Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα Ηλεκτρικής Κιθάρας - Απορίες


theoxarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

Εχω μια απορία για το κούρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας (πρώτη φορά θα πιάσω στα χέρια μου). Πειτε μου τι ειναι πιο σωστο:

 

1) Συνδέω την κιθάρα με το ηλεκτρονικο tuner που έχω και το οποίο έχει είσοδο in , έξοδο out. Την έξοδο φαντάζομαι την βάζω στον ενισχυτή και εδώ αρχίζει το μπέρδεμα... Οταν θα παιξω τις χορδές θα γινει κούρδισμα με βάση το ρεύμα που περνάει από το ηλεκτρονικό tuner, ή ο ήχος της χορδής θα βγαίνει από τον ενισχυτή και θα μπαίνει στο tuner από το μικρόφωνο που υπάρχει ενσωματωμένο στο tuner;

 

2) ¶ν υποθέσουμε ότι έβγαζα τελείως τον ενισχυτή και χόρδιζα την κιθάρα με τον ήχο που κάνουν οι χορδές πλησιάζοντας το μικρόφωνο στο ηλεκτρονικό tuner που έχω (καταργώ τελείως τα καλώδια σε αυτή την περίπτωση), θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα με το 1)???. Με λίγα λόγια μια ηλ. κιθάρα χορδισμένη ακούγεται το ίδιο στις χορδές είτε ο ήχος είναι από ενισχυτή είτε είναι από τις χορδές μόνες τους;

 

Sorry αν είναι για αρχάριους η ερώτηση μου...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας παιδια' date='

 

Εχω μια απορία για το κούρδισμα ηλεκτρικής κιθάρας (πρώτη φορά θα πιάσω στα χέρια μου). Πειτε μου τι ειναι πιο σωστο:

 

1) Συνδέω την κιθάρα με το ηλεκτρονικο tuner που έχω και το οποίο έχει είσοδο in , έξοδο out. Την έξοδο φαντάζομαι την βάζω στον ενισχυτή και εδώ αρχίζει το μπέρδεμα... Οταν θα παιξω τις χορδές θα γινει κούρδισμα με βάση το ρεύμα που περνάει από το ηλεκτρονικό tuner, ή ο ήχος της χορδής θα βγαίνει από τον ενισχυτή και θα μπαίνει στο tuner από το μικρόφωνο που υπάρχει ενσωματωμένο στο tuner;

 

2) ¶ν υποθέσουμε ότι έβγαζα τελείως τον ενισχυτή και χόρδιζα την κιθάρα με τον ήχο που κάνουν οι χορδές πλησιάζοντας το μικρόφωνο στο ηλεκτρονικό tuner που έχω (καταργώ τελείως τα καλώδια σε αυτή την περίπτωση), θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα με το 1)???. Με λίγα λόγια μια ηλ. κιθάρα χορδισμένη ακούγεται το ίδιο στις χορδές είτε ο ήχος είναι από ενισχυτή είτε είναι από τις χορδές μόνες τους;

 

Sorry αν είναι για αρχάριους η ερώτηση μου...![/quote']

 

Γεια σου μπαμπά. :P

 

Μην μπερδεύεσαι. Το tuner σου, αν είναι όπως όλα τα tuner του κόσμου, δουλεύει και όταν δεν είναι συνδεδεμένο το out. Απλώς δεν θα ακους τις νότες μέσω του ενισχυτή (και τι έγινε?).

 

Οπότε, σύνδεσε την κιθάρα μόνο, κούρδισε και είσαι ΟΚ. Το out έχει νόημα όταν θέλεις να κάνεις διορθώσεις την ώρα που παίζεις.

 

Αυτά, και welcome.

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και όταν την χορδίσω με το μικρόφωνο του tuner χωρίς να βάλω καλώδιο στο in ?

 

Και τότε το out γιατι υπάρχει? Υπάρχει περίπτωση χορδισμένη κιθάρα από τον ενισχυτή να ακούγεται μη χορδισμένη; :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και όταν την χορδίσω με το μικρόφωνο του tuner χωρίς να βάλω καλώδιο στο in ?

 

Γιατί να το κάνεις αυτό; Για ηλεκτρική κιθάρα μιλάμε.

 

Και τότε το out γιατι υπάρχει? Υπάρχει περίπτωση χορδισμένη κιθάρα από τον ενισχυτή να ακούγεται μη χορδισμένη; :oops:

 

Σου εξήγησα για το out. Είναι για όταν θέλεις να κουρδίζεις ενώ παίζεις (σε ένα live ας πούμε).

 

Η κιθάρα ή είναι κουρδισμένη, ή δεν είναι. Οπότε, η απάντηση είναι πως θα ακούγεται μια χαρά στον ενισχυτή σου. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σύντομα θα διαπιστώσεις αν έχεις καλό αυτί η/και κουρδιστήρι ότι η κιθάρα σαν γνήσιο θηλυκό,έχει ...αποκλίσεις κατα τη διάρκεια της μέρας....ένα 5 έως 10 %.....μην πτοείσαι....βάρα την αλύπητα....ακόμα κι αν δέν ξέρεις το λόγο....ξέρει αυτή.. :) :?: :?: :?:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σχετικά με την 2η ερώτηση μου τι ισχύει;

Αν κουρδίσουμε μία κιθάρα ηλεκτρική μόνο από τον ήχο των χορδών της χωρίς να βάλουμε ενισχυτές κλπ, το αποτέλεσμα του κουρδίσματος θα ειναι το ιδιο (σα να ειχαμε χρησιμοποιησει καλωδια και ενισχυτη;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο εξήγησε ο φίλος μας παραπάνω,εφόσον χρησιμοποιείς κουρδιστήρι ναι,απλά με μπερδεύεις λίγο τώρα.Δηλαδή άν εννοείς να ανοίξεις τον ενισχυτή σου και να κουρδιστείς μέσω του μικροφώνου του κουρδιστηριού ? Τυπικά,ναι,είναι το ίδιο,αλλά ουσιαστικά όχι ότι καλύτερο για χίλιους λόγους.Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το line in.Το μικρόφωνο είναι για τις ακουστικές όταν δεν έχουν εξάρτημα ηχοληψίας.Μαγνήτη ή ότι άλλο...μη προβληματίζεσαι :)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω να κλεισουμε τον ενισχυτη, να βγαλουμε το καλωδιο απο το κουρδιστηρι, και να κουρδισουμε μονο με τον υποτονικο ηχο των χορδων (σαν να ειχαμε μια κλασσικη κιθαρα)... μονο που η κιθαρα στην περιπτωση μας ειναι ηλεκτρικη.... Ναι ξερω οτι ο ηχος των χορδων της χωρις ενισχυτη ειναι πολυ υποτονικος, ισα ισα που ακούγεται...

 

Αλλά αν την κουρδίσουμε έτσι, με αυτον τον τροπο, θα ειναι το ιδιο σα να την κουρδιζαμε ηλεκτρονικα με το in του tuner?

 

ειναι λιγο μπερδεμα μεχρι να το καταλαβει καποιος ... το ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα! Τώρα σε κατάλαβα.....πολύ δύσκολο γιατί ειδικά οι μπάσσες χορδές τι να βγάλουν στο αυτί..αν κολλήσεις το αυτί στο σώμα την στιγμή της δόνησης και έχεις εξασκημένο αυτί,ναι,αλλά και πάλι δεν ανταγωνίζεσαι ένα καλό κουρδιστήρι....ύστατη λύση ανάγκης και μόνον.....

 

 

ABRAXAS ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ Ε ????? :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου