Προς το περιεχόμενο

Export ήχων ενός keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα keyboard το οποίο είναι στην ουσία stage piano με δυνατότητες arranger. Δλδ έχει πάνω ένα sequencer (16 καναλιών) με κάποιες λειτουργίες γραψίματος (όχι όλες), σε midi φυσικά.

Έχω βρει μερικά piano VSTs που μου αρέσουν πολύ και προσφάτως κατέβασα κ' ένα πακέτο κοντραμπάσου για να πειραματιστώ και μ' αυτό.

 

Το θέμα μου όμως είναι το εξής: το keyboard μου, ένα Korg Havian 30, έχει πάρα πολύ ωραίους ήχους. Φανταστικά πιάνα και πολύ ποιοτικά άλλα όργανα. Ίσως είναι και χαζή απορία, όμως αναρωτιόμουνα, υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω export αυτούς τους ήχους, αυτούσιους, σαν samples ας πούμε για να τους χρησιμοποιώ σ' ένα DAW όταν γράφω;

 

Δλδ ουσιαστικά να εκμεταλλευτώ το ότι έχω ένα πολύ ωραίο ηχητικά πιάνο (με επίσης καλούς άλλους ήχους) τους οποίους θα μπορούσα να χρησιμοποιώ καθαυτούς, αντί να κάθομαι να ψάχνω VSTs;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Το να σαμπλαρεις ενα ηδη σαμπλαρισμενο μηχανημα, ειναι λιγο ασκοπo θα ελεγα, καθως στην ουσια θα δημιουρησεις ξανα την synth engine του στο DAW. Μπορεις να σαμπλαρεις στο DAW σου τους ηχους του korg, ομως δεν θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα, καθως η ποιοτητα του τελικου ηχου σου θα εξαρτηθει απο τη δουλεια που θα ριξεις στο sampling , και για να βγει καλο αποτελεσμα θα ειναι υπεραρκετη.Δεν θα αρκεστεις δηλαδη απλα σε καποια δειγματα ηχου, αλλα και στην καταλληλη χρηση τους (envelopes, velocity zones κλπ )

 

Αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι να συνδεσεις το οργανο εκτος του audio και με midi. Ετσι κατα την ηχογραφηση θα παιζεις απο το korg, θα το ηχογραφεις κανονικα με audio αλλα ταυτοχρονα θα εχεις καταγεγραμμενα και τα midi events. Ετσι, εαν κατι αργοτερα δεν σ αρεσει ,μπορεις να το αλλαξεις,ή μπορεις να χρησιμοποιεις το korg επειτα απο την καταγραφη των midi events ως καποιο synth module( θα πατας play στο DAW και μεσω midi θα ακουγεται το korg)

,ή μπορεις και να περάσεις ακριβως ο,τι εγραψες και στο vst που θες να χρησιμοποιησεις  κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι το sampling που είχα στο μυαλό μου ως μια πιθανή «αυτόματη» διαδικασία μεταφοράς ήχων στο PC ήταν στην πραγματικότητα ολόκληρη διαδικασία. Δεν έχω δυστυχώς τις γνώσεις, ούτε τον χρόνο για κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως, οπότε θα ψάξω μάλλον τον δεύτερο τρόπο. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου