Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα Ηλεκτρικής Κιθάρας - Απορίες


theoxarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ok, ευχαριστώ παιδιά. Θα εφαρμόσω εκείνα τα bend πριν σφίξω το lock.

 

Ωστόσο δεν θα θέλατε να ξέρατε με τί κιθάρα παίζω :lol:

Είναι μια Washburn (70.000 δρχ) στην οποία έχω βάλει Floyd Rose :lol:

 

Πάντως δεν κατάλαβα εκείνο για το σφίξιμο των ελατηρίων, πώς σφίγγουν τα ελατήρια αφού ειναι ελατήρια. Εκτός και αν εννοούσες να βάλω κανένα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελατήρια ακομπάνε σε μια βάση. Η βάση αυτή με 2 βίδες ακουμπάει στο σώμα. Αν σφίξεις αυτές τις βίδες, σφίγγεις και τα ελατήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Τα ελατήρια ακομπάνε σε μια βάση. Η βάση αυτή με 2 βίδες ακουμπάει στο σώμα. Αν σφίξεις αυτές τις βίδες' date=' σφίγγεις και τα ελατήρια[/quote']

Πια επεξήγηση, ο ginargiros εννοεί ότι πρέπει να βγάλεις το πίσω καπάκι και να ρυθμίσεις τις βίδες που τραβάνε τα ελατήρια αντίθετα από τις χορδές.

Π.χ. δες την τρίτη στήλη εδώ. :wink: :wink:

https://www.carvin.com/manuals/Original-Floyd-Rose.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Επίσης μπορεί να χρειαστεί και για τις πρόβες όπου αν προσπαθείς να κουρδίσεις και αρχίζει ο ντράμερ πχ να παίζει(έχω παρατηρήσει πως όλοι οι ντράμερ το κάνουν αυτό και μου τη δίνει)μπορεί να θες να ακούς και λίγο τις χορδές που κουρδίζεις :wink:

 

λιγο εκτος η απαντηση μου αλλα ναι ολοι οι ντραμερ το κανουν' date=' λες και εγω δεν θελω να παιξω αυτα που θελω στην ενταση του στουντιου...[/b']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω αν ειναι το προβλημα που εχω για αυτο το θεμα, αλλα γραφω εδω για να μην ανοιξω νεο θρεντ.

 

Λοιπον. Καποια στιγμη πιο παλια, ηθελα να καθαρισω λιγο την ταστιερα απο την μπιχλα που ειχε πιασει και ειχα την καταπληκτικη ιδεα να βγαλω ΟΛΕΣ τις χορδες σε κιθαρα με floyd rose...(ibanez rg270dx).

Οπως ειναι φυσικα πλεον εχω προβλημα. Απο τοτε το floyd rose εχει μια κλιση προς τα πανω(προς την ταστιερα) πραγμα το οποιο υποθετω οτι ειναι και ο λογος που ξεκουρδιζεται απλα πανευκολα. Επειδη θα αλαξω χορδες ειπα πως ειναι ευκαιρια αν μπορει να διορθωθει αυτο το προβλημα.

 

Θα διαβαζα τα λινκς που εχει δωσει πιο πανω ο stavrilian, αλλα επειδη γενικα με την ορολογια των κιθαρων δεν τα παω καθολου καλα, ειναι λιγο θανατος να καταλαβω. Οποτε αν μπορειτε...σαν να μιλατε σε ενα παιδακι που δεν εχει ξαναδει κιθαρα:P

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΟΚ, από ότι καταλαβαίνω έβαλες τις ίδιες χορδές.

Βγάλε το καπάκι από πίσω (αυτό που είναι στο κέντρο) και παρατήρησε πως είναι περασμένα τα ελατήρια. Μπορεί να έχει φύγει από το γαντζάκι του κάποιο απ' αυτά,καθώς έμεινε το σύστημα χωρίς τάση από τις χορδές και ήταν τα ελατήρια "λάσκα". Αν κάποιο ελατήριο έχει φύγει από τη θέση του, πιάστο και τέντωσέ το και στερέωσέ το στο αντίστοιχο γαντζάκι. Το τρεμολο δεν θα έρθει τελείως στη θέση του, αλλά το κούρδισμα θα "ανέβει". Κούρδισέ την σωστά και το τρεμολο θα έρθει στη θέση του. Μην βάλεις το καπάκι μέχρι να αλλάξεις τις χορδές, για να το ξαναφτιάξεις εύκολα αν ξαναφύγει την επόμενη φορά που θα τις βγάλεις (εκτός αν τις βγάλεις μία - μία)

 

Αν έβαλες χορδές άλλη διατομή τότε θέλει ρύθμιση η τάση των ελατηρίων.

 

Και άλλαξε επιτέλους χορδες.......!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol:

 

Oχι, δεν ειμαι τοοοοσο ελλεινος, καινουργιες χορδες ειχα βαλει τοτε!

 

 

Δυστυχως ομως, δεν ηταν τα ελατηρια-ηταν και τα 3 μια χαρα...now whats next?:(

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έβαλες πιο χοντρές χορδές μήπως? (Π.χ. από 9ρες να πήγες σε 10ρες...Η κάποιο σετ με βαριές τυλιχτές..)

Αν ναί, εκείνες τις 2 βίδες που κρατάνε το σιδεράκι με τα γαντζάκια για τα ελατήρια βίδωσε τις κι άλλο στο σώμα για να τεντώσουν τα ελατήρια και να οριζοντιώσουν το σώμα. Καθώς θα σφίγγεις, θα ανεβαίνει και το κούρδισμα οπότε κούρδιζε τις χορδές στο σωστό τόνο και μετά πάλι τέντωμα τα ελατήρια κλπ, μέχρι να είναι και το τρεμολο στη σωστη θέση και οι χορδές κουρδισμένες στο σωστό τόνο.

 

Αν έβαλες ακριβώς το ίδιο σετ χορδές, το πράγμα γίνεται μπερδεμένο. (Δηλαδή δεν ξέρω τι φταίει και πως μπρορεί να το έπαθε μέσα σε δευτερόλεπτα) :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι συνεχιζω να χω 9αρες. Τι σχεδον. 100%. Ουτε μαρκα δεν εχω αλλαξει απο την αρχη...d'addario για παντα:P

 

Oποτε μου φαινεται παμε για το μπερδεμενο πραγμα...

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου