Προς το περιεχόμενο

Valve Junior Extension Cabinet...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο tiny terror έχει 2 εξόδους για 8Ω ή μια για 16Ω... Σίγουρα το καλύτερο είναι να δοκιμάσω 10 καμπίνες στα 300Ε για παράδειγμα αλλά επειδή αυτό δεν είναι και ότι ευκολότερο ρωτάω και για την πείρα των υπολοίπων ώστε να ψάξω πιο συγκεκριμένα πράγματα να δοκιμάσω. Αυτό που θέλω είναι για classic rock ήχο αλλά να μπορεί να μείνει σχετικά καθαρό για έναν αρπισμό και να μπορεί να ανταπεξέλθει και για κανα metal (οχι heavy) riffaki... Επίσης με τα Ohm έχω μαύρα μεσάνυχτα :? :? Γιατί να πάρω 8Ω η 16Ω;;; :? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να κρατήσω τον marshall με το 12αρη celestion που έχει και να τον λειτουργώ σαν καμπίνα η όποτε θέλω τα cruch του θα έχω καλό αποτέλεσμα η παπατζίδικο;; :? :? Αν του αλλάξω μεγάφωνο; 8Ω είσοδο έχει οπότε θεωρητικά κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το καλύτερο είναι να δοκιμάσω 10 καμπίνες στα 300Ε για παράδειγμα αλλά επειδή αυτό δεν είναι και ότι ευκολότερο ρωτάω και για την πείρα των υπολοίπων ώστε να ψάξω πιο συγκεκριμένα πράγματα να δοκιμάσω.

 

Κατανοητό...

 

Αυτό που θέλω είναι για classic rock ήχο αλλά να μπορεί να μείνει σχετικά καθαρό για έναν αρπισμό και να μπορεί να ανταπεξέλθει και για κανα metal (οχι heavy) riffaki...

 

Αυτο που προσπαθώ να σου πω είναι οτι άλλος είναι για σενα ο ήχος του classic rock΄και άλλος για μενα και αλλιώς σου αρέσει εσένα ο metal ήχος και αλλιώς εμένα...αρα τι συμβουλη και τι γνώμη μπορώ να σου δώσω... :?

 

Κανε μια γυρα στα φορουμς του εξωτερικου και διαβασε για τα μεγαφωνα V30..μισοι τα απεχθάνονται και οι άλλοι μισοι τα λατρευουν...εδώ βγαίνουν 1000 άτομα και λενε "μου αρέσει ο ήχος μαρσαλ" και ο καθένας εννοεί και διαφορετικό ήχο' date=' τόσο σχετικά είναι τα πραγματα... 8O

 

Γιατί να πάρω 8Ω η 16Ω;;; :? :?

 

Γκουχ-γκουχ...αυτό ειναι ερώτηση παγίδα... :roll:

 

Υπαρχουν καποιες θεωρίες στις οποίες γινεται ευθύς συσχετισμός μεταξύ των Ohms της καμπίνας και της εντασης, οπως επίσης μεταξύ των Ohms της καμπίνας και της χροιάς... :roll:

 

Δεν εχω πειραματιστεί, δεν το εχω ακουσει με τα αφτιά μου, δεν υποστηρίζω τίποτα... :wink:

 

Ο μόνος λόγος που προσωπικά εχω κολήσει στα 16Ω ειναι το γεγονός οτι έχω 16άρι hotplate... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κρατήσω τον marshall με το 12αρη celestion που έχει και να τον λειτουργώ σαν καμπίνα η όποτε θέλω τα cruch του θα έχω καλό αποτέλεσμα η παπατζίδικο;; :? :? Αν του αλλάξω μεγάφωνο; 8Ω είσοδο έχει οπότε θεωρητικά κάνει....

 

ΒΡΕ!!! 8O

 

ΕΣΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!! 8O

 

Κανε τις δοκιμες σου και πες μας και εμας... :wink:

 

Τι θα πεί "παπατζίδικο"? :twisted:

 

Αν δουλευει και σου αρέσει το αποτελεσμα, τελειωσε η υποθεση... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, πολύ με αρέσει αυτός ο συνδιασμός κεφαλής/καμπίνας. :wink:

 

Αν το μεγάφωνο είναι στη γνωστή παράδοση της Eminence τότε θα αξίζει πιστεύω. Προφανώς (λέω εγώ τώρα) θα δώσουν στο συνδιασμό μεγαφώνου/καμπίνας έναν μπουζορόκ χαρακτήρα που να κολακεύει και τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το μπουζοροκ; Μπουζούκι+ροκ;;; 8O

 

8O

 

Αχαχαχαχαχα!!! :lol: :lol: :lol:

 

Έφαγα ένα 'λ' :oops:

 

Μπλουζορόκ 8) :P :P

 

Τώρα:

 

Μπουζορόκ --> Ροκ με ενισχυμένα μπουζί, καλύτερος σπινθήρας = καλύτερη απόδοση, you dig? 8)

 

Εναλλακτική εξήγηση: Booze + Rock, δηλαδή αυτά που παίζεις όταν έχεις πιεί τ'άντερά σου και έχεις γίνει κομοδίνο. 8)

 

Επίσης μπορεί να είναι παραφθορά του boobs+rock, όπου το 'b' παθαίνει σύνθλιψη, λόγω του rock προφανώς...

 

Ρε, τι σας μαθαίνω πρωί πρωί... 8) :P :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κουρτίνα 3 (boobs+rock) αλλά:

 

αν εαν μέγεθος boobs > 3 τότε το rock συνθλίβεται χωρίς έλεος (συμπίεση/compressing) .

Τα 2 μεγέθη boobs και rock είναι αντιστρόφως ανάλογα, δηλαδή όσο τα boobs τείνουν στο άπειρο, τόσο το rock τείνει στο μηδέν.

 

¶λλωστε τόσα και τόσα συγκροτήματα έχουν καταστραφεί/συνθλιφτεί από τις γυναίκες... :roll:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο τα boobs τείνουν στο άπειρο' date=' τόσο το rock τείνει στο μηδέν[/b']

 

Απίστευτο ΑΞΙΩΜΑ!!!Κώστα έχεις μαθηματικό μυαλό!

Είμαι βέβαιος οτι η εικασία αυτή θα απασχολήσει τους μαθηματικούς για τον επόμενο αιώνα.Είναι τρομερά δύσκολο να βρεθεί αντιπαράδειγμα,αλλά μια σαφής απόδειξη δεν είναι εύκολο να δοθεί γιατί το ζήτημα είναι χαοτικό (μη γραμμικό).

 

Προσωπικά το δέχομαι a priori και θα το θεωρώ σωστό για τους υπολογισμούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο' date=' πολύ με αρέσει αυτός ο συνδιασμός κεφαλής/καμπίνας. :wink:

 

Αν το μεγάφωνο είναι στη γνωστή παράδοση της Eminence τότε θα αξίζει πιστεύω. Προφανώς (λέω εγώ τώρα) θα δώσουν στο συνδιασμό μεγαφώνου/καμπίνας έναν μπουζορόκ χαρακτήρα που να κολακεύει και τον ενισχυτή.[/quote']

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

 

Εμένα μου αρέσει που διαβασα μπουζουκορόκ...ειπα και εγώ...που ξερεις οτι μελετάω Χιώτη... :D

 

Ολα ειναι θέμα τιμής (καταρχήν) Μπίλ...κατσε με το καλό να μαθουμε καμια τιμή και που ξερεις... :roll:

 

...μπορεί να κανω στακ με δυο 1χ12"... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου