Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 σπαζοκεφαλια...


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν θέλω τα audio track. Μόνο τα midi track θέλω.

Μπορείς να τα κάνεις export από το cubase ως standard midi file format 0 ή format 1.

Λογικά το κάθε midi αρχείο θα είναι κάτι Kbytes. Στείλε μου ένα δύο τραγούδια ή όσα θες να κάνω έναν έλεγχο τι έχει μέσα από Time Signatures και Tempo Changes και σε ποιά σημεία. Φαντάζομαι ότι εκεί κάπου είναι το πρόβλημα και όχι του Cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαφνικα...ΚΑΝΕΙ ΕΞΠΟΡΤ ΣΕ ΜΙΝΤΙ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟ ΤΑΙΜ ΣΙΓΚΝΑΤΣΟΥΡ ΤΡΑΚ!!

νταξ...μαλλον δεν λειτουργει το κεφαλι μου καλα κ τοση ωρα εκανα οτι να ναι κ

αδικα σπαζοκεφαλιαζομουνα κ εγω κ εσυ!

ασε που τελειωσα κ ειναι μια χαρα το προτζεκτ. το ελεγξα κιολας.  ;D

 

οκ, που να στα στειλω? κ ποια μιντι τρακς? κουδουνα τεμπο κ ταιμ???

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ότι υπάρχει σε κάθε τραγούδι, μόνο τα midi. Όχι audio.

 

Υ.Γ.

Αφού το έκανες και λειτουργεί όπως λες  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...λες επειδη σε καποια σημεια ειναι λιγο οπως να ναι το μιντι τρακ της κουδουνας με το τεμπο κ το ταιμ να παρουσιαζετε αυτη η συμπεριφορα?

δλδ να εχω πχ ενα μετρο 3/4 ενα μετρο 4/4 κ ενα μετρο 7/4 κ επειδη δεν εχω το αντιστοιχο "μηκος" για καθε αλλαγη στο μιντι τρακ της κουδουνας (δλδ 3 κουτακια να το πουμε ετσι) αλλα ενα κουτακι με "μηκος" 14/4 να συμπεριφερεται ετσι? ή απλα λεω βλακειες?

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χμ...λες επειδη σε καποια σημεια ειναι λιγο οπως να ναι το μιντι τρακ της κουδουνας με το τεμπο κ το ταιμ να παρουσιαζετε αυτη η συμπεριφορα?

Εννοείται, αν κατάλαβα καλά...

 

Μόνο στην περίπτωση που είναι floating θα κάνει τέτοια. Όμως, υποτίθεται ότι έχεις γράψει  - γράφουμε τα πάντα πάνω στο Time ή στον μετρονόμο αν θες του προγράμματος και όχι σε δικό σου - μας μετρονόμο (π.χ. κάποιο audio track) σε άσχετο time base σε σχέση με αυτό του προγράμματος. Για παράδειγμα η κουδούνα (ή ότι άλλο ήχο) που την έχεις ως μετρονόμο τυφλοσούρτη για το live, είναι και πρέπει να είναι quantized, δηλαδή να πέφτει ακριβώς πάνω στα beat των μέτρων του προγράμματος.

 

δλδ να εχω πχ ενα μετρο 3/4 ενα μετρο 4/4 κ ενα μετρο 7/4 κ επειδη δεν εχω το αντιστοιχο "μηκος" για καθε αλλαγη στο μιντι τρακ της κουδουνας (δλδ 3 κουτακια να το πουμε ετσι) αλλα ενα κουτακι με "μηκος" 14/4 να συμπεριφερεται ετσι? ή απλα λεω βλακειες?

Στο Cubase κλπ, δεν έχει σημασία πόσα κουτάκια είναι η κάθε φράση. Μπορείς να έχεις 4 κουτάκια του ενός μέτρου 4/4 το κάθε ένα = 4 μέτρα 4/4

ή

να έχεις 1 κουτάκι 4 μέτρων 4/4 = 4 μέτρα 4/4

είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλάζει μόνο οπτικά για λειτουργικούς ρόλους. Άλλωστε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα markers. Ότι βολεύει τον κάθε ένα.

 

Άλλωστε, δύο ή παραπάνω κουτάκια μπορείς με την κόλλα (glue) να τα ενώσεις

ή

με το ψαλίδι (scissor) να τα διαχωρίσεις.

Απ'ότι θυμάμαι στο Cubase με δεξί κλικ σου βγάζει κόλλα - ψαλίδι κλπ.

 

Σημασία έχει αυτά τα κουτάκια και ειδικά το περιεχόμενό τους (νότες κλπ) να πέφτουν σωστά πάνω στις αξίες των μέτρων, των τετάρτων (beat) του προγράμματος. Διαφορετικά έχεις πρόβλημα όχι μόνο στα copy paste αλλά και στον συγχρονισμό με άλλα μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τοτε, δεν εχω κανει τετοιο πραγμα προς θεου!

Ειναι ολα γραμμενα με το ταιμ κ το τεμπο του cubase κ εχω κανει κ quantize κ ειναι ολα "καρφι". Ναι το ξερω οτι ειναι "οπτικο" το θεμα με τα κουτακια απλα ειπα...μηπως!!!

 

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οχι τοτε, δεν εχω κανει τετοιο πραγμα προς θεου!

Ειναι ολα γραμμενα με το ταιμ κ το τεμπο του cubase κ εχω κανει κ quantize κ ειναι ολα "καρφι".

o.k. Ησύχασα  ;D

 

Ναι το ξερω οτι ειναι "οπτικο" το θεμα με τα κουτακια απλα ειπα...μηπως!!!

Καμιά φορά δεν προσέχουμε κάποιες λεπτομέρειες. Για να γίνει σωστά το copy - paste, πρέπει ειδικά τα σημεία που θα κάνουμε την επικόλληση (Paste) να είναι ακριβώς on meassure ή on beat.

Αρκετές φορές τα κουτάκια δεν τελειώνουν ακριβώς, με αποτέλεσμα αν δεν προσέξεις να γίνει κάποια μικρή μετατόπιση (time offset) στο επόμενο κουτάκι - φράση - τραγούδι κλπ. Γι'αυτό καλό είναι το μέγεθος στα κουτάκια, ειδικά αυτά που είναι στις άκρες (αρχή - τέλος), να είναι ακριβώς σε μέγεθος όσο ένα μέτρο. Αρκετές φορές κάνουμε select all (Ctrl A), Copy (Ctrl C) και μετά Paste (Ctrl V) εντελώς μηχανικά με αποτέλεσμα να μετατοπίζουμε αυτές τις λάθος μικρολεπτομέρειες. Γι'αυτό καλό είναι εκτός από τον έλεγχο που θα κάνουμε, να έχουμε επίσης ενεργοποιημένο το snap to grid που βολεύει πάρα πολύ "χρονικά" κατά την οπτική αντιγραφή - μεταφορά.

 

Τέλος καλό όλα καλά. Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου