Προς το περιεχόμενο

Valve Junior Extension Cabinet...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικόλα, κανένας από τους μικρούς (1-5W) ενισχυτές δεν μπορούν να σου δώσουν αυτόν τον ήχο που θέλεις, γιατί απλούστατα, όσο και να το βασανίσεις, παραμένουν Class A, σαν single ended που (κατά 99.9%) είναι. Από την άλλη εμένα μ'αρέσει τρελά ο single ended ήχος... γούστα είναι αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα' date=' κανένας από τους μικρούς (1-5W) ενισχυτές δεν μπορούν να σου δώσουν αυτόν τον ήχο που θέλεις, γιατί απλούστατα, όσο και να το βασανίσεις, παραμένουν Class A, σαν single ended που (κατά 99.9%) είναι. [/quote']

 

Το ξερω οτι αυτά τα λες για να με πληγώσεις... 8O

 

Εεεε? :?

 

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ? :twisted:

 

Το ενδιαφέρον ειναι οτι ο 2061χ θεωρείται class A...αυτό που με σόκαρε ήταν οτι ακουγα τετοιον ήχο απο 2 EL84... :twisted:

 

Από την άλλη εμένα μ'αρέσει τρελά ο single ended ήχος... γούστα είναι αυτά...

 

Και αααααααααααααααααααααααααααυτό είναι το συμπερασμα που πρεπει να βγαίνει απο μια τετοια συζήτηση... :D

 

ΥΓ: τσεκαρα τα pm και το τηλεφωνο παλι πριν απο 22 δευτερολεπτα...παράξενο...δουλευουν κανονικά...ΕΙΜΑΙ ΟΟΟΟΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ!!! (και ματια)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι αυτά τα λες για να με πληγώσεις... 8O

 

Εεεε? :?

 

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ? :twisted:

 

Όχι ρε μωρό' date=' αφού εγώ σ'αγαπώ και το ξέρεις. :oops: :P :lol: :lol:

 

Το ενδιαφέρον ειναι οτι ο 2061χ θεωρείται class A...αυτό που με σόκαρε ήταν οτι ακουγα τετοιον ήχο απο 2 EL84... :twisted:

 

Πίτσες μπλε τάξη Α είναι, αλλά τέλος πάντων... το θέμα είναι να σ'αρέσει ο ήχος, nothing else matters. :wink:

 

 

Και αααααααααααααααααααααααααααυτό είναι το συμπερασμα που πρεπει να βγαίνει απο μια τετοια συζήτηση... :D

 

ΥΓ: τσεκαρα τα pm και το τηλεφωνο παλι πριν απο 22 δευτερολεπτα...παράξενο...δουλευουν κανονικά...ΕΙΜΑΙ ΟΟΟΟΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ!!! (και ματια)

 

Υπομονή ρε αγόρι, αφού ξέρεις ότι θα είσαι το πρώτο πειραματόζωο σε κάτι τέτοια... εξάλλου ήδη μέσες άκρες έχουμε μιλήσει σχετικά. :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε μωρό' date=' αφού εγώ σ'αγαπώ και το ξέρεις. :oops: :P :lol: :lol: [/quote']

 

Ελα τώρα, σα δε ντρεπεσαι... :oops:

 

Οχι μπροστα στα παιδία... :lol:

 

Πίτσες μπλε τάξη Α είναι' date=' αλλά τέλος πάντων... το θέμα είναι να σ'αρέσει ο ήχος, nothing else matters. :wink: [/quote']

 

Yeah baby!!!

 

Βασικά μετραει και το γεγονος οτι θα αλλάζω καθε μήνα μετασχηματιστή εξοδου αλλά, τελως παντων...(μαμώ την μαρσαλ μου μεσα) :roll:

 

Υπομονή ρε αγόρι' date=' αφού ξέρεις ότι θα είσαι το πρώτο πειραματόζωο σε κάτι τέτοια... [/quote']

 

Μουχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχα!!! :twisted:

 

Χώρο να τον "καπνίσουμε" υπαρχει??? :P

 

Δεν θα αντέξω άλλη μια φορά στο κρατητήριο... :roll:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμμμμ...μαλλον έχουμε νέα για την αναμενόμενη τιμή του καμπινέτου και για το πότε θα ξετρυπώσει στην αγορά... 8)

 

"Thanks for contacting Gibson. The Valve Junior cabinet is expected to ship in April. Some dealers are taking orders now. The MSRP is $219.99"

 

:twisted:

 

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=492580&page=11&pp=20

 

Για το Lady Luck της Eminence δεν μπορώ να βρω περισσότερα specs πλην των Watts... :roll:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geia soy nikoli moy :o

manoula toy hendrix, nai o dimitris eimai poy gnvristikame stou Kourbi poy agorases wah...

eheis akousei ton marshall 18watts hand wired 1974x? me attenuator mhpos kai sou kanei?

ego poy ton akousa moy fygane ta tsisa kai gia...pio gazia erxontai kai ta tube zone ths m.i. audio se liges meres...ti allo na zhtisi kaneis?

filia

dimitris :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai gia...pio gazia erxontai kai ta tube zone ths m.i. audio se liges meres

 

Ο Κουρμπης θα τα φερει? Γιατι θα με ενδιεφερε το crunch box.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geia soy nikoli moy :o

manoula toy hendrix' date=' nai o dimitris eimai poy gnvristikame stou Kourbi poy agorases wah...

eheis akousei ton marshall 18watts hand wired 1974x? me attenuator mhpos kai sou kanei?

ego poy ton akousa moy fygane ta tsisa kai gia...pio gazia erxontai kai ta tube zone ths m.i. audio se liges meres...ti allo na zhtisi kaneis?

filia

dimitris :lol:[/quote']

 

Ελα βρε αγορίνααααααα!!! :D

 

ΡΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΒΑΛΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΣΦΕΝΤΟΝΑ!!! :twisted:

 

Δημητριε, εχω ακουσει αρκετά κλιπάκια με τον 1974χ και δεν μπορώ να πω οτι είναι ο ήχος που κυνηγάω...προσοχή!!! Οχι οτι δεν ειναι ωραίος, μαμάτος είναι, οπως και πολλών fender και πολλών boogie και engl και peavey και orange κλπ κλπ κλπ...απλά δεν ειναι ο ήχος που ακουω μεσα μου...αντιθετα απο κλιπ εχω ακουσει με τον 2061x και στρατ φαινεται οτι είναι 99,1% αυτου που θελω... :D

 

Για την M.I. audio, εχουν ενδιαφέρον τα πετάλια της αλλά με τα πετάλια τελειωωωωωωσαααααααααααα!!!! :wink:

 

Α, οσο για το attenuator...αν σου πω οτι ειμαι ετοιμος να φτιάξω isolation box? :oops:

 

Οτι και να παρω, ακομα και ο 5άρης ο Epiphone δηλαδή, για να τον ανοιξεις πρεπει να ριξεις πολλάααααα db...εδώ με τον epiphone και για να τον φουλαρω στο 10 ριχνω -16db...οπότε λεω να ξεκινήσω να φτιαξω ένα isolation box το οποίο να χρησιμοποιώ (για ηχογραφήσεις κυριως) σε συνδιασμό με το hotplate αλλά το πολύ στο -8db... :wink:

 

Καποια στιγμή θα ανοιξω και θεμα να μου δώσετε και ιδέες για υλικά και τροπους κατασκευής ενός isolation box... :P

 

Μην χανεσαι Τζιμάρααααααααααααααααααα!!! :D

 

Keep on Musicing βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!! :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Hi παιδιά. Είμαι γενικά ψιλοάσχετος όσον αφορά το θέμα για το οποίο θέλω να σας ρωτήσω οπότε σόρρυ αν πετάξω καμιά κοτσάνα :lol: .

 

Θέλω να μάθω αν μπορώ να συνδέσω τον epiphone valve junior head σε ενισχυτή ώστε ο ενισχυτής να δουλεύει ως ηχείο (έχω έναν marshall avt20 με 10αρι ηχείο και έναν Laney LV100 με 12αρι). Αυτό θέλω να το κάνω γιατί προς το παρόν δεν έχω καμπίνα για να τον συνδέσω αλλά εφόσον πάρω το head junior και όχι το combo κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα τσιμπήσω μια καμπινούλα.

 

Αν δεν είναι εφικτό να κάνω κάτι τέτοιο με βλέπω να τσιμπάω το combo γιατί δεν θα αντέξω να περιμένω μέχρι να μαζέψω φράγκα για καμπίνα.

 

αλήθεια πόσο σημαντικές είναι οι διαφορές μεταξύ του head και του combo?

υπάρχουν διαφορές?

 

θέλω να τον χρησιμοποιήσω στο δωμάτιό μου και ίσως και σε καμιά ηχογράφηση

 

θενκς και σορρυ και πάλι :D

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi παιδιά. Είμαι γενικά ψιλοάσχετος όσον αφορά το θέμα για το οποίο θέλω να σας ρωτήσω οπότε σόρρυ αν πετάξω καμιά κοτσάνα :lol: .

 

Θέλω να μάθω αν μπορώ να συνδέσω τον epiphone valve junior head σε ενισχυτή ώστε ο ενισχυτής να δουλεύει ως ηχείο (έχω έναν marshall avt20 με 10αρι ηχείο και έναν Laney LV100 με 12αρι). Αυτό θέλω να το κάνω γιατί προς το παρόν δεν έχω καμπίνα για να τον συνδέσω αλλά εφόσον πάρω το head junior και όχι το combo κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον θα τσιμπήσω μια καμπινούλα.

 

Αν δεν είναι εφικτό να κάνω κάτι τέτοιο με βλέπω να τσιμπάω το combo γιατί δεν θα αντέξω να περιμένω μέχρι να μαζέψω φράγκα για καμπίνα.

 

αλήθεια πόσο σημαντικές είναι οι διαφορές μεταξύ του head και του combo?

υπάρχουν διαφορές?

 

θέλω να τον χρησιμοποιήσω στο δωμάτιό μου και ίσως και σε καμιά ηχογράφηση

 

θενκς και σορρυ και πάλι :D

 

Καλώς τον... :D

 

Οταν μου πρωτοήρθε ο valve junior (κεφαλή) είχα ήδη εναν Marshall tsl601 (1x12", αν θυμαμαι καλά 75W μεγαφωνο στα 16Ohms) combo...εκανα ακριβώς αυτό που σκεφτεσαι...συνεδεα τον τζουνιορ με το μεγαφωνο του marshall και γινοταν η δουλεια... :D

 

Απο οτι βλεπω το 12άρι του laney σου ειναι rated στα 65W οποτε κανενα προβλημα...η κεφαλη τζουνιορ εχει 4,8 και 16 ohm εξοδους οποτε χρησιμοποιείς την 8άρα εξοδο (αν δεν κανω λαθος 8Ohms ειναι το μεγαφωνο του laney) Και καθαρισες... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου