Προς το περιεχόμενο

O oρισμός του shred?


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ηξερα τι σημαινει ο ορος "shred". Εκατσα να διαβασω 2-3 σελιδες απο το θεμα... για να κατατοπιστω. Πριν ξεκινησω να παιζω ηλεκτρικη, οταν ακομα ημουν στα ονειρα δλδ, εβαζα και εβλεπα τετοια βιντεο. Ακρως εντυπωσιακα, σαν φαντασιωση. Δεν μπορουσα με τιποτα να ακουσω classic blues διοτι οι κιθαριστες ηταν ξενερωτοι. Βεβαια, μολις αρχισα να παιζω τραγουδια και σολο, δεν μπορεσα να ξαναακουσω sheedding. 1ον με πηγαινει πισω διοτι βλεπαω, τεχνικα, ποσο πισω ειμαι, 2ον δεν εκπαιδευει το αυτι μου, ουτε γαλουχει την μουσικοτητα μου, και 3ον βαριεμαι τοσο να ακουω οργανο να "φτυνει" ολες τις νοτες μαζεμενες, οσο βαριεμαι να βλεπω και αγωνες dragster...

 

Ειναι βαρετο και ανουσιο να ακουσεις πανω απο 3 λεπτα τετοιου ειδους "ασκησεις", διοτι για μουσικη δεν προκειται. Και μου θυμισε κατι που ειχα διαβασει εδω μεσα σε παλιοτερο θρεντ, οτι σημασια παιζουν τοσο οι νοτες που παιζεις, οσο και εκεινεις που δεν παιζεις.

 

Και φυσικα, πλεον, το αυτι μου καταδεχεται να ακουει με ιδιατερη ευχαριστηση 60s και 70s...

 

Βρίσκεις τα βίντεο του Μάρτι Φρίντμαν που πρωτοπόσταρα, ή κάποια του Μαλμστιν που έβαλαν οι φίλοι πιο κάτω ή το τελευταίο του Άντι Τίμονς, ανούσιες ασκήσεις που δεν ειναι μουσική; Ή μήπως μιλάς γενικοτερα για το "σρέντινγκ" όπως έχει επικρατήσει στα γιουτιούμπ. Ρωτάω όχι να για σε προβοκάρω αλλά γιατί αν θεωρείς ανούσιο το παίξιμο σε κάποια από τα βίντεο που βάλαμε τότε λογικά απορρίπτεις και κάποια μουσικά ιδιώματα όπως το power metal κλπ. Φυσικά κακό δεν ειναι, γούστα ειναι αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ακουσα κανενα απο τα βιντεο, για να πω την αληθεια, και γνωριζω λιγους απο του προαναφερθεντες μουσικους.

 

Μιλαω για την αθλητικη κιθαριστικη, οπου αναλυτικη περιγραφη της εγινε απο συνεδελφους πρωτυτερα, και συμφωνω απολυτα με αυτην.

 

Ειχα τον angelo batio στο νου οταν εγραφα το προηγουμενο ποστ...

 

Btw μολις ακουσα το δευτερο βιντεο του Μαρτυ. Ειναι σουπερ σε ολα, και φυσικα στη μουσικοτητα-εμπνευση, και φυσικα δεν το εντασσω στην ανω κατηγορια που περιεγραψα. Ειμαι σιγουρος οτι και για αρκετα ακομη βιντεο θα εχω την ιδια αποψη.

 

Βεβαια, θα αντεχα να τα ακουω 1 ωρα? Δεν ξερω, ισως. Οπως σωστα εκτιμησες, δεν μου αρεσει το μοντερνο μεταλ. Αλλα μπορω να διακρινω το ομορφο και το αμορφο, ασχετως ειδους μουσικης.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Shredding.. Καλό να γίνεται που και που. Όχι συνέχεια όμως.

Μιλαω για στυλ μουσικής που δεν είναι schred από μόνα τους δλδ, ροκ, μεταλ (καλά, αυτό είναι ψιλο πάντα shred αν έχει ομως και σολο που κι αυτο πλεον δεν ειναι στανταρ ) όπως και μαύρες μουσικές όπως σοουλ, rnb .

 

Σε οποιαδήποτε μουσική, ειδικά σε λάιβ, μπορεί να δεις τον εκάστοτε σολίστα να ψιλοσρεντάρει στο τέλος του σόλο του. Αυτό εννοώ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου