Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή ήχων απο αλλα synth σε motif es6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!!!!

εχω μια μεγαλη απορια.....εχω ενα synth yamaha και αναρωτιομουν αν μπορω να εχω ηχους απο αλλα synth πχ. korg,roland....

και αν γινεται πως?? θελουν μετατροπη ή οχι? :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι με το Yamaha ES6 μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, είτε κατ' ευθείαν στο synthesizer με sampling, είτε μέσω υπολογιστή. Αν θες να φορτώσεις έτοιμα samples από άλλες εταιρείες (Korg, Akai, κ.λ.π.) θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα μετατροπέα το οποίο θα πάρει π.χ. ένα Akai sample και θα το μετατρέψει σε ένα format που να είναι αναγνωρίσιμο από το ES6. Τέτοια προγράμματα υπάρχουν αρκετά, π.χ. δες Chicken Systems στο URL αυτό:

 

http://www.chickensys.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση σε αυτό που ρωτάει ο kofi είναι : ΟΧΙ.

Το να εισάγεις samples δεν είναι το ίδιο με το να εισάγεις "ήχο".

Μην τον μπλέκουμε τσάμπα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!!!

εχω μια μεγαλη απορια.....εχω ενα synth yamaha και αναρωτιομουν αν μπορω να εχω ηχους απο αλλα synth πχ. korg,roland....

και αν γινεται πως?? θελουν μετατροπη ή οχι? :-\

 

 

Μεταρόπη εύκολη και γρήγορη ΔΕΝ γίνεται. Ο λόγος είναι απλώς , το κάθε σύνθ διαφέρει μεταξύ του. Αλλά έχουν περισσότερα Layers στον ήχο , άλλα περισσότερα εφέ. Οπότε η απάντηση που θα σου γλιτώσει ταλαιποωρία και χρόνο είναι τσού.

 

Αν θέλεις να μετατρέψεις  μαζικά ήχους απλώς ξέχνα το.

 

Αν όμως υπάρχουν κάποιο συγκεκριμένοι ήχοι που σου αρέσουν και θέλει να τους μεταφέρεις στο ΜΟΤΙΦ σου τότε θα ακολουθήσεις την γνωστή διαδικάσία της δημιουργίας multisample ή waveforms όπως τα λέει το μοτίφ. Να ξέρεις ότι θα σου πάρει 10 λεπτά περίπου για την δημιουργία του κάθε ήχου.  Βασικά ήχογραφεί ξεχωριστά κάθε περίπου τέταρτη με τρίτη νότα σε κάθε οκτάδα και μετά πρέπει να την αναθέσεις κάθε μια στο keyboard του μοτιφ , να ρυθμίσεις τα φίλτρα και ίσως να βάλεις και τα ανάλογα εφέ. Χρονοβόρο αλλά σίγουρα απαράιτητο αν υπάρχει κάποιος ήχος που σε τρελαίνει και θές να χρησιμοποιείς συχνά. 

 

Αν θές όμως πές ακριβώς γιατί θες να το κάνεις αυτή την μετατροπή ίσως να υπάρχει μια λύση. 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το' χω δοκιμασει ποτε αλλα ισως μια 'ευκολη' λυση θα ηταν να κανεις 'SysEX' transfer apo to synth που θες στο motif (σε ομοιο ηχο με αυτον που σου αρεσει).

Ξερεις κανεις αν γινεται κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το' χω δοκιμασει ποτε αλλα ισως μια 'ευκολη' λυση θα ηταν να κανεις 'SysEX' transfer apo to synth που θες στο motif (σε ομοιο ηχο με αυτον που σου αρεσει).

Ξερεις κανεις αν γινεται κατι τετοιο?

 

Nope .

 

Όπως είπα υπάρχουν πολλές διαφορές στην αρχιτεκτονική των σύνθ αλλά και να γινόταν το αποτέλεσμα στον ηχο θα ήταν άσχετο με τον αρχικό ήχο.

 

και αυτό γιατί το sysex δεν μεταφέρει τα samples που είναι η ραχοκοκαλία του ήχου ( ο κεντρικός ήχος) αλλά μόνο τις ρυθμίσεις του ήχου. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό γιατί το sysex δεν μεταφέρει τα samples που είναι η ραχοκοκαλία του ήχου ( ο κεντρικός ήχος) αλλά μόνο τις ρυθμίσεις του ήχου.

 

ναι, για αυτο ακριβως ειπα " σε ομοιο ηχο με αυτον που σου αρεσει ". Και τα 2 συνθς εχουν ηχουσ οπως πιανο, μπασσο, κτλ.. οποτε αν 'ταιριαξεις' τα filters, envelopes, effects, etc....

 

ειναι λιγο μπακαλικος ο τροπος αλλα παιζει και να ψιλογινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου