Προς το περιεχόμενο

Sonar 7 & Cubase 4.1 with Vista


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπλώς ρωτάω και γω δεν είμαι σίγουρος, έχω αυτή την εντύπωση τουλάχιστον για τις προηγούμενες φθηνές εκδόσεις.

 

Και στον Thomann τονίζει με κεφαλαία κιόλας ότι περιλαμβάνει κλειδί οπότε είτε περιλαμβάνεται γενικώς για πρώτη φορά σε φθηνή έκδοση του cubase από την steinberg είτε είναι αποκλειστική προσφορά του thomann.

 

Πάντως κάνα 20άρικο έχει δεν είναι ακριβό, θα ρωτήσω και στον Νάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελπίζω να μην είμαι πολύ of topic:

 

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει δυο - τρεις κάρτες ήχου που να υποστηρίζονται με drivers στα Vista και να είναι ικανές να δουλέψουν με Cakewalk και Cubase (low latency, asio drivers κτλ.). Προτιμάω κάτι απλό χωρίς external modules κτλ.

Αν δουλεύει και σε Ubuntu ακόμα καλύτερα.  :)

 

Το καινούργιο μου PC είχε προεγκατεστημένα τα Vista Home Premium αλλά μόνο on board κάρτα ήχου. Λέω να μην πισωγυρίσω σε ΧΤ αλλά κάπου έχω χαθεί λίγο με τις κάρτες ήχου και βρίσκομαι σε αδιέξοδο, γι' αυτό ρωτάω για κάτι δοκιμασμένο (έστω και από άλλους).

 

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει δυο - τρεις κάρτες ήχου που να υποστηρίζονται με drivers στα Vista και να είναι ικανές να δουλέψουν με Cakewalk και Cubase (low latency, asio drivers κτλ.). Προτιμάω κάτι απλό χωρίς external modules κτλ.

Αν δουλεύει και σε Ubuntu ακόμα καλύτερα.  :)

 

M-Audio Delta 66 (επειδή βάζεις την προδιαγραφή για Ubuntu). Μην χάσεις χρόνο με οτιδήποτε άλλο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, Wow! για την πρόταση. Το μόνο που με πειράζει είναι ότι θα δώσω τα παραπανίσισα λεφτά για το module τσάμπα και βερεσέ γιατί έχω πιο πολύ σκοπό να χρησιμοποιήσω την κάρτα "εσωτερικά" και όχι για multi recording. Άντε και να ηχογραφήσω κάτι σόλο πού και πού (φωνή η όργανο).

Αν υπάρχει κάτι πιο απλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει κάτι πιο απλό..

 

Δεν είναι θέμα απλού ή μη-απλού. Είναι θέμα συμβατότητας της κάρτας με το Linux. Από τις δέκα περίπου κάρτες που έχω δοκιμάσει με Linux (κάρτες pro ή semi-pro) μόνο το chipset που φοράνε οι Delta υποστηρίζεται πλήρως. Για να καταλάβεις, εγώ χρησιμοποιώ μία Delta 66, παίρνω το σήμα της από την ψηφιακή έξοδό της και το στέλνω σε ένα ξεχωριστό DA converter υψηλής ποιότητας, προκειμένου να ακούω σωστά. Αλλά τη κάρτα δεν τολμώ να την αλλάξω, διότι όσες φορές τόλμησα, τόσες φορές ξενύχτησα.

 

Έχω επίσης δοκιμάσει την Delta 410 (προσοχή, μην την μπερδεύεις με την Firewire 410) η οποία επίσης λειτούργησε άψογα, οπότε υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με τις άλλες Delta - αλλά, προς θεού, μην ανοίγεις δουλειές...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι ξεφύγαμε αλλά ας μεταθέσει το θέμα κάποιος διαχειριστής αν το κρίνει σκόπιμο.

 

Τίτλος: Κάρτα ήχου για Vista και Ubuntu.

 

Φίλε μου, ευχαριστώ και πάλι. Κοίταξα στο site της M-Audio, και στα System Requirements γράφει: Windows 98SE / Me / 2000 (SP4) / XP (SP2). Ούτε κουβέντα για Vista και Ubuntu.

Να υπενθυμίσω ότι πρωτεύον θέμα είναι η υποστήριξη σε Vista και μετά το Ubuntu.

 

EDIT:

Μόλις βρήκα το παρακάτω review: http://www.soundonsound.com/sos/Feb02/articles/delta410.asp

και φαίνεται να δικαιώνει την άποψή σου ότι πρέπει να δουλεύουν όλες οι M-Audio σε Ubuntu αλλά πάλι δεν αναφέρονται τα Vista:

"Each new driver release from M Audio supports the entire Delta family, and support is already available for Windows 95, 98, ME, NT, 2000 and XP, Linux, Mac OS 9 and even Mac OS X!"

 

Αλλά ας μη μείνουμε σ' αυτή μόνο. Στην ανάγκη μειώνω τις απαιτήσεις:  :-[

 

Ζητείται κάρτα ήχου που να είναι ικανή να δουλεύει σε Vista προγράμματα όπως το Cakewalk ή το Cubase.

Προτιμώνται αυτές χωρίς ξεχωριστό module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το λινουξ δεν κάνει λόγο κανείς από τους κατασκευαστές και είναι πολύ λογικό να μην το υποστηρίξουν, καθώς θα πρέπει να ανοίξουν τον κώδικά τους, για να βγάλουν οι χρήστες τους drivers και για να συμβαδίσουν με τους κανόνες του λινουξ. Γιαυτό και δεν υπάρχουν κάρτες που να υποστηρίζονται για αυτό.

 

Για τα βιστα άστο, είναι τραγικά πονεμένη ιστορία!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, boukas. Όσο απαντούσες, έκανα edit στο προηγούμενο μήνυμά μου.

 

Δηλαδή δεν υπάρχει κάρτα που να δουλεύει στα vista αυτή τη στιγμή;  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

leftezi φίλε μου, αν πάρεις την delta 66 και δεν λειτουργεί σε Ubuntu ή σε Vista, δεσμεύομαι τώρα μπροστά σε όλο το φόρουμ ότι θα την αγοράσω από εσένα, ακριβώς στη τιμή που την αγόρασες, υπό την προϋπόθεση ότι δεν την έχεις κάψει.

 

Σου φτάνει αυτό;

 

ΜΗΝ πιστεύεις όσα λένε τα παιδιά για τα Vista, τους την έχει δώσει... :) :) Μια χαρά δουλεύουν : τα έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, ακριβώς με την κάρτα που σου προτείνω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου