Προς το περιεχόμενο

tannoy spdif


Mpampis Flou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα ! εχω συνδεσει τα monitor tannoy d8 αναλογικα.σκευτωμαι την συνδεσει με την motu828mkii προς τα μονιτορ με spdif αφου τα μονιτορ δεχονται ψηφιακο σημα.χρεισιμοποιω τωρα m-patch 2 volume για να ελενχω την σταθμη εξοδου..αυτο δεν θα ειναι δηνατον αν  η συνδεσει θα ειναι ψηφιακη παρα μονο μεσο logic απο τον υπολογιστη..ειμαι νεος χρηστης του νοιζ κ θα ηθελα την βοηθεια σας.η ερωτησει μου ειναι η εξης/ η κατευθειαν συνδεσει με ψηφιακο σημα ειναι προτιμοτερη κ αν ναι γιατι ? πως θα προστατεψω τα μονιτορ κ τα αυτια μου απο ενα ανεξελεκτο σημα εξοδου ? σας ευχαρηστω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις ολοκληρωμένη απάντηση στο ερώτημα σου, θα πρέπει να ξέρεις αν ο DAC της MOTU, είναι καλύτερος από αυτόν που έχουν ενσωματωμένο τα monitor σου. Σίγουρα αν κάνεις την σύνδεση spdif να χρησιμοποιήσεις καλώδιο 75ohm, κι αν δεν το καταλαβαίνεις, απλά ζήτα ένα video καλώδιο 75ohm, με RCA. Αν ορίσεις μέσα από το μενού της κάρτας, στο spdif να "βγαίνει" το master σου (π.χ. ότι βγαίνει και στο κανάλι 1-2) τότε θα έχεις την ίδια ρύθμιση έντασης, που έχεις και από τις αναλογικές εξόδους. Αν σε προβληματίζει αν θα δεις διαφορά στον ήχο, τουλάχιστον να συνεκτιμήσεις το γεγονός, ότι αν το σήμα φτάσει spdif στα monitor, θα "γλυτώσεις" τα προβλήματα του αναλογικού καλωδίου.

 

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου