Προς το περιεχόμενο

Sonar 7 & Cubase 4.1 with Vista


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεποντας πως υπάρχει σχετικό θέμα 2 ετών παλαιό, είπα να ξεκινήσω νέο.

Από παλιά, όταν έγραφα μουσική στον τότε Intel Pentium 100Mhz, χρησιμοποιούσα ένα πρόγραμμα της steinberg το οποίο συνόδευε την τότε κάρτα ήχου μου (Terratec 32 Gold ISA ή κάπως έτσι), το Musicstation. Έκτοτε δούλευα με Cubase και Finale (σπασμένα και τα δυο, και ναι ντρέπομαι γι'αυτό).

Πρόσφατα πέρασα και σε mac (με Mackie Onyx Satellite). Αυτή τη στιγμή έχω ένα macmini κι ένα σχετικά βαρβάτο PC (core2duo, 4GB RAM, 1,5T Disks με EMU 0404) το οποίο τρέχει Vista 64bit.

 

Έχοντας φύγει από τη λογική των πολλών και πειρατικών προγραμμάτων, αλλά και των προγραμμάτων για score editing, προσπαθώ να βρώ λίγο το δρόμο μου. Πρόκειται να αγοράσω κάποιο γνήσιο λογισμικό. Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας. Να πάρω το cubase 4.1? (είδα πως είναι συμβατό με Vista 64bit) ωστε να παίξει και στις 2 πλατφόρμες; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τι εντυπώσεις του άφησε; Να αγοράσω το Sonar το οποίο είναι επίσης συμβατό με 64άρια Vista; Να αφήσω το pc στην ησυχία του και να πάω να πάρω το Logic για το macmini; Το μόνο μου "κόλημα" με το PC είναι πως ενώ έχω και καλύτερη κάρτα ήχου να του παρέχω (Mackie Spike), δε βρήκα 64μπιτους οδηγούς, σε αντίθεση με την EMU...

 

Να γυρίσω σε windows XP 32bit, δεν το εξετάζω, κοιτάζουμε μόνο μπροστά...

Είμαι λίγο μπερδεμένος και αποσυντονισμένος, και σόρυ αν σας μπέρδεψα κι εσάς.

 

Edit: να προσθέσω πως συνήθως γράφω 2-8 vst samples, 2-3 vst synths καi 2-6 audio tracks, (κυρίως κιθάρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Μακ σου δεν είναι αρκετά ισχυρό ώστε να συμμετέχει στο δίλλημα. Δεδομένης της στάσης ότι 'κοιτάζουμε μπροστά' η καλύτερη επιλογή σου είναι το Sonar. Ούτως ή άλλως, το Cubase δεν έχει 64μπιτο engine.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληθώρα επιλογών φέρνει αναμενόμενα μπέρδεμα. Το θέμα είναι τι σου αρέσει σαν περιβάλλον εργασίας και σε βολεύει για να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Το να έχεις ισχυρό pc και να το "κάψεις" για να τρέχεις Logic στο mac mini είναι παράδοξο οπότε το αποκλείω, η αξία του Logic είναι εγνωσμένη αλλά εν προκειμένω μάλλον είναι η λάθος επιλογή. Μένουν τα Sonar και Cubase, στο όνομα του πρώτου πολλοί πίνουν νερό αλλά όπως παρατηρείς και εσύ στην προκειμένη περίπτωση και εφόσον έχεις και pc και mac το universal binary του cubase 4 αποτελεί πλεονέκτημα.

 

Επίσης γιατί δε δοκιμάζεις και το Ableton Live 7 που επίσης τρέχει και στις 2 πλατφόρμες (δεν ξέρω βέβαια αν είναι εξίσου εύκολο να το εγκαταστήσεις σε 2 συστήματα εφόσον δε λειτουργεί με dongle); Στο site της εταιρείας υπάρχει demo download με τις πλήρεις δυνατότητες (εκτός του save και του export φυσικά :P):

http://www.ableton.com/demo-live?product_key=D_00_70

 

Εγώ περιμένω το Cubase 4 Essential, μια stripped down εκδοχή του Cubase με αξιόλογα χαρακτηριστικά για την τιμή που θα έχει.

Για specs:

http://www.steinberg.net/1591_1.html

Μελλοντικά μπορείς να το αναβαθμίσεις, ενώ αν αποφασίσεις να αλλάξεις daw δε θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου καθώς θα έχεις ήδη ένα αξιοπρεπές και για τις 2 πλατφόρμες και τη δυνατότητα μιας πιο ελεύθερης επιλογής.

 

edit: γράφοντας είδα και την απάντηση του Wow!. Εξαιρετικό το Sonar πράγματι αλλά ποια η πρακτική χρησιμότητα της 64 bit ανάλυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το cubase, ναι στην έκδοση essential αναφέρομαι. Έχω μιλήσει με Νάκα και θα κοστίζει €119, έρχεται σε 2 εβδομάδες περίπου. Απλά ξέρεις, όπως είπες, όταν είναι να δώσεις χρήματα για κάτι, πρέπει να βάζεις κάτω όλα τα δεδομένα, σε αντίθεση με τα σπασμένα που περνάς ότι ναναι και καις τα windows σα να ήταν κεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SONAR είναι ΠΛΗΡΩΣ συμβατό με τα vst-i? Είναι εύκολο στη χρήση γενικότερα; Ποιός το διαθέτει στην ελληνική αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είπαμε, ωραία τα Mac αλλά όχι και σνομπάρεις ενα pc με τόσες δυνατότητες... με ενα macmini!  :o

 

Καταρχήν, το Logic δεν είναι απλά ενα sequencer, αποτελεί ενα πλήρες πακέτο ηχογράφισης, απο λούπες μέχρι ...ότι νά'ναι.  ;D

Επίσης, η τιμή του είναι περίπου όσο έκανε το Macmini που αγόρασες!

Δε γνωρίζω τις απαιτήσεις σου, δεν έχω δεί ούτε απο κοντά Macmini, οπότε δεν ξέρω και αν θα σε καλύψει.

 

Απο την άλλη, το κατα τα άλλα σεβαστό και δυνατό pc σου, εμένα δεν μου λέει κάτι.

Δυστυχώς αλλά μέχρι να εγκαταστήσεις ενα πρόγραμμα και να κάνεις 2-3 δουλειές, ποτέ δεν είσαι σίγουρος τι μπορεί να συμβεί.

 

Θα σου προτείνω είτε να βρεις ενα demo απο την έκδοση cubase που θες (δεν ξέρω αν υπάρχει) είτε να ...ντραπείς για λίγο ακόμη, μέχρι να σιγουρευτείς ότι δουλεύει στο pc σου και να πας να το αγοράσεις.  ;D

 

Ανυςay... καλύτερα κοίτα προς το pc αλλά κάνε μια χάρη στον εαυτό σου.

Αν το θες για σοβαρές δουλειές, λίγα και μετρημένα αυτά που του φορτώνεις.

Όχι παιχνίδια (άντε βάλε κανα pacman), internet κλπ

Όχι ότι δεν θα τα τρέχει, αλλά μετά απο λίγο καιρό θα ξεκινήσουν οι συμβιβασμοί και τα κολλήματα και θα καταλήξεις ότι ...απλά χρειάζεσαι λίγη μνήμη ακόμη!

 

Τα 64bit δεν μπορούν να εξαφανίσουν τα προβλήματα του λειτουργικού.

Είναι σα να έχεις ενα γίγαντα με μυαλό κουκούτσι.  ;D ;D ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες για σοβαρές δουλειές, λίγα και μετρημένα αυτά που του φορτώνεις.

Όχι παιχνίδια (άντε βάλε κανα pacman), internet κλπ

Όχι ότι δεν θα τα τρέχει, αλλά μετά απο λίγο καιρό θα ξεκινήσουν οι συμβιβασμοί και τα κολλήματα και θα καταλήξεις ότι ...απλά χρειάζεσαι λίγη μνήμη ακόμη!

 

Τα 64bit δεν μπορούν να εξαφανίσουν τα προβλήματα του λειτουργικού.

 

Φίλε μου ευχαριστώ για τις συμβουλές. Επέτρεψέ μου να πω πως η υγεία του κάθε λειτουργικού εξαρτάται από τη συμπεριφορά του αντίστοιχου χρήστη. Τρέχω windows από το 96, τα 6 τελευταία χρόνια χωρίς παιχνίδια, ποτέ μου δε χρειάστηκα antivirus και firewall. Παρόλο που η μνήμη του είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ, σκέφτομαι να βάλω 8GB... Αλλά πραγματικά είναι μάλλον πολύ περιττό αυτή την περίοδο.

 

Παρακαλώ σε καμιά περίπτωση το θέμα να γίνει μάχη mac-windows. Εγώ είμαι και με τα δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνήσω με τη λύση του PC.

Με αυτά τα μηχανήματα διαθέσιμα, μάλλον θα έκανα το mac mini προσωπικό υπολογιστή (δηλαδή για όλες τις άλλες δουλειές) και το PC αποκλειστικά DAW.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πανευτυχής και 100% απροβλημάτιστος χρήστης του Cubase 4 εδώ και 4 μήνες το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου