Προς το περιεχόμενο

new baby in the house..


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπική γνώμη, η πιο όμορφη jazzmaster style (κι όχι μόνο...) κιθάρα που έχω δει!  Λίγο το εντυπωσιακό λευκό, λίγο η απουσία pickguard, λίγο ο χρυσός... :laugh:, όλα συντελούν για μια κούκλα. Ίσως η ταστιέρα εάν ήταν maple θα της ταίριαζε καλύτερα, αλλά δικιά σου είναι κι εσύ ξέρεις καλύτερα.... 

  Με αυτό το "hollow body" τι εννοείς; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα ειναι σκαμενο απο τη κατω πλευρα πισω απο τη γεφυρα και λιγο απο τη πανω πλευρα,    πιο σωστα θα επρεπε να πω chambered body

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο τέτοιες δημιουργίες είναι φοβερό παράδειγμα για να βλέπουν οι νέοι luthiers.Το σώμα τι ξύλο είναι ;Η μόνη μου ένσταση είναι ότι θα ήθελα κάτι σε ανιλίνη για να φαίνονται τα νερά του ξύλου.Όχι πως με χαλάει το solid σίγουρα η έμπνευση του κατασκευαστή κάτι παραπάνω θα ήξερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια και το CBS headstock τα σπαει.

 

Βαλτε τωρα και ενα tortoise shell pickguard για να γινει κιθαρα  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια και το CBS headstock τα σπαει.

 

Βαλτε τωρα και ενα tortoise shell pickguard για να γινει κιθαρα  ;D

 

Xεχεχεχε εγώ συμφωνώ 100%!!

 

 

Το κιθαρόνι αυτό να ξεκαθαρίσω είχε πολύ μικρή ανάμιξη δική μου.

Το σώμα είναι από οξιά και ήρθε σαν one piece. Ήταν όμως βαρύ!

 

Αυτό που έκανα ήταν να το πάω σε ξυλουργό με κορδέλα και να μας κόψει μια τοπ φέτα που την πλάνισε στα 9 χιλιοστά (ίσως έπρεπε στα έξι αλλά είπαμε να μη χάσει πολύ τον σόλιντ χαρακτήρα.)

 

Μετά σημείωσε ο Γιάννης πού  πρέπει να κουφωθεί και με forstner bit εφτιαξε κοιλότητες. Η δική μου δουλειά ήταν να κολλήσω το καπάκι με τα spools και να ρουτάρω μαγνήτες και neck pocket. Το control cavity από πίσω είναι δουλειά του Γιάννη ο οποίος απέκτησε ρούτερ και αυξάνονται οι δυνατότητες!

 

ΟΛΑ τα υπόλοιπα γίναν σιγά-σιγά από τον johnps. Δηλαδή εβαψε μονταρε έφτιαξε μανίκι από την αρχή περασε ταστα nut κλπ κλπ.

 

Χτες παίζοντάς την ενθουσιάστηκα με τον ήχο. Ballsy KAI fendery. Σκάει σαν τρελή.

Κάποια στιγμή με καλύτερους vintage oriented μαγνήτες θα σκίζει το όργανο.

 

Και σ ανώτερα John  χτες ηταν μια ευχαριστη εκπληξη αυτό, νομίζω ότι τώρα που εχεις ρουτερ και δρέμελ θα δούμε ωραία πράματα στο diy!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου