Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλίμακας


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μέσα σε ένα κομμάτι θέλουμε να αλλάξουμε κλίμακα (όχι δρόμο(δεν ξέρω αν η ορολογία μου είναι σωστή)) δηλαδή για παράδειγμα αν παίζουμε σε ντο ματζόρε αρμονική  7τονικη,

μπορούμε εκεί που παίζουμε να αλλάξουμε παράδειγμα σε φα ματζόρε ή σε οιαδήποτε άλλη νότα θέλουμε? ή υπάρχει κάποιος κανόνας που μας λέει πόσους τόνους παρακάτω ή παραπάνω μπορούμε να πάμε για να ακουγόμαστε σωστά?

 

Να προσπαθήσω να το διατυπώσω και διαφορετικά…

 

καθώς αλλάζουμε κλίμακα μέσα σε ένα κομμάτι, παίζει ρόλο αν η νότα από την όποια θα πιάσουμε την κλίμακα υπήρχε μέσα στην αρχική κλίμακα? Ή πάμε και την ξεκινάμε κατά βούληση από όποια νότα θέλουμε? 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αναλόγως την αρμονία του κομματιού. Γενικά πάντως μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα μεσα σε ένα κομμάτι και έτσι χαρακτηρίζεις το ύφος και τη αισθητική του.

 

Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένος. Σε τί είδος μουσικής πάνω θες να το κάνεις αυτό και σε τί "συνθήκες" ;

 

Ή ενοείς να αλλάξεις ολοκληροτικά τονικό κέντρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εισαι πολύ σαφής, αλλά αν μιλάς για αλλαγές ακορντων απλώς όπως πχ το κλασσικό σετάκι ΝΤΟ+ ΦΑ+ ΣΟΛ+ τότε δε νομίζω οτι τα πατήματα σου βγαίνουν εκτός της αρχικής κλίμακας.

Αν όμως μιλάς για περιπτώσεις οπου αλλάζει το ύφος του κομματιού τελέιως, οπως παράδειγμα αν το κομμάτι ειναι γραμμένο σε ρε+ και σε κάποιο σημείο γινεται ρε- τότε προφανώς η τρίτη βαθμίδα της κλίμακας (δε ξέρω αν η έκφραση είναι σωστη) θα πρέπει να αλλάξει.

γενικά σε ένα κομμάτι μπορούν να εναλλάσσονται πολλές κλίμακες όπως και στην παραδοσιακή μουσική μπορουν να εναλλάσσονται πολλοί δρόμοι, δίνοντας ο καθένας τη χρειά του στο κομμάτι.

 

Υπάρχουν βέβαια και περαστικές νότες (δε ξερω πως λέγονται στην ευρωπαική μουσική) που στην ουσία ανήσουν σε κάποια άλλη κλίμακα αλλά χρησιμοποιούνται σαν "ενεση" για πολύ λιγο, ενα γυρισμα ισως, και προφανώς είναι στο χέρι του συνθέτη το που ποτε και πως.. εκεί είνα ικαι η μαγεία της μουσικής!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλάζω κλίμακα σε όλα τα όργανα ταυτόχρονα.. σε κάποιες νότες ακούγετε καλά σε κάποιες όχι  … και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η πατερνα … ποιος είναι ο κανόνας που εξαρτάτε το πώς θα ακουστεί η αλλαγή και ποια είναι λάθος και πια σωστή και γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλάζω κλίμακα σε όλα τα όργανα ταυτόχρονα.

 

Εγω εχω την εντυπωση οτι μιλαει για μετατροπια ο φιλος...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει pattern για να το κάνεις αυτό παρά μόνο τεχνάσματα αρμονικά για να οδηγήσεις το κομμάτι στο επόμενο τονικό κέντρο που θες να θέσεις. Πάνω στις κλίμακες που παίζεις τι συγχορδίες χρησημοποιείς; Πως οδηγείς το κομμάτι σε αλλαγη τονικότιτας και άλλοτε σου ακούγεται καλα και άλλοτε όχι;

 

Πάντως στάνταρ ακούγοντε καλα αλαγές πέμπτης ( ντο - σολ ), τέταρτης (ντο - φα) και μεγάλης δευτέρας (ντο - ρε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πούμε το κομμάτι παίζει σε λα μινόρε και ξαφνικά κάνεις ένα "pitchshift" 3 ημιτονίων? αν είναι κάτι τέτοιο τότε λογικά η νέα σου κλίμακα θα πρέπει να είναι ντο μινόρε και η μελωδία να παίζεται εκεί.

πάντως ακόμα δε καταλαβαίνω την περίπτωσή σου. μιλάς για μια αλλαγή κλίμακας για κάποια δευτερολέπτα? για αλλαγή κλιμακας οριστική? για απλή αλλαγή τονικότητας?

θα μπορούσες να φροντίσεις η καινούρια γραμμή του μπάσου να δείχνει ξεκάθαρα την αλλαγή κλιμακας ωστε τα υπόλοιπα όργανα να μην ακούγοντα "στον αέρα"..  ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οριστική αλλαγή μιλώ ναι

… θέλω λίγο χρόνο να γράψω τις νότες και της συγχορδίες που παίζω συγκεκριμένα για να με βυθίσετε να καταλάβω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την εντυπωση οτι μιλαει για μετατροπια ο φιλος...

 

& εγω αυτο νομιζω.οποτε πρεπει να ασχοληθεις με τις μετατροπικες ''αλυσιδες" (ψαξε στο νετ για real sequences)

 

 

edit:

 

κατσε σου βρηκα κατι και στα ελληνικα

 

http://3euk1l4.blogspot.com/2007/04/blog-post_4560.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου