Προς το περιεχόμενο

Hercules ή Lambda


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Χθες πήγα στο Νάκα για κάρτα ήχου. Στο τέλος μου έδειξε και μια κάρτα την "Hercules 16/12" η οποία μου είπε πριν λίγο κόστιζε 500 ευρώ ενώ τώρα λόγω πολιτικής της εταιρείας (της Hercules) για διαφημιστικούς λόγους κοστίζει 300 ευρώ. Σκεφτόμουν για την Lexicon "Lambda" η οποία κοστίζει 285 ευρώ. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στην http://www.hercules.com/showpage.php?swcty=UK&p=91&b=1&f=1

και πείτε μου την γνώμη σας. Η Hercules 16/12 έχει υπερβολικά περισσότερα από όσα χρειάζομαι αλλά αφού κοστίζει το ίδιο με την Lambda... Πείτα μου την γνώμη σας. Εντάξει η Hercules προσφέρει πολύ περισσότερα από την Lambda αλλά η ποιότητα της ηχογράφησης θα είναι καλύτερη με την Lambda ή την Hercules 16/12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Η μία είναι firewire και η άλλη USB 1.1.

Διάβασε αυτό

Δες τις ανάγκες σου. Αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να κάνεις ηχογράφηση πολυκάναλη τότε Hercules.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κανω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ( :twisted: ), δε θυμάμαι ποτέ να κόστιζε τόσο αυτή η κάρτα.άλλο αν την πουλούσε ο νάκας τόσο...

 

φίλε dimisa,δεν παίρνεις καλύτερα κάτι πιο "έμπιστο"?κάτι προς maudio,presonus,edirol,focusrite για παράδειγμα?

 

όχι τίποτε άλλο,μπορεί οι κάρτες να είναι super αλλά δεν έχω ακούσει/δει κανέναν να τις χρησιμοποιεί :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spirou, δεν ξέρω κάτι όσον αφορά την εμπιστοσύνη για την κάρτα Hercules. Η εταιρία αυτή δεν είναι γνωστή; Τί εννοείς όταν λες έμπιστο; Εννοείς την ανθεκτικότητά της, την ποιότητα της ηχογράφησης; Έχει δύο χρόνια εγγύηση. Δεν είμαι κανένας προωθητής του προϊόντος απλά θέλω να μάθω.

Όσο για την Lambda, δεν ξέρω αν αναφερόσουν και σε αυτήν όταν είπες "μπορεί οι κάρτες αυτές να φαίνονται super...", έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

Yameth τα 12Mbps που έχει η Lambda δεν είναι λίγα; Δηλαδή με rate 48kh πόσα κανάλια μπορείς να έχεις; Δεν ξέρω, τίθεται θέμα τέτοιας ερώτησης; Εσύ Yameth τί γνώμη έχεις για την Hercules;

 

Ή αν έχετε να προτείνετε κάτι παρόμοιο γύρω σε αυτή τη τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέω "έμπιστο" εννοώ ένα προϊόν δοκιμασμένο και απο μια γνωστή εταιρία του χώρου.

την εταιρία που βγάζει την hercules (Guillemot Corporation) ούτε που την έχω ξανακούσει (χωρίς να σημαίνει τπτ αυτό).

απο την άλλη η lexicon είναι απο τις γνωστές (και καλές) εταιρίες στα effects processors,αλλά όχι και στις κάρτες ήχου.

 

προτάσεις πολλές :edirol ua25/ fa66,maudio firewire solo/audiophile/410,presonus inspire/firebox,focusrite saffire le κλπ

 

τεσπα,σχετικά είναι όλα αυτά,μπορεί οι κάρτες που λές (και οι δύο) να είναι πολύ καλές απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός επειδή δεν μου είναι και τόσο γνωστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Yameth τα 12Mbps που έχει η Lambda δεν είναι λίγα; Δηλαδή με rate 48kh πόσα κανάλια μπορείς να έχεις; Δεν ξέρω' date=' τίθεται θέμα τέτοιας ερώτησης; Εσύ Yameth τί γνώμη έχεις για την Hercules;[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι. Αν θες διάβασε το αρθράκι που σου παράθεσα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου