Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με G stirng volume, bridbe intonation.


jimmydimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη κοινότητα.

 

Αλλάζοντας μπράτσο σε μια partcaster μου (Strat style) παρατηρώ ότι η G (sol) χορδή είναι πιο αισθητά πιο χαμηλή σε ένταση (και "σκάσιμο"), περί τα 6-12db περίπου από όλες τις άλλες.

 

Χορδές αλλάχτηκαν, και νομίζω ότι το κάνει τόσο σε ανοιχτή όσο και fretted. Ισως fretted να μην είναι τόσο πολύ αισθητό. Ούτε μαγνήτες είναι, το κάνει και στις 5 θέσεις.

 

Το είχε εξ αρχής που το βίδωσα, αλλά επειδή είχε και πολύ fret buzz γενικά, σετάροντάς τη, το είχα περιορίσει πολύ (υπήρχε αλλά δεν με πολυενοχλούσε). Χτες βράδυ άλλαξα pickguard μόνο (όχι μαγνήτες) να την ομορφήνω, επανήλθε.

 

Δεν ξέρω αν επηρεάζει και αυτό που θα πω, αλλά είναι κ ένα 2ο θεματάκι που έχω. "Παίζοντας" με τα saddles δεν αλλάζει κάτι αισθητά στο intonation του 12ου τάστου. Δηλ κουρδίζω ανοιχτή, στο 12ο είναι 60-80% sharp, και αν πάω τέρμα πίσω ή μπρος το βαγονάκι, άντε να βελτιωθεί στο 30-40% sharp. Αυτό σε όλες τις χορδές.

 

Θενξ ιν αντβάνς ουάνς αγκέν ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα βαζοντας ενα καποταστο πισω απο το πρωτο ταστο.

 

Αν δεν εμφανιζειπροβλημα τοτε ειναι θεμα nut.

 

Δοκιμασε φυσικα να αλλαξεις και χορδη(ες).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παίζοντας" με τα saddles δεν αλλάζει κάτι αισθητά στο intonation του 12ου τάστου. Δηλ κουρδίζω ανοιχτή, στο 12ο είναι 60-80% sharp, και αν πάω τέρμα πίσω ή μπρος το βαγονάκι, άντε να βελτιωθεί στο 30-40% sharp. Αυτό σε όλες τις χορδές.

Το νεο μπρατσο εχει την ιδια κλιμακα με το παλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. από 12 πήγα σε 10 (μου το τόνισε το 10, όχι 9.5). Νομίζω το'χω φέρει καλά κ στη γέφυρα. Έχω τους οδηγούς του stewmac. Έχω δει τα άπειρα βίντεο, νομίζω θεωρητικά το πάω καλά. Στη πράξη όμως...

 

Τι μπορεί να άλλαξε αφού μόνο το pg άλλαξα χτες. (Οκ χαλάρωσα τις χορδές και ξεβίδωσα το μπράτσο αλλά το ξαναέσφιξα καλά όπως πριν.)

 

Επίσης δικό μου λάθος, οι χορδές είναι ίδιες από το προηγούμενο μπράτσο. Αλλά δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση κ ακούγονται καμπάνα. D'Addario 10/59 EXL110-7 (6χορδη έχω, χωρίς την 59).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το radius,αλλα το μηκος του μπρατσου.

Βαλε το παλιο μπρατσο ατικριστα πανω απο το νεο,και δες αν οι αποστασεις των ταστων ειναι ιδιες.Αν ναι τοτε δες το neck pocket αν το εμποδιζει το pg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω οτι φταιει το nut για τη αδυναμη ενταση. Κανε το τσεκ με το καποταστο στο 1ο ταστο.

 

Επισης, βαλε νεες χορδες. Εχω δει απιθανα πραγματα να συμβαινουν με παλιες χορδες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το radius,αλλα το μηκος του μπρατσου.

Βαλε το παλιο μπρατσο ατικριστα πανω απο το νεο,και δες αν οι αποστασεις των ταστων ειναι ιδιες.Αν ναι τοτε δες το neck pocket αν το εμποδιζει το pg.

 

Το παλιό πουλήθηκε. Όταν λες εμποδίζει; Να μην το αφήνει να κουμπώσει σωστά;  Οι 4 βιδάρες δεν το κρατάνε σε θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αλλαζουμε pickguard υπαρχει η πιθανοτητα να μην ταιριαζει το neck pocket και να θελει μικρολιμαρισματα.

Το οτι δεν εχεις σωστο intonation,σε ολη τη διαδρομη στα βαγονακια εχει να κανει με την κλιμακα (scale).Πχ μπορει να ειχες ενα μπρατσο με scale 25,5 inch (strat) και νε εβαλες ενα με 25 inch (prs style). Ανοιχτα κουρδιζει αλλα απο το 12ο ταστο μεχρι την γεφυρα λειπουν 5-6 mm,γιαυτο εχεις παντα sharp intonation.

Αν μπορεις μετρα απο το nut μεχρι το 12ο ταστο,σε κλιμακα 25,5 θα πρεπει να εχεις 32,4 mm. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια "χαζή" ερώτηση ακόμα. Όταν λέμε σετάρουμε με καινούριες, αμέσως αφού τις περάσουμε, ή περιμένουμε να ''σταθεροποιηθεί'' κάπως το κούρδισμα στις ανοιχτές (πχ 1 ώρα μετά από παίξιμο ή την άλλη μέρα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου