Προς το περιεχόμενο

Σωστή σύνδεση preamp με κάρτα ήχου????


makis-vst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε μου καταλαβαινω τι λες γι'αυτο ακριβως εγραψα εδω για να μου πει καποιος αν ξερει πιο μπορει να ειναι το λαθος γιατι και εγω θεωρω πως θεωρητικά παντα θα επρεπε σε σχεση με την καρτα βνα δω μια διαφορα... μπορει ομως λογο τις ποιοτικης καρτας ηχου που πιθτανον εχω οι διαφορες αν ειναι πολυ μικρες απλα και να τυχαινει τελικα το ηχοχρωμα του να μοιαζει κατα πολυ στην καρτα... δεν το ακυρωνω και αυτο απλα το ψαχνω.. απο εκει και περα θελω να ξεκαθαρισω οτι μιλαω μονο για το preamp στην δοκιμη και οχι για το comp... γιατι το μηχανημα εχει πανω και comp που μπορεις να βαλεις μαζι... αρα δεν νομιζω οτι μιλαμε για κατι αστροφυσικο για να θελει πτυχιο nasa.. (για το comp δεν διαφωνω θελει αρκετες γνωσεις για το τι κανεις και το πως) εγω μιλαω απλα για το preamp σε ιδιες συνθηκες παντα χώρου κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα προσπαθησω να γραψω κατι και να το ανεβασω ωστε να μπορεσετε ισως να βοηθησετε καλυτερα...δεν μιλαω για ενταση μιλαω για χρεια και μονο.... φυσικα και αλλαζει η χρεια οταν ανεβαζω το gain στο UA αλλα οταν ανεβαζω και το gain στην metric και γραφω ταυτοχρονα με τις ιδιες εντασεις ακριβως ειναι σχεδον ιδια... και παντα οταν λεω δεν βλεπω διαφορα δεν μιλαμε 100% τιποτα.. μιλαμε πχ ενα 3-4% που ειναι σχεδον τιποτα.. φιλοι μου που ηρθαν στο στουντιο και δεν τους ελεγα ποτε ακουνε το ενα και ποτε το αλλο δεν καταλαβαιναν τιποτα.. εγω καταλαβαινα μια απιροελαχιστη διαφορα πραγμα που με εντυπωσιαζει και ψαχνω τι γινεται.... δεν μπορει κατι γινεται...!!!! η επομενη δοκιμη που θελω να κανω σε 2-3 μερες ειναι να δοκιμασω ενα αλλο preamp για να δω τι θα συμβει.... παντως ειμαι ετοιμος να δεχτω και την περιπτωση oi προενισχυσεις τις καρτας μου να ειναι τοσο κοντα στο UA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μικ στο preamp και απο το και το preamp κανονικα με xlr στο καναλι τις καρτας μου επιλεγοντας line και οχι mic- h inst που δινει preamp απο την καρτα...

Νομίζω ότι κάνοντας αυτό, δεν παρακάμπτεις τους προενισχυτές της κάρτας (ακόμα κι αν βγάλεις το gain τους).

Θέλεις από τον εξωτερικό  προενισχυτή, XLR σε TRS σε κάποιο Line in της κάρτας, όχι σε mic in (και φυσικά να επιλέξεις το line in, όπως ήδη κάνεις).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το σκεφτηκα και αυτο που λες αλλα η καρτα μου αν θες ριξε μια ματια και εσυ δεν εχει απο πισω ξεχωριστη θεση για line αλλα γραφει οτι ειναι και mic kai line και εσυ επιλεγης απο την κοσνολα μεσα ποια επιλογη θα εχεις... με αυτη την λογικη θεωρισα οτι δεν θα πρεπει να παιρναει απο τις προενισχυσεις τις καρτας.... μακαρι να ειναι κατι τετοιο βεβαια...!!!!

Metric-Halo-Mobile-IO-2882-DSP.thumb.jpg.e8557d2339f09cc7f2f57e2ca6a9a6d8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το σκεφτηκα και αυτο που λες αλλα η καρτα μου αν θες ριξε μια ματια και εσυ δεν εχει απο πισω ξεχωριστη θεση για line αλλα γραφει οτι ειναι και mic kai line και εσυ επιλεγης απο την κοσνολα μεσα ποια επιλογη θα εχεις...

Γράφει για όλα το ίδιο, αλλά τα 1-4 είναι mic ins (όχι μόνο mic), και τα 5-8 είναι απλά line ins (και instrument). :)

 

EDIT: Το κεφάλι μου δεν το κόβω βέβαια (δεν την έχω χρησιμοποιήσει), αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να θέλεις ένα καλώδιο XLR σε TRS, να πάει σε κάποιο line in.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το στόμα σου και στου θεού το αφτί φιλε αν ισχυει κατι τετοιο γιατι τοτε σιγουρα θα υπαρχει διαφορα αλλα πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα??? αφου το λεει καθαρα οτι ειναι mic/line απο το 1-8 και επισης αν θυμαμαι καλα διαβασα στην metric οτι εχει preamp και στα 8 ... εννοειτε οτι θα βρω ενα καλωδιο να το δοκιμασω φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 4 είσοδοι της metric είναι mic/line.

Συνεπώς κάπου υπάρχει επιλογή να τις γυρίσεις σε line.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μπορείς να κάνεις bybass το preamp σε ένα xlr in, είναι θέμα σχεδίασης κυκλώματος.

 

Διαβάζω ότι τα Mic inputs στην κάρτα σου μπορούν να δεχτούν line σήμα.

 

Σε κάθε περιπτωση, δοκίμασε και το XLR to TRS καλώδιο.

 

https://mhsecure.com/forum/index.php?t=msg&goto=85539&S=24b1af630cf3602d0f3531acbf41f97d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κανει αυτο απο την πρωτη στιγμη ... το εχω πει οτι εγω εχω πατησει στην κονσολα της το line μαλιστα μου εχει δυο line. ενα line+4 και ενα line-10.  με αυτα εχω κανει τις δοκιμες που αναφερω ....

2882Basic.thumb.png.61e4416df66c644e8442fa31c9c9165f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο.

My bad.

Στην 2882 όλες οι είσοδοι είναι ίδιες.

Τα άλλα ρυθμίζονται από software.

Άρα δεν φταίει αυτό.

 

Αυτό με μπέρδεψε ...

 

https://mhsecure.com/forum/index.php?t=msg&goto=85539&S=24b1af630cf3602d0f3531acbf41f97d

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου