσο καιρό παίζω με τις ίδιες πένες (μία 0,73 και μία 1.00). 8O :!:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τις PickBoy Carbon 1.00 ή 0.88:

 

pib-pb200r088.jpg

 

έχουν πολύ ωραία αίσθηση και δε γλιστράνε εύκολα.

 

Στα άμεσά μου σχέδια είναι να παραγγείλω ένα τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_pickhalter.htm

 

121815.jpg και θα αραδιάσω καμιά δεκαριά πένες πάνω και θα το παίξω πολύ rock star!!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τις PickBoy Carbon 1.00 ή 0.88:

 

pib-pb200r088.jpg

 

έχουν πολύ ωραία αίσθηση και δε γλιστράνε εύκολα.

 

 

Κι εγώ αυτές χρησιμοποιούσα αλλά γλιστρούσαν οι άτιμες που και που και όπως και να το κάνεις είναι σπαστικό... :? :? :?

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα άμεσά μου σχέδια είναι να παραγγείλω ένα τέτοιο:

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_pickhalter.htm

 

121815.jpg και θα αραδιάσω καμιά δεκαριά πένες πάνω και θα το παίξω πολύ rock star!!! :lol:

 

 

πραγματικα αυτη η ιστορια ειναι πολυ ροκ σταρ, παρε μεγαλυτερο ομως για να πετας και καμια δεκαρια στον κοσμο :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμέσως μετά το θρυλικό πλέον χριστουγεννιάτικο δέντρο-κιθάρα' date=' άλλη μια ιδέα για τους φίλους του site και ειδικά για όσους παίζουν κιθάρα με extreme τρόπο (ή είναι απλώς κάφροι). Πόσες φορές σας έχει τύχει να «γράφετε» ή να παίζετε Live και η πένα να εκσφενδονιστεί και εσείς να μην έχετε άλλη δίπλα σας;

 

Μετά από 2 σχεδόν δεκαετίες στο κιθαροκουρμπέτι έχω δοκιμάσει πολλά κόλπα, από τρίψιμο με χοντρό γυαλόχαρτο, χάραξη με νυστέρι No.10, με φαλτσέτα, δράπανο και τρυπανάκι, βάψιμο με ματ χρώμα, μέχρι αντιολισθητικά υλικά για πατώματα.

 

Σκατούλες στο 4γωνο.

 

Η λύση είναι απλή! Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κολλητήρι για καλάι με ψιλή μύτη. Το αφήνετε να κάψει και τρυπάτε τις πένες σας! Αυτό ήταν, μόλις αποκτήσατε πένες με τέλειο grip χωρίς να τις πληρώσετε!

 

Προσοχή: Αποφύγετε να κάνετε τρύπες σε πένες από celluloid (η δεξιά στην φωτογραφία) επειδή όταν αυτό το υλικό καίγεται παράγει τοξικό καπνό (την έχω πατήσει και ξέρω) και επειδή αντίθετα με τις nylon / ultex κλπ. γύρω από τις τρύπες δεν σχηματίζεται το χαρακτηριστικό δαχτυλίδι που ουσιαστικά κάνει όλη την δουλειά στο grip.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Doctor/picks.jpg[/quote']

 

Όταν ανακάλυψα αυτή την πατέντα για τις πένες, σώθηκε ένα κομμάτι μας, στο οποίο πάντα μα πάντα μου φεύγαν οι πένες... :roll:

 

είναι γνωστή πατέντα αυτή (εννοώ το διάβασες κάπου) ή το σκέφτηκες εσύ ? να ξέρω να σου κάνω μήνυση αν είναι για πνευματικα δικαιώματα... :lol:

 

Χαχαχα!

Χρησιμοποιώ αυτό το κόλπο εδώ και 17 περίπου χρόνια (παίζω 20) και η πατέντα είναι δική μου. Τώρα αν την χρησιμοποιεί κανείς άλλος στη άλλη άκρη του πλανήτη δεν μπορώ να το ξέρω. Αν λοιπόν ξέρεις το κόλπο πιο νωρίς κάνε μου μήνυση. Αν όμως το ανακάλυψες αργότερα, στείλε μου τα στοιχεία σου να σου κάνω εγώ μια! Χαχαχα!!!

 

(Ελπίζω να έχεις τίποτα ακίνητα εεε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τις PickBoy Carbon 1.00 ή 0.88:

 

pib-pb200r088.jpg

 

έχουν πολύ ωραία αίσθηση και δε γλιστράνε εύκολα.

+1000

 

Τα τελευταια 2 χρονια παιζω με αυτες:

 

1153431100_NYLON_JAZZ_47R_GRP_463X342.jpg

1153431342_NYLON_JAZZ_XL_47RXL_GRP_463X342.jpg

 

σκεφτομαι ομως να ψαξω για κατι στο ιδιο μεγεθος(δεν μπορω τις μεγαλες πενες) αλλα με πιο sharp ηχο.Οι Jazz III αν και μυτερες,ειναι λιγο μουντες.Βεβαια εχεις πολυ καλο control

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Jazz III αν και μυτερες' date='ειναι λιγο μουντες.Βεβαια εχεις πολυ καλο control

:wink:[/quote']

 

Τρομερό control σε σόλα!! Με αυτές ήχα προτοαρχίσει... Αλλά στα ρυθμικά δεν βόλεβαν καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα!

Χρησιμοποιώ αυτό το κόλπο εδώ και 17 περίπου χρόνια (παίζω 20) και η πατέντα είναι δική μου. Τώρα αν την χρησιμοποιεί κανείς άλλος στη άλλη άκρη του πλανήτη δεν μπορώ να το ξέρω. Αν λοιπόν ξέρεις το κόλπο πιο νωρίς κάνε μου μήνυση. Αν όμως το ανακάλυψες αργότερα' date=' στείλε μου τα στοιχεία σου να σου κάνω εγώ μια! Χαχαχα!!!

 

(Ελπίζω να έχεις τίποτα ακίνητα εεε;)[/quote']

 

Την πάτησα... :(

Εγώ περιορίζομαι σε κανά τρίμηνο που μου ρθε η επιφοίτηση για να τους χώσω το κολυτήρι...

 

οπότε η μήνυση είναι δικιά σου...εεεε...μήπως να τα βρούμε με κανά πεταλάκι... :lol:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου