Προς το περιεχόμενο

O oρισμός του shred?


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεί κάλλιστα κάποιος από μας να τους πάρει τηλέφωνο....  :P

 

Ο Trolley.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημά μου όμως (πάμε στο "κακό" shred) είναι ότι, οκ, μετά τον ενθουσιασμό της πρώτης -δεύτερης---δέκατης ακρόασης, τα σόλοζ του πέραν των "βασικών" θεμάτων, γίνονται κουραστικά και... skip!

 

Οπότε ναι, σε περιβάλλον μπάντας και στα πλαίσια ενός συνολικά καλού τραγουδιού, το shred παίξιμο έχει την θέση του. Σκέτο, σαν αυτοσκοπός, απλά να βαράει ένας αδιάφορος χαβάς από πίσω ίσα για ν'απλώσουν την πραμάτεια τους οι shredάδες χωρίς έλεος και σταματημό, όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

 

Eτσι οπως τα λεει ο αποπανω καλος ανθρωπος. :)

Για τον Μπατη τι να πω,ακομα και η μπερουκα του αποτυχημενη,δεν τον αντεχω. ;D

 

Παλαιας κοπης ο αποκατω και ξεπερασμενος ισως σε σχεση με τα σημερινα τερατα ταχυτητας και τεχνικης.

Για του λογου μου ομως τα εχει ολα και αν αυτο που κανει σε σημεια ειναι σρεντ,ναι θα παρω.Τι ωραια παιζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτσι οπως τα λεει ο αποπανω καλος ανθρωπος. :)

Για τον Μπατη τι να πω,ακομα και η μπερουκα του αποτυχημενη,δεν τον αντεχω. ;D

 

Παλαιας κοπης ο αποκατω και ξεπερασμενος ισως σε σχεση με τα σημερινα τερατα ταχυτητας και τεχνικης.

Για του λογου μου ομως τα εχει ολα και αν αυτο που κανει σε σημεια ειναι σρεντ,ναι θα παρω.Τι ωραια παιζει.

 

 

 

Εντάξει υπερθεός ο Μιχάλης, αλλά αν τον βάλουμε και αυτόν στους shredders τότε μπαίνουν μαζί του οι μισοί hard rock / metal κιθαρίστες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει υπερθεός ο Μιχάλης, αλλά αν τον βάλουμε και αυτόν στους shredders τότε μπαίνουν μαζί του οι μισοί hard rock / metal κιθαρίστες.

 

Συμφωνοι.

Μαλλον μιλαει η ηλικια,το γηρας να πουμε. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι.

Μαλλον μιλαει η ηλικια,το γηρας να πουμε. :)

 

 

Άσε ρε θείο μη βάλω εδώ shredder Alvin Lee και φύγετε όλα τα νεούδια να πούμι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει υπερθεός ο Μιχάλης, αλλά αν τον βάλουμε και αυτόν στους shredders τότε μπαίνουν μαζί του οι μισοί hard rock / metal κιθαρίστες.

 

Πάντως, τον πήρε τηλέφωνο τον Μιχάλη από το Νόιζ κάποιος και του είπε, λέει, δεν ξέρει, θα το σκεφτεί, αλλά δε νομίζει ότι είναι και δεν είναι σρέντερ. Έστειλε και χαιρετισμούς, έμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω χωράει και αυτός στη συζήτηση για "καλό" shred

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Shredding" προσωπικά το εκλαμβάνω ως αρνητικό όρο. Ως ορισμό του, θα έλεγα πως μάλλον είναι όταν "παίζω πολύ γρήγορα χωρίς να με ενδιαφέρουν τα ακόρντα του τραγουδιού, συνεπώς δεν παράγω μουσική".

 

Πολλοί συγχέουν το "παίζω γρήγορα" με το shredding. Κι ο Gary παίζει γρήγορα (και μάλιστα ΠΑΡΑ πολύ γρήγορα), αλλά δεν θεωρήθηκε ποτέ shredder. Και δεν είναι προφανώς, τουλάχιστον έτσι όπως εγώ αντιλαμβάνομαι τον όρο.

 

Ο ίδιος ο Marty δε, σε συνεντεύξεις του που έχω δει απαρνείται τον όρο. Και καλά κάνει, μιας και είναι ο ορισμός του μελωδικού κιθαρίστα, και με πολύ ενδιαφέρουσες συνθέσεις που ξεφεύγουν κατά πολύ από το "σωρό". Κατά τη γνώμη μου, ο κορυφαίος ροκ βιρτουοζος κιθαρίστας σήμερα. Δεν είναι τυχαίο που του πήρε συνέντευξη και ο RIck Beato, αναγνωρίζοντας το βάθος του παιξίματός του.

 

Παραθέτω δύο μόνο ενδεικτικά δείγματα συνθετικής δεινότητας, ένα παλιό κι ένα πρόσφατο

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας παιχτης που νομιζω ειναι εντυπωσιακος τοσο για την τεχνικη του αλλα και την μουσικη του φρασεολογια ειναι ο Andy James

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου