Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 σπαζοκεφαλια...


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα  ;D

παραθετω πρωτα τα δεδομενα.

εχω 7 προτζεκτ στα οποια εχω μεταξυ MIDI και AUDIO καναλιών, ενα τεμπο τρακ με αρκετες αλλαγες κ ενα ταιμ σιγνατσουρ τρακ με επισης αρκετες αλλαγες.

 

το ζητουμενο ειναι το εξης:

θελω να δημιουργησω ενα προτζεκτ οπου θα τα εχω ολα μαζι.

το προβλημα προκυπτει στο οτι αφενος το τεμπο τρακ γινεται εξπορτ, αλλα περαν του πρωτου πρεπει τα υπολοιπα να τα κανω κοπυ-πειστ (γιατι αλλιως κανει ιμπορτ το καθε επομενο κ σβηνει το προηγουμενο) αλλα το ταιμ σιγκνατσουρ τρακ δεν το κανει εξπορτ λεει το cubase, οποτε προσπαθωντας να το κανω κοπυ-πειστ συμπεριφερεται λιγο παραξενα (οπως κ στο τεμπο τρακ...δλδ κανει λιγο οτι να ναι...π.χ. κανω κοπυ κατι αλλαγες 146->190->75 bpm κ αυτο στο πειστ δειχνει 146->68->105!!!!!!)

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις-ιδεες σας  :)

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ή κάτι κάνεις λάθος κατά το Copy-Paste ή το Cubase κάνει...

Για παράδειγμα στο Cakewalk-Sonar, επιλέγεις τι να κάνει copy και τι να κάνει paste. Δηλαδή ποιά events (Midi events, Markers, Tempo Changes, Meter/Key Changes).

 

Εάν έχεις όλα σου τα τραγούδια σε ξεχωριστά αρχεία, προσπάθησε μέσα σε ένα νέο κενό project να τα βάλεις στη σειρά με Copy-Paste ή με την μέθοδο insert.

Βέβαια, καλό θα είναι προηγουμένως να μετατρέψεις όλα σου τα αρχεία στο ίδιο format, εάν δεν το έχεις κάνει ήδη. Για παράδειγμα SMF0 ή SMF1 για τα midi, 16bit/44.1KHz ή 24bit/96KHz για τα audio.

 

Πριν κάνεις τα όποια πειρά(γ)ματα, κάνε πρώτα ένα backup στα αρχεία σου.

 

Το Time Signature καθώς και το Tempo Track τα διαβάζει από το midi section. Εάν δεν μπορεί να κάνει σωστά αυτή την πολύ must λειτουργία, τότε τίθεται σοβαρό θέμα αξιοπιστίας τόσο του cubase όσο και της Steinberg γενικότερα.

 

Tip.

Έλεγξε εάν όλα τα τραγούδια σου, διαθέτουν στις σωστές θέσεις (μέτρα/χρόνους) τις απαραίτητες πληροφορίες (Time Signatures & Tempo Changes).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

1ον να πω οτι δεν εχω αγορασμενη εκδοση του Cubase 5. Βεβαια αυτο δεν πιστευω οτι παιζει ρολο, μιας κ στο στουντιο που πηγαμε να κανουμε την ιδια δουλεια με τον ηχοληπτη μας, σε οριτζιναλ αγορασμενο Cubase 6.5, ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα.

2ον το προβλημα ειναι οτι ενω το τεμπο τρακ το κανεις εξπορτ κ επειτα ινσερτ στο προτζεκτ που τα εχω ολα μαζι, το ταιμ σιγκνατσουρ τρακ ΔΕΝ το κανει εξπορτ.

Κατα συνεπεια πρεπει να κανω κοπυ-πειστ.

Αναλυω λοιπον τις κινησεις μου γιατι θα τρελαθω...:

Εχω σωσει επιπλεον προτζεκτ οπου εχω τα εξης καναλια

1 audio με ενα μιξνταουν του οδηγου

1 midi με τον μετρονομο-κουδουνα μου

1 marker track οπου εχω σημειωσει τα εκαστοτε μερη (ασχετο)

1 ταιμ σιγνατσουρ τρακ οπου εχω τις αλλαγες στα εκαστοτε σημεια

1 τεμπο τρακ με τα διαφορετικα bpm στα εκαστοτε σημεια.

Ολα ειναι στις σωστες θεσεις στο καθε προτζεκτ.

Ανοιξα λοιπον ενα νεο προτζεκτ κ εκανα ακριβως το ιδιο στησιμο

με σκοπο να πηγαινω στα επιμερους, να επιλεγω τα καναλια μου (ολα), να παταω select all events, να κανω κοπυ κ πειστ στο νεο προτζεκτ.

Το πρωτο τραγουδι εγινε μια χαρα. Το δευτερο κ αυτο μια χαρα.

Το τριτο για καποιο ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ (μεχρι τωρα) λογο δεν εχει κανει κοπυ τις αλλαγες του τεμπο τρακ...Δλδ το προηγουμενο τελειωνει με bpm= 115 κ το επομενο αρχιζει με 130 αλλα καμια αλλαγη δεν εγινε!!!!

Εκανα μια σκεψη τωρα κ θα τη δοκιμασω οσο θα προσδοκω για μια λυση.

Θα επανελθω αν βγαλω ακρη. Ευχαριστω κ παλι.

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα βρηκα τι εφταιγε, αν και δεν κατανοω γιατι.

Στα "προβληματικα" τραγουδια, παρατηρησα οτι το τεμπο τρακ ξεκινουσε με τον ορισμενο απο εμενα αρχικο μετρονομο στο αρχικο τους προτζεκτ, ενω σε αυτα που γινοταν σωστα το πειστ υπηρχε καταχωρημενη αλλαγη τεμπο στο μετρο 3 π.χ. Δλδ ειχα στα πρωτα 2 μετρα 120 κ στο 3 το εκανα 140 κ το κοπυ γινεται κανονικα. Μπερδεμενη κατασταση, αλλα νομιζω εβγαλα ακρη! ισως βεβαια κ να βιαστηκα να ποσταρω...θα δουμε σε λιγο!  ;D

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ...ισως κ οχι τελικα...

Η παραπανω παρατηρηση μου δουλεψε για 2 κοπις αλλα στο τριτο, απλα δεν εκανε κοπυ τα ταιμ σιγκνατσουρς....ετσι γιατι γουσταρει μαλλον...δεν ξερω...το καλο ειναι οτι τουλαχιστον εχουν μεινει 2 τραγουδια ακομα!!! Αλλα για το γαμωτο πιθανως να ξενυχτησω για να βρω τι στα κομματια φταιει...

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να είμαι ειδικός στο midi, έλεγξε με προσοχή τα αρχεία σου.

Όπως σου είπα και στο προηγούμενο post:

 

Tip.

Έλεγξε εάν όλα τα τραγούδια σου, διαθέτουν στις σωστές θέσεις (μέτρα/χρόνους) τις απαραίτητες πληροφορίες (Time Signatures & Tempo Changes).

 

Κάνε ένα νέο project βάζοντας στη σειρά που θες μόνο τα midi track, αυτό για αρχή. Είναι πιό εύκολο να βρεις που είναι το λάθος. Μπορεί να είναι στα midi track, μάλλον.

 

Αν είσαι Αθήνα και θες βοήθεια ενημέρωσέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ...οτι να ναι... Τωρα κανει πειστ 2 διαφορετικα τεμπι στο ΙΔΙΟ σημειο...τσατιζομαι...

 

Θεσσαλονικη ειμαι Μανωλη, αλλα ευχαριστω για την προθυμια!(οπως παντα  ;) ) [Βεβαια σε λιγο καιρο θα ειμαι Αθηνα!  8) ]

 

Τα κομματια ειναι μια χαρα στις αλλαγες κ σε ολα.

Το θεμα μου ειναι οτι για καποιο λογο τη μια κανει σωστα τη δουλεια κ την αλλη οχι...

Επισης, δεν καταλαβαινω ακριβως τι μου λες να κανω σχετικα με τα μιντι τρακς.

Δεν κανει εξπορτ ουτε το τεμπο ουτε το ταιμ σιγκνατσουρ τρακ σε μιντι αρχειο το cubase.

Το μιντι καναλι μου με τον μετρονομο, μου ειναι αχρηστο αν στο μαζικό προτζεκτ δεν εχω τις αλλαγες των τεμπι κ των ταιμς. Αν κανω αυτό που καταλαβαινω οτι μου λες, θα εχω ενα audio καναλι με το τρακ μου (στο οποιο ειναι εφαρμοσμενες ολες οι αλλαγες μιας κ ειναι μιξνταουν του καθε τραγουδιου) κ ενα μιντι καναλι με τον μετρονομο (δλδ την κουδουνα) να βαραει τεταρτα στο 120 σε 4/4.

 

Παντως, το πιο σημαντικο συμπερασμα που εβγαλα, τελειωνοντας με αυτη τη διαδικασια (οσονουπω), ειναι να παιρνω ΠΡΩΤΑ τηλ τον εκαστοτε ηχοληπτη που θα του παω τους οδηγους για να κανω απο την αρχη αυτο που θελει αυτος κ οχι αυτο που σκεφτηκα οτι θα ηθελε!!!

Θενξ ανυγουει!  :)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να κανω κοπυ πειστ μονο τα καναλια του τεμπο κ ταιμ σιγκνατσουρ κ εχω το ιδιο προβλημα, οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι στο μιντι καναλι το θεμα.

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν υπάρχει εμπιστοσύνη, μπορείς να μου στείλεις όχι εδώ αλλά στο προσωπικό μου email ένα - δύο αρχεία να δω τι ακριβώς συμβαίνει. Να είναι midi file, όχι άλλο format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου