Προς το περιεχόμενο

String Trees ποια και γιατι;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα τo 72 η Fender,μεταξυ πολλων αλλων λαθος επιλογων ,αρχισε να βαζει 2 string strees σε ολες τις κιθαρες της,τακτικη που ευτυχως καταργησε οταν ανοιξε ξανα υπο νεα δ/νση  στα mid  80s

 

τώρα που το λες, μήπως να ξεσκαλώσω τη σολ απο κει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το λες, μήπως να ξεσκαλώσω τη σολ απο κει?

 

Καλη ιδεα.Ειδικα αν την συνοδευσεις με ενα τυλιγμα της σολ 6-7 φορες γυρω απο το post ωστε να εχει καλη γωνια πισω απο το nut.

 

Το ιδιο φυσικα θα κανεις και για την ρε (με λιγοτερες "τυλιξιες")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα.Ειδικα αν την συνοδευσεις με ενα τυλιγμα της σολ 6-7 φορες γυρω απο το post ωστε να εχει καλη γωνια πισω απο το nut.

 

συνήθως τυλίγω με καβάλημα στην αρχή και μετά τις στροφές τις διώχνω προς τα κάτω για να έχω μεγαλύτερη γωνία.

Στα δέντρα από τότε που βάζω γράσο γραφίτη γενικά δεν είχα θέμα.

 

Όμως πάντα νόμιζα ότι για να βάζουν 2ο δεντρο κάτι θα ξέρουν και χρειάζεται. Αφού θεωρούσα τσιγκουνιά στις νεώτερες που βάζουν ένα.

 

τη ρε δεν την πολυσηκώνω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά δεν βάζω string trees. Σε μια περίπτωση που χρειάστηκε πράγματι να βάλω (γιατί έτριζε η Β κλπ) έβαλα τύπου butterfly αλλά χρησιμοποίησα ως spacer ένα σωληνάκι λίγο μακρύτερο από το κανονικό. Το μισό "πάτημα" αρκεί για να εξαφανιστεί το τρίξιμο και η τριβή (και στο tree και στο nut) είναι πολύ μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το αποφεύγω και γω και είχα την έρικ ζώνσον.

Η ερικ ζωνσον είχε ΚΑΙ πιο λεπτό headstock περίπου κατά ένα χιλιοστό για να αυξήσει τη γωνία προς τα πίσω, ΚΑΙ staggered vintage gotoh tuners και λιμαρισμένα τα posts ώστε να μην φαίνονται βυθισμένα τα τελευταία staggered tuners. (Oπότε τις τελευταίες τρεις χορδές τις τυλίγεις όσο πάει χωρίς να εφιππεύουν όμως οι περιελίξεις η μία την άλλη).

 

O Johnson μάλιστα είχε πει ότι ζήτησε να είναι πιο χοντρό το headstock και λίγο πιο κάτω , αλλά η fender  απάντησε πως ακόμα και αυτό το χιλιοστό δεν τη συμφέρει με τίποτα στην ξυλεία που θα χάσει και στη μανουρα που θα εμπαινε για να γίνει τοσο custom ένα -και καλά- της σειράς όργανο.

Οπότε έγινε πιο λεπτό για να κατέβει λίγο η γωνία. Το θέμα βέβαια είναι ότι σε 60ς και 50ς στρατ τόσο λεπτό και λεπτότερο ήταν το headstock αν και δεν υπήρχε consistency σε αυτό πάντα.

 

Προσωπικά συμφωνώ με το ότι αν μπορώ να μη βάλω δεν θα βάλω, αν δω να είναι λίγο αδύναμη τονικά η μι ίσως βάλω δεντράκι με chapstick από κάτω και με ψηλό ρινγ ή μια ακρόμπαλα από χορδή από κάτω για να ψηλώσει ένα χαμηλό tree.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μου βάλατε την ιδέα: έβγαλα τη Σι και τη Μι από το tree. Έπαιξα, όλα στη θέση τους, δεν φεύγουν από το nut. Dive, dive, dive μέχρι το ματζαφλέρι να ακουμπήσει το pickguard. Θαύμα, θαύμα, το κούρδισμα παραμένει! (ή τέλος πάντων δεν διαλύεται όπως συνήθιζε να παθαίνει).

 

Άρα το tree μου είναι άχρηστο;

 

ΥΓ Επίσης έχω την εντύπωση σαν να μαλάκωσαν λίιιγο οι εν λόγω χορδές - αλλά αυτό μπορεί να είναι και η εντύπωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το tree μου είναι άχρηστο;

 

αν δεν ακους διαφορα στον ηχο της μι & σι ναι ειναι αχρηστο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου