Προς το περιεχόμενο

Αnika Niles


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Γερμανιδα Anikα ειναι κατα την γνωμη μου {μαζι με κανα δυο αλλους } οτι πιο hot υπαρχει αυτη τη στιγμη στα drums.

Tην παρακολουθω μερικα χρονια και μπορω να πω οτι οχι μονο ειναι μια εξαιρετικη ντραμιστρια με καταπληκτικη τεχνικη - αλλα εκανε και μια παγκοσμια πρωτοτυπια που την εκανε να ξεχωρισει απο χιλιαδες drummers.

H διατριβη της πανω στα 5ηχα την εκανε μαστερ σε αυτη την ιδιομορφη αξια..και η ιδια το πηγε ενα βημα παρακατω..

Αποφασισε να γραψει και την δικη της μουσικη , την οποια στηριξε επισης πανω στα 5ηχα..

Οποτε αν κατι σας ακουγεται περιεργο...ειναι γιατι η μουσικη σε ενα απλο funk groove 16ων πχ..δεν παταει σε 16 αξιες..αλλα σε 20.

Ειμαι σιγουρος οτι οι μουσικοι που θα επαιξαν  στα cd της θα τα βρηκαν λιγο...σκουρα.

Anyway,.

Τσεκαρετε Anika.

 

 

εδω εξηγει και πως σκεφτεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που ψάχναμε ντραμερ για τη μπάντα μας, καλούτσικη φαίνεται ;D

 

Πολύ ενδιαφέροντα, κάποια σημεία νομίζω ήταν overplayed και λίγο κούρασαν, μου έδινε την εντύπωση ότι το κάνει για επίδειξη αλλά για τους ντραμερ μάλλον δεν θα ισχύει αυτό.

 

Μόλις είδα και τη συνέντευξη-παρουσίαση και μου έκαναν εντύπωση 2 σημεία

 

Στο 23:17 που λέει ξεκίνησε να μαθαίνει και να εξοικειώνεται με τα 5ηχα και ακόμα δεν έχει φτάσει σε ικανοποιητικό βαθμό (όπως το κατάλαβα) παιξίματος και αντίληψης τους.

 

Στο 45:27 αν μπορεί ένας αρχάριος να μάθει 5ηχα και σαν συμπέρασμα: αν σου πει κάποιος ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι ή ότι δεν είσαι έτοιμος, μπορεί όντως να μη το κάνεις και να σου φαίνεται δύσκολο. Αν δε γνωρίζεις τι πρόκειται να κάνεις και πόσο δύσκολο είναι μπορεί να τα καταφέρεις χωρίς να υπάρξει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Σε αυτό να προσθέσω σχόλιο που διάβασα σε φορουμ διασκευομπάντων, κάποιος είχε κάνει αξιόλογη διασκευή το ΥΥΖ των Rush όταν ήταν σε σχολική μπάντα και ανέφερε "Δε μας είπε κανείς ότι δε μπορούμε να το παίξουμε... και το παίξαμε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που ψάχναμε ντραμερ για τη μπάντα μας, καλούτσικη φαίνεται ;D

 

Πολύ ενδιαφέροντα, κάποια σημεία νομίζω ήταν overplayed και λίγο κούρασαν, μου έδινε την εντύπωση ότι το κάνει για επίδειξη αλλά για τους ντραμερ μάλλον δεν θα ισχύει αυτό.

 

Μόλις είδα και τη συνέντευξη-παρουσίαση και μου έκαναν εντύπωση 2 σημεία

 

Στο 23:17 που λέει ξεκίνησε να μαθαίνει και να εξοικειώνεται με τα 5ηχα και ακόμα δεν έχει φτάσει σε ικανοποιητικό βαθμό (όπως το κατάλαβα) παιξίματος και αντίληψης τους.

 

Στο 45:27 αν μπορεί ένας αρχάριος να μάθει 5ηχα και σαν συμπέρασμα: αν σου πει κάποιος ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι ή ότι δεν είσαι έτοιμος, μπορεί όντως να μη το κάνεις και να σου φαίνεται δύσκολο. Αν δε γνωρίζεις τι πρόκειται να κάνεις και πόσο δύσκολο είναι μπορεί να τα καταφέρεις χωρίς να υπάρξει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Σε αυτό να προσθέσω σχόλιο που διάβασα σε φορουμ διασκευομπάντων, κάποιος είχε κάνει αξιόλογη διασκευή το ΥΥΖ των Rush όταν ήταν σε σχολική μπάντα και ανέφερε "Δε μας είπε κανείς ότι δε μπορούμε να το παίξουμε... και το παίξαμε!"

Noμιζω οτι και η ιδια καποια στιγμη στο σεμιναριο της λεει οτι διδασκει τα 5ηχα στους μαθητες της σαν μια οποιαδηποτε αξια,.

Δεν θεωρω οτι υπαρχει κατι πλεον που δεν μπορει να διδαχτει.

Ο βαθμος δυσκολιας ναι αλλαζει αλλα ειδικα στα κρουστα..οταν ο μετρονομος πεσει χαμηλα ακομα και τα 64α ..ευκολα ειναι.

Προσωπικα εμαθα {και μπορω να εφορμοσω} αυτες τις περιεργες αξιες πριν μερικα χρονια οταν επεσε στα χερια μου το Ταλα {Ινδικος τροπος εκμαθησης των αξιων}

Και αυτη οταν την ρωταει τι σκεφτετε αν παρατηρησες.....λεει  takadimiti ή University

Τa_-ka_-di_-mi.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιθετο που χρησιμοποιησες δεν με ξενισε φιλε Stoyo.

Η μουσικη που εχει συνθεσει εχει παραπλανητικα στοιχεια.

Μια απλοτητα που θα την ανακαλυψεις μολις προσπαθησεις να τα παιξεις.

Δεν γκρουβαρει με τιποτα.

Εγω αυτο καταλαβα οτι εννοουσες.

 

Δες πως γίνεται ενα απλο funk beat {σχ 1} απο το 99.9 των μουσικων...

και πως το κανει η Ανικα..{και αναγκαστικα και ολη η μπαντα της} {σχ 2}

 

Οποτε μην χολοσκας

466529187_nikas_funk.thumb.jpg.3dccfacb6789b14a0bbf0a13de7a4a18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρυθμικο κομματι εφοσον παρεμενε στα πλαισια του "απλου" 5ηχου και δεν εκανε γεμισματα η αλλαγες, δε ξερω πως τα ονομαζετε, μου εγινε ευκολα κατανοητο μετα απο λιγη ωρα. Σε αυτο καταλαβα πως βοηθησε πολυ η ενασχοληση μου με το πιανο οπου υπαρχουν τετοιες ρυθμικες ιδιαιτεροτητες.

 

Επισης μου φανηκε πολυ εξυπνος και απλος ο τροπος μετρησης, "university" και ξεμπερδεψες! Με το που το δοκιμασα ηταν πολυ πιο ευκολο να βρω και να κρατησω το ρυθμο αποτι οταν προσπαθουσα απλα να κρατησω τις αξιες χωρις να σκεφτομαι κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου