Προς το περιεχόμενο

Πτώση τιμών σε firewire κάρτες ήχου


gamanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μεγάλη καψούρα μου είναι η tascam fireone, κάρτα ήχου και daw controller. http://www.tascam.com/products/fireone.html

Σήμερα είδα στον Θωμά και σε άλλα διαδικτυακά μαγαζά [  ;)sic ] ότι η τιμή έπεσε από 240 ευρώ στα 150 or less.

 

Επίσης τελευταία, δραματικά έπεσε και η τιμή της mackie onyx satellite που αρχικά έφτανε το 300άρι και τώρα είναι στα 150 ευρώ.

 

Δεν ξέρω άλλα παραδείγματα για να συγκρίνω, αλλά η onyx ήταν πολύ δυνατός παίχτης στην κατηγορία, διάβασα ότι αναφερθήκαν προβληματάκια που θα δικαιολογούσαν ενδεχομένως μία πτώση τιμής (όχι όμως και σχεδόν 50%).Τώρα δε, τα κρούσματα γίνονται δύο.

 

Και έρχομαι να ερωτήσω: γιατί τέτοια έκπτωση σε 2 firewire κάρτες; ξέρουν κάτι που δεν ξέρουμε; Πρόβλημα με τα vista? Κόλπο Marketing? Τι άλλο μπορεί να παίζει;

 

Σημειώνω ότι τα δυο μοντέλα είναι αρκετά διαφορετικά, το ένα καυχιέται για τους προενισχυτές του, το άλλο προσφέρει τις ευκολίες ενός controller, ενώ δεν είναι ίδια η ημερομηνία διάθεσης και η δείσδυσή τους στην αγορά.

 

Είμαστε μπροστά σε τρελή ευκαιρία; Ξέρετε άλλα παραδείγματα τέτοιας έκπτωσης;

Έλληνες μαγκαζάτορες  :-X ξέρετε πόσο πίσω είστε; >:(

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω άλλα παραδείγματα για να συγκρίνω, αλλά η onyx ήταν πολύ δυνατός παίχτης στην κατηγορία, διάβασα ότι αναφερθήκαν προβληματάκια που θα δικαιολογούσαν ενδεχομένως μία πτώση τιμής (όχι όμως και σχεδόν 50%).Τώρα δε, τα κρούσματα γίνονται δύο.

 

Σε ποιά προβλήματα αναφέρεσαι; Δώσε κανα link να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε για Windows XP 64bit

 

Edit: Βέβαια θεωρητικά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα ή δυσλειτουργία. Πάντως διαβάζοντας στο mackie forums, είδα πως οι vista drivers για την onyx satellite είναι υπό ανάπτυξη (Για υποστήριξη Vista-64bit δε γίνεται λόγος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φένεται πωλιούνται πολύ αυτές οι 2 κάρτες επειδή αυτόν τον καιρό θα πάρω κι εγώ μια και έκανα έρευνα όπου κι αν ρωτούσα μου πρώτειναν mackie σε αυτα τα λεφτά που διαθέτω ε λογικό είναι να ρίξουν τις τιμές

gamanos τι προβλήματα είχαν αναφερθεί για τις mackie onyx? έχεις μήπως κανενα λινκ?

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να σας τρομάζω άδικα, σίγουρα αναφέρομαι σε ασυμβατότητες με pc και υποστήριξη drivers (που εν πολλοίς οφείλονται και στο στήσιμο του Η/Υ και σίγουρα λύνονται ή διερευνώνται πρίν την αγορά της κάρτας), αλλά και ένα παιδί σε άλλο φόρουμ είπε ότι αρχικά την εγκατέστησε και δούλευε ρολόι αλλά  μετά από λίγες μέρες σταμάτησε να ανταποκρίνεται, δεν άναβε το Led λειτουργίας και στην Mackie του είπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα και να την επιστρέψει.

(ΑΝ επιτρέπεται, ας μου πει κάποιος admin να γίνω πιο συγκεκριμένος και να παραθέσω το link για το άλλο φόρουμ).

Επίσης είδα ότι φημολογείται ότοι βγαίνει ο διάδοχος της satellite, οποτε δικαιολογείται η έκπτωση.

Υπάρχει λέτε άλλη φάκα πίσω από το πολύ νόστιμο τυράκι  ;) ?

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φένεται πωλιούνται πολύ αυτές οι 2 κάρτες επειδή αυτόν τον καιρό θα πάρω κι εγώ μια και έκανα έρευνα όπου κι αν ρωτούσα μου πρώτειναν mackie σε αυτα τα λεφτά που διαθέτω ε λογικό είναι να ρίξουν τις τιμές

 

 

Γιατί από την οικονομική θεωρία θυμάμαι εντελώς το αντίθετο; ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται να θέλουν να διώξουν το στοκ τους εν όψει κάποιων καινούριων μοντέλων....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπου κι αν ρωτούσα μου πρώτειναν mackie σε αυτα τα λεφτά που διαθέτω

 

Φίλε μου εγώ την παρέλαβα πριν λίγες ημέρες και έχω πολύ καλές εντυπώσεις σε mac. Πάντως είναι πολύ καλή για ηχογραφήσεις φυσικού ήχου. Δε διαθέτει midi in και out. Σε άλλο υπολογιστή με windows δεν την έχω δοκιμάσει γιατί δε διαθέτει οδηγούς για τα Vista-64bit που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φένεται πωλιούνται πολύ αυτές οι 2 κάρτες επειδή αυτόν τον καιρό θα πάρω κι εγώ μια και έκανα έρευνα όπου κι αν ρωτούσα μου πρώτειναν mackie σε αυτα τα λεφτά που διαθέτω ε λογικό είναι να ρίξουν τις τιμές

 

 

Γιατί από την οικονομική θεωρία θυμάμαι εντελώς το αντίθετο; ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΧΑΧΑ δεν έχεις και άδικο  :P αλλά ήταν το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ εκείνη την στιγμή  ;D δεν το ήξερα πάντως αυτο το θέμα με τις ασυμβατότητες ίσως o Thomann και τα άλλα music stores να δέχτηκαν πολλές επιστροφές απο τις mackie

 

edit: Όσο για τα drivers άκουσα ότι θα βγάλουν και οι 2 εταιρίες (tascam , mackie) για vista και μάλιστα λένε ότι η tascam θα φτάσει τα 24/192 δειγματοληψία με μελοντικό software upgrade!

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου