Προς το περιεχόμενο

O oρισμός του shred?


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως έχω γράψει και παλιότερα, το shredding κατ' εμέ τουλάχιστον, είναι ένα σπορ και όχι μουσικό είδος. Η δημοφιλία του έχει εκτοξευτεί στα ύψη την τελευταία δεκαετία λόγω youtube ενώ υπάρχει ολόκληρη νέα γενιά κιθαριστών που ασχολείται αποκλειστικά με αυτό. Κιθαρίστες- αθλητές δηλαδή που είναι τρομερά μελετημένοι αλλά, η πλειοψηφία αυτών, τραγικά μονόπλευρα με σχεδόν αποκλειστικό focus τη συγκεκριμένη τεχνική ώστε να μπορούν να παίζουν σόλο όσο πιο γρήγορα γίνεται πάνω από έτοιμες "πλάτες". Πολλοί από αυτούς δε, δεν ενδιαφέρονται καν να παίξουν σε μπάντες ενώ ό,τι κάνουν γίνεται από το σπίτι με μια κάμερα.

 

Αναμφίβολα το shreding είναι εντυπωσιακό ενώ πολλοί το εξελίσσουν σε απίστευτα επίπεδα. Καλώς ή κακώς, πέραν του εντυπωσιασμού συνήθως δεν υπάρχει κάτι άλλο. Δηλαδή ακόμα και ο κόσμος που αρέσκεται να το παρακολουθεί, δε θα άκουγε/αγόραζε ποτέ ένα ολόκληρο άλμπουμ όπου γίνεται αυτό το τρεχαλητό. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το shredding εκτοξεύτηκε από τότε που άρχισε να παρουσιάζεται σε βίντεο. Δηλαδή χωρίς την εικόνα, χάνει μεγάλο κομμάτι της αίγλης του.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει κοινό, το οποίο κατά πλειοψηφία απαρτίζεται από νεαρές ηλικίες μαθητευόμενων κιθαριστών, που ονειρεύονται κάποτε να μπορέσουν να παίξουν έτσι. Κι εφόσον υπάρχει κοινό, υπάρχει και χρήμα συνεπώς κάποιος μπορεί να είναι shredder και τίποτ' άλλο. Πολλοί επαγγελματίες μουσικοί δε, το εντάσσουν στις δραστηριότητές τους για extra bucks. Με άλλα λόγια, αφού μαζεύει τόσα views ποιος ο λόγος να τρέχεις από δω κι από κει και να κουβαλάς κιθάρες και πεταλιέρες δεδομένου του ότι μπορείς να "δουλεύεις" απ' το σπίτι;

 

Προσωπικά το όλο πράγμα δε μου λέει κάτι αισθητικά αλλά και δεν το κατακρίνω. Όπως και πολλές άλλες νέες τάσεις, σχετικές με τη μουσική ή όχι, που δημιουργήθηκαν με την ανάπτυξη των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, έτσι κι αυτό μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και το παρακολουθώ σποραδικά, περισσότερο ως κοινωνικό φαινόμενο αλλά και γιατί τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα συνήθως, με εντυπωσιάζουν κι εμένα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Youtube πάντως, αν γράψεις στο ψαχτήρι "shredding", πρώτα βίντεο (με εκατομμύρια views) σου βγάζει αυτούς τους τύπους χαααχ χαα χα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πριν το καταδικάσουμε ή έστω το κατατάξουμε πρέπει να συζητήσουμε πρώτα τι είναι shred, ποιος είναι shredder, ποιος έχει παίξει shred χωρίς να είναι shredder, και στην τελική αν όντως υπάρχει αυτό που αποκαλούμε shred.

Ο τίτλος συνεπώς είναι παραπλανητικός επειδή ορισμό του shred δεν έχω δει ακόμα.

 

Π.χ. βλέπω παραπάνω τον Vai δίπλα στον Batio και αναρωτιέμαι τι σχέση έχουν αυτοί οι δύο, εκτός από το ότι μπορούν να παίξουν - και ενίοτε παίζουν - πολύ γρήγορα. Άρα οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει γρήγορα είναι shredder? Είναι ο Di Meola και ο Lagrene shredder; Πότε έγιναν; Το ξέρουν; Τότε, ήταν και ο Django και ο Les Paul και τα δεκάδες τέρατα της country, shredders?

 

Παίρνει πολύ νερό ο όρος νομίζω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα ερωτήματα του Ray. Προσωπικά και δεδομένου ότι δεν υπάρχει φυσικά επίσημος ορισμός του όρου, θεωρώ ότι το shred πρέπει να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις:

 

- Solo παίξιμο

- Ταχύτητα (όχι απαραιτήτως συνέχεια αλλά τουλάχιστον αρκετά περάσματα)

- Βρώμικος ήχος

- Φρασεολογία metal/hard rock αισθητικής

 

Δεδομένων των παραπάνω, δε θεωρώ shredders, ούτε κατά περίπτωση, κιθαρίστες τύπου Lagrene και Holdsworth. Και μια που αναφέρθηκε ο Marty Friedman, αυτός είναι μια από τις αρκετές περιπτώσεις που το έκανε πριν ανακαλυφθεί ο όρος και τώρα που έχει ζουμί η υπόθεση το εκμεταλλεύεται και εμπορικά. Βέβαια επειδή πρόκειται για ταλαντούχο μουσικό (και όχι σκέτο κιθαρίστα), του είναι μάλλον αδύνατο να παίξει εντελώς ανούσια, όπως πολλοί συνάδελφοί του κάνουν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε βιντεα ρε μαστορα να γουστάρουμε.  ;D

Θα βάλω μόνο τον χοντρό. Ταχύτητα, τεχνική, συναίσθημα, βιμπράτο, μελωδία, σύνθεση, τα χει όλα σε ένα βίντεο που δεν βαριέμαι ποτέ να το βλέπω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου