Προς το περιεχόμενο

Sonar 7 & Cubase 4.1 with Vista


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Τρέχω windows από το 96, τα 6 τελευταία χρόνια χωρίς παιχνίδια, ποτέ μου δε χρειάστηκα antivirus και firewall

 

για firewall παω πασο, αλλα το να λειτουργεις pc χωρις antivirus μου φαινεται κακη ιδεα, απ τη στιγμη που μπορει να σε χτυπησει ιος σχεδον με οποιοδηποτε τροπο, και χωρις αμεσα ορατα συμπτωματα. ουτως η αλλως, ενα ελαφρυ (και free) antivirus δεν θα επιβαρυνει και πολυ το συστημα σου..

 

  οσον αφορα την επιλογη προγραμματος, εγω θα σκεφτομουν και ποιο με βολευει σαν περιβαλλον λειτουργιας - εκτος κι αν σε ικανοποιουν και τα δυο. εχω την εντυπωση οτι πολυς κοσμος προτιμα το sonar για audio κυριως δουλεια, και το cubase για midi-synth. (αλλα βεβαια και τα δυο προγραμματα μπορουν να κανουν και τις δυο δουλειες αψογα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει προσέχω πολύ και ποτέ δεν σώζω τη δουλειά μου στο partition των windows... Σε περίπτωση ανάγκης τρέχω portable antivirus από usb stick... Τελοσπάντων ας μη ξεφύγει το θέμα και πάει σε ζητήματα ασφαλείας...

Αυτό που σκεφτόμουν είναι η μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ cubase4 essential και sonar... Καλύτερα το πρώτο που έχει μόνο €120 και αν δε μου κάνει ε οκ έχασα κάποια λίγα χρήματα... Και το πουλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ είμαι μπερδεμένος που είσαι μπερδεμένος. Απότι φαίνεται οι απαιτήσεις σου είναι πολύ μικρές και οποιαδήποτε επιλογή μπορεί να σε καλύψει. Απο εκεί και πέρα σημασία έχει τόσο η ευχρηστία όσο και  η ταχύτητα παραγωγής μουσική.

 

Προσωπική άποψη μου ειναι ότι για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις μεγάλες δεν θα πρότεινα τα "βαριά" προγράμματα στυλ Cubase , Logic κτλ. Το sonar είναι πιο εύχρηστο και προσωπικά μου είναι η πιο συμπαθής επιλογή, αλλά υπάρχουν και πιο εύχρηστες λύσεις, αλλά το ερώτημα που υπάρχει είναι το πως σου αρέσει να δουλεύεις μιας και όπως καταλαβαίνεις οι επιλογές είναι πάρα πολλές. 

 

Για antivirus μια εγγυημένη επιλογή είναι το Avast και είναι freeware και πάρα πολύ ελαφρύ.

 

http://www.avast.com/

 

ακόμα και τα 4 GB μνήμης μπορεί να είναι περιττά , πόσο μάλλον τα 8.

 

Ένας coreduo σε καλύπτει για αυτά που θες και πιστεύω οτι θα καλύψει πλήρως το macmini .

 

Έχω ένα φιλαράκι που δουλεύει με 1Ghz winxp fruity loops , και φτίαχνει πολύ καλή μουσική . Όπως βλέπεις δεν μπαίνω στο τριπάκι ότι το περισσότερο ίσον και καλύτερο. Ο υπολογιστής είναι πάνω απο όλα μουσικό εργαλείο και αυτό εξαρτάται από πολυ πιο σημαντικούς παράγοντες απο την επεξεργαστική ισχύ ή το πόσο μνήμη έχει.

 

Εμένα πχ. με καλύπτει πλήρως το garageband όταν δουλεύω με τον iMac. Παλαιότερα δούλευα Ableton Live , ενώ ξεκίνησα με Cubase 1998 , τώρα το 2008 δουλεύω όσο πιο λιτά και αποτελεσματικά γίνεται. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Kilon ξεκαθαρίζει κάπως το τοπίο. Το avast  το χρησιμοποιώ στον always-online υπολογιστή μου ο οποίος κατεβάζει, εδω και 4 χρόνια. Απλά δε θέλω κάτι περιττό στο κύριο PC μου...

Οι απαιτήσεις μου όντως δεν είναι πολλές μεγάλες αλλά δεν είναι και πολύ μικρές... σε ένα project θα φορτωθούν και audio recordings, και synth vsti, και sample libraries.

 

OFFTOPIC

Πάντως παιδιά εδώ που τα λέμε αν δεν υπήρχαν τα σπασμένα, δε θα βλέπαμε τέτοια προγράμματα σε τέτοιες τιμές... θυμάμαι την εποχή που ξεκίνησα υπήρχαν τιμολόγια 300.000δρχ, 400.000δρχ... Ποιός θα το φανταζόταν πως θε βλέπαμε cubase με €120...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δούλευα 20 tracks VSTs με 1GHz P3 1GB Ram. Εννοείται ότι χρησιμοποιούσα freeze αλλά δούλευα μια χαρά και συνήθως έκανα freeze 2-5 tracks. Oπότε άποψη μου ότι ένας CoreDuo θα σε καλύψει άνετα.

 

Οι τιμές πέσαν όχι λόγω σπασμένων αλλά κυρίως λόγω λόγο τραγικής αύξησης χρηστών. Επείδη σαφώς η επεξεργαστική δύναμη εκτοξεύστηκε και αφετέρου οι δυνατότητες των προγραμμάτων. Τώρα με 400 ευρώ αγοράζεις  το απόλυτο DAW.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δούλευα 20 tracks VSTs με 1GHz P3 1GB Ram. Εννοείται ότι χρησιμοποιούσα freeze αλλά δούλευα μια χαρά και συνήθως έκανα freeze 2-5 tracks. Oπότε άποψη μου ότι ένας CoreDuo θα σε καλύψει άνετα.

 

Οι τιμές πέσαν όχι λόγω σπασμένων αλλά κυρίως λόγω λόγο τραγικής αύξησης χρηστών. Επείδη σαφώς η επεξεργαστική δύναμη εκτοξεύστηκε και αφετέρου οι δυνατότητες των προγραμμάτων. Τώρα με 400 ευρώ αγοράζεις  το απόλυτο DAW.

 

Καλά τα λες αλλά δεν αμφέβαλά ποτέ για το hardware... Ξέρω πως με καλυπτει και με το παραπάνω το pc. Το μακ δεν ξέρω γιατί μπορεί να έχει core2duo αλλά έχει μόνο 1GB μνήμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δούλευα 20 tracks VSTs με 1GHz P3 1GB Ram. Εννοείται ότι χρησιμοποιούσα freeze αλλά δούλευα μια χαρά και συνήθως έκανα freeze 2-5 tracks. Oπότε άποψη μου ότι ένας CoreDuo θα σε καλύψει άνετα.

 

Οι τιμές πέσαν όχι λόγω σπασμένων αλλά κυρίως λόγω λόγο τραγικής αύξησης χρηστών. Επείδη σαφώς η επεξεργαστική δύναμη εκτοξεύστηκε και αφετέρου οι δυνατότητες των προγραμμάτων. Τώρα με 400 ευρώ αγοράζεις  το απόλυτο DAW.

 

Καλά τα λες αλλά δεν αμφέβαλά ποτέ για το hardware... Ξέρω πως με καλυπτει και με το παραπάνω το pc. Το μακ δεν ξέρω γιατί μπορεί να έχει core2duo αλλά έχει μόνο 1GB μνήμη...

 

Εκεί μας τα χαλάει η Apple, και ο δικός μου 20'' iMAC με 1GB ήρθε και άφηνε ελεύθερα τα 300 MB!!! Έτρωγε Πολλά το λειτουργικό. Έφτασα να δουλεύω Photoshop me 60 Mb ελεύθερα. Το πρόβλημα όμως λύθηκε.

 

Τσίμπησα 2GB RAM απο το eshop για 45 ευρώ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο μακμινι δεν ειναι ευκολα αναβαθμίσημος και χάνει και την εγγύηση...  Μάλλον θα ακούσω τον Harilatron και θα τον κάνω pc γενικής χρήσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο μακμινι δεν ειναι ευκολα αναβαθμίσημος και χάνει και την εγγύηση...  Μάλλον θα ακούσω τον Harilatron και θα τον κάνω pc γενικής χρήσης...

 

τα mac είναι για τους υπολογιστές ότι είναι το Reason για τα Daws

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου