Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλίμακας


Awaken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράδειγμα

Κλίμακα C+(C,D,E,F,G,A,B,C)  ακόρντα:

A-(E,A,C)_G+(D,G,B)_F+(C,F,A)_D-(A,D,F)_C+(G,C,E)_G+(D,G,B)_A-(E,A,C)

Κλίμακα F+ (F,G,A,A#,C,D,E,F)  ακόρντα:

D-(A,D,F)_ C+(G,C,E)_A#(F,A#,D)_G-(D,G,A#)_F+(C,F,A)_C+(G,C,E)_D-(A,D,F)

Αυτή ή οριστική αλλαγή ακούγετε καλά, αυτό που ρωτώ είναι:

Από την c+ παράδειγμα κλίμακα να πάω σε όποια οριστική αλλαγή άλλης νότας θέλω

Ή παίζει κάποιο ρόλο αν η νότα από την όποια θα ξεκινήσω την αλλαγή βρίσκετε ή δεν βρίσκετε μέσα στην αρχική κλίμακα ? ή παίζει κάποιος άλλος κανόνας ?

@ SF thnx για το λινκ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου απο κάθε νότα μπορείς να πας σε οποιδήποτε άλλη. Συνεπώς και απο οποιαδήποτε κλίμακα μπορείς να πας σε οποιαδήποτε άλλη (αφου μεσολαβήσουν φυσικά οι απαραίτητες αλλαγές που θα σε οδηγήσουν ομαλά στην επόμενη τονικότητα)

 

Σκέψου την πιο κουλή αλλαγή: Γίνεται!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου απο κάθε νότα μπορείς να πας σε οποιδήποτε άλλη. Συνεπώς και απο οποιαδήποτε κλίμακα μπορείς να πας σε οποιαδήποτε άλλη (αφου μεσολαβήσουν φυσικά οι απαραίτητες αλλαγές που θα σε οδηγήσουν ομαλά στην επόμενη τονικότητα)

 

Σκέψου την πιο κουλή αλλαγή: Γίνεται!   ;)

είναι χάος!

 

Χάρηκα που το λινκ ήταν στα ελληνικά αρχικά ..αλλά διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι δεν έχει και πολύ σημασία σε πια γλώσσα είναι ….η ορολογία είναι ορολογία και άμα δεν την κατέχεις …..ετα ;) 

Τες πα ευχαριστώ για της απαντήσεις παίδες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν έχεις συνθετικές ανυσηχίες πήγαινε μάθε θεωρητικά.Θα σου λύσουν τα χέρια :)

 

 

Πράματα όπως οι μετατροπίες, δεν είναι και τόσο απλό να εξηγηθούν σε μία απάντηση σε ένα φόρουμ χωρίς το απαραίτητο μπακράουντ γνώσεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι χάος!

 

Χάρηκα που το λινκ ήταν στα ελληνικά αρχικά ..αλλά διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι δεν έχει και πολύ σημασία σε πια γλώσσα είναι ….η ορολογία είναι ορολογία και άμα δεν την κατέχεις …..ετα ;)   

Τες πα ευχαριστώ για της απαντήσεις παίδες!

 

 

καθόλου χάος φίλε μου. Κάθε κλίμακα έχει τουλάχιστον μια κοινή συγχορδία με όλες τις υπόλοιπες κλίμακες. Αυτό είναι το ζουμί. Κάνε παραδείγματα μόνος σου και θα το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κοινή νότα εννοούσε ο Λάμπρος.

 

Όχι κοινή συγχορδία εννούσα.

 

η Ντο με την Ντο# ποιές κοινές συγχορδίες έχουν;

 

Η Ντο# είναι ΙΙ Ναπολιτάνικη της Ντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λάμπρο, εδώ το παιδί που ρωτάει δεν ξέρει καλά καλά από οπλισμούς και του γράφεις για ναπολιτάνικες; Όταν λέμε συγχορδίες μιας κλίμακας εννοούμε σε πρώτη φάση τις διατονικές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Λάμπρο, εδώ το παιδί που ρωτάει δεν ξέρει καλά καλά από οπλισμούς και του γράφεις για ναπολιτάνικες; Όταν λέμε συγχορδίες μιας κλίμακας εννοούμε σε πρώτη φάση τις διατονικές. ;)

 

Που να ξέρω εγώ τί ξέρει? Εγώ απαντάω σε αυτό που ρωτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου