Προς το περιεχόμενο

Telecaster bajo sexto


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για την tele esquire πόσο μου αρέσουν οι βελτιώσεις σε ενδιαφέρουσες ιδέες :oops:

 

Είπα λοιπόν να πιάσουμε μία άλλη πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα και να δούμε τι μπορεί να βγεί από μια τέτοια συζήτηση.

 

Καταρχήν τι ακριβώς scale έχει η tele ?

 

Μπορείς να βάλεις σε κανονικό μπράτσο σετ bajo sext telecaster (a tuning ή e tuning)?

 

Τι γέφυρα ταιριάζει σε τέτοια κιθάρα?

 

Σε ένα σωμα Jazzmaster ποιες θα ήταν οι διαφορές αν βάζαμε το ανάλογο μπράτσο με a tuning ή e tuning)?

 

Θα είχε νόημα να είναι semi hollow μια τέτοια tele?

 

Αν κάναμε το ίδιο σε Hollow λογικής Jazzmaster?

 

Αντέχει το Bigsby τέτοιο σετ χορδών η θα είναι ασταθές.

 

θα μπορούσαν αν μπουν Tv jones σε τέτοια κιθάρα?

 

Χωρίς πολύ σκέψη κάποιες ιδέες για συζήτηση.

Όπως καταλάβατε με τρώει στο υποσυνειδητό μου μια τέτοια ιδέα στο μέλλον. Μετά από καιρό πειράματα με κουρδίσματα κατάλαβα ότι με ενδιαφέρει περισσότερο ένα σετ από κιθάρες που να έχουν την αναλογία συχνοτικά

βιολιού (κιθάρα)

βιόλας (tele bajo sexto ή κάτι ανάλογο)

τσελο (bass vi τύπου κιθάρα)

 

Όσοι έχετε εμπειρία ρίξτε καμμιά ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν τι ακριβώς scale έχει η tele ?

 

25 1/2 "

 

Μπορείς να βάλεις σε κανονικό μπράτσο σετ bajo sext telecaster (a tuning ή e tuning)?

 

ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΩΜΑ ΤΕΛΕ ΜΠΡΑΤΣΟ ΒΑΡΥΤΟΝΟ (28 5/8 ") Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ με ενα τετοιο μπρατσο

 

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=tele_baritone

 

AN ΠΑΛΙ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΧΩΡΑΝΕ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ FENDER BAJO SEXTO 022-070 H AΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΩΡΑΝΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΑΥΛΑΚΙΑ ΤΟΥ NUT

(αλλωστε εδω και δεκαετιες το κανουν αυτο οι SONIC YOUTH)

 

Τι γέφυρα ταιριάζει σε τέτοια κιθάρα?

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΕΦΥΡΑ ΤΕΛΕ

 

 

 

Σε ένα σωμα Jazzmaster ποιες θα ήταν οι διαφορές αν βάζαμε το ανάλογο μπράτσο με a tuning ή e tuning)?

 

ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΒΑΡΥΤΟΝΗ ΚΙΘΑΡΑ

 

Θα είχε νόημα να είναι semi hollow μια τέτοια tele?

 

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ HEADSTOCK HEAVY.

 

Αν κάναμε το ίδιο σε Hollow λογικής Jazzmaster?

 

IΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ,Ο ΒΑΡΥΣ ΛΑΙΜΟΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ HEADSTOCK ΗΕAVY

 

Αντέχει το Bigsby τέτοιο σετ χορδών η θα είναι ασταθές.

 

ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

 

θα μπορούσαν αν μπουν Tv jones σε τέτοια κιθάρα?

 

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ROUTER ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ

 

OI TV JONES ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ GRETSCH STYLE ΜΟΝΤΕΛΛΑ ΤΟΥ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το scale της bajo είναι ανάμεσα στο 25 1/2'' και στο 28 5/8" αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Με απλά λόγια μπορώ να πάρω μια απλή tele και με κατάλληλο set up και ανοίγωντας το nut είναι έτοιμη αν βάλω το αντίστοιχο σετ χορδών?

 

Για το hollow και semihollow ρώτησα γιατί δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται μια κιθάρα με τέτοιο πάχος χορδών. Κυρίως μιλούσα για τα μεσαία συχνοτικά πως θα άλλαζε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hollow μοντέλα γενικά έχουν ένα "άδειασμα" στις μεσαίες...

 

edit: superfunk στο forum αυτό γράφουμε ελληνικά ΠΕΖΑ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε εξυπνακια!! :lol:

 

εγραψα με κεφαλαια για να ξεχωριζουν οι ερωτησεις απο τις απαντησεις ευκολοτερα μια κι αν εκανα quote καθε ερωτηση θα μου επερνε κανα τριμηνο να απαντησω.. :lol:

 

εξυπνακια,ε,εξυπνακια!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(για να μη σου πω οτι ο μπαμπας μου ΔΕΡΝΕΙ τον μπαμπα σου!!! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το scale της bajo είναι ανάμεσα στο 25 1/2'' και στο 28 5/8" αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Με απλά λόγια μπορώ να πάρω μια απλή tele και με κατάλληλο set up και ανοίγωντας το nut είναι έτοιμη αν βάλω το αντίστοιχο σετ χορδών?

 

Για το hollow και semihollow ρώτησα γιατί δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται μια κιθάρα με τέτοιο πάχος χορδών. Κυρίως μιλούσα για τα μεσαία συχνοτικά πως θα άλλαζε αυτό...

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η βαρίτονη κιθάρα...

 

Θέλεις οπωσδήποτε μεγαλύτερη κλίμακα, αλλιώς δεν θα κάνει intonate με τίποτα.

 

Για τον ίδιο λόγο, είναι προτιμότερες γέφυρες με 6 σελάκια.

 

Εκτός από την warmoth έχει και η goeldo βαρίτονο μπράτσο, τα φέρνει ο Ντούκας αν σε ενδιαφέρει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι το scale της bajo είναι ανάμεσα στο 25 1/2'' και στο 28 5/8" αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Με απλά λόγια μπορώ να πάρω μια απλή tele και με κατάλληλο set up και ανοίγωντας το nut είναι έτοιμη αν βάλω το αντίστοιχο σετ χορδών?

 

Για το hollow και semihollow ρώτησα γιατί δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται μια κιθάρα με τέτοιο πάχος χορδών. Κυρίως μιλούσα για τα μεσαία συχνοτικά πως θα άλλαζε αυτό...

 

ναι μπορεις να βαλεις οτι χορδες θελεις,παντως απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι θα ακουγεται ΧΑΛΙΑ μια και η σκαλα της κανονικης τελε δεν θα αρκει για να τεντωσει καλα τις χορδες αυτες ωστε να αναπτυξουν τις αρμονικες τους,αν δεν αλλαξεις το μπρατσο με ενα long scale δουλεια δε γινεται...

 

τα σωματα τυπου Thinline ειναι κουφια μονο κατα ενα 25% και οχι σε σημεια οπου παλλονται οι χορδες, οποτε διαφορα στον ηχο απο μια κανονικη tele δεν εχω προσεξει (αλλη απο το γεγονος οτι οντως οι Thinline ειναι πιο ευαλωτες στο feedback) και κατα τη γνωμη μου (την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ) σε τοσο ρηχα σκαφατα σωματα ισχυει οτι ισχυει και με ολες τις solid body κιθαρες δηλ. οτι και να'ναι το σωμα δεν παιζει κανενα ιδιαιτερο ρολο στον ηχο,παρα σαν ενα ακουμπιστηρι για τη γεφυρα και το μπρατσο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου