Προς το περιεχόμενο

Setup σε archtop κιθαρα???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους

Θελω να ρωτησω αν έχει κάνει κανείς setup ποτε σε archtop κιθαρα.

Αλλαξα χορδές απο 11αρες φλατ σε 12αρες φλατ.Αλλα δεν ξέρω πώς να ριθμίσω το intonation αφου η γέφυρα μετακίνιται ολοκληρη.

Εχετε κανα tip???

Και λετε να πάρει και το μπράτσο απο την πίεση???

Η κιθάρα μου είναι η epiphone emperor Joe pass

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γέφυρα δεν ξέρω να σου πω αλλά το μανίκι μπορεί να πάρει λίγο οπότε να χρειαστεί ρύθμιση εκ νέου. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απαντηση περι μπράτσου.Κανεις αλλος που να ασχολειτε με jazz και να εχει τετοια κιθάρα δεν υπάρχει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασες να την φέρεις όλη μαζί προς τα πίσω τη γέφυρα? Προσπάθησε να την μετακινήσεις όλη μαζί και να ελέγχεις τη 2η και την 5 χορδή μετακινώνταε και στρέφοντας ελαφρά μέχρι να "κουρδίσεις" αυτές τις 2.

 

Τσέκαρε τις υπόλοιπες χορδές και μπορεί να μην είναι ενοχλητικά "ξεκούρδιστες" στο 12ο vs αρμονική και να έχεις κάνει δουλειά.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια κιθάρα, αλλά η ακόλουθη γέφυρα κοστίζει λιγότερο από 20 Ευρώ και σου επιτρέπει ρύθμιση του intonation ανεξάρτητα σε κάθε χορδή.

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Archtop_guitar_bridges/Tune-o-matic_Bridge_For_Archtop_Guitar.html

 

Μπορεί και να επηρρεάσει τον ήχο σου αλλά δεν έχω ιδέα πόσο και αν θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. :wink: :wink:

 

(Ας μιλήσει και κάποιος με περισσότερη εμπειρία ρε παιδιά.... :oops: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που άλλαξα τις χορδές στην ibanez artcore που έχω χρειάστηκε να πειράξω την θέση του καβαλαρη για το intonation.Μετακίνησε την μπρος πίσω με δοκιμές μέχρι να πετύχεις το σωστό intonation.Κανε όμως κι ένα τσέκ στο trussrod αφού άλλαξες πάχος χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για τις απαντήσεις. Το προβληματισμός μου είναι πώς θα μετακινίσω την γέφυρα με κουρδισμένες χορδες.

Αν την κουρδίσω κανονικά σε Ε δεν κουνιέτε.Αν παλι τις χαλαρώσω κουνίεται η γέφυρα αλλα θα πρεπει να κουρδίζω-ξεκουρδίζω και να βλέπω που βρίσκομαι???

Αν είναι έτσι πακέτο...με βλέπω να την πηγαίνω έξω.

Αν έχετε κανενα tip και ειδικά εσύ gto234 που έχεις τέτοια κιθάρα αν μπορείς να μου πείς τα βήματα που ακολούθησες να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αν την κουρδίσω κανονικά σε Ε δεν κουνιέτε.

 

Αυτό είναι καλό σημάδι.:lol:

 

θα πρεπει να κουρδίζω-ξεκουρδίζω και να βλέπω που βρίσκομαι???

Αν είναι έτσι πακέτο...με βλέπω να την πηγαίνω έξω.

 

Ναι.....γιατί δεν προσπαθείς λίγο? Ας πούμε το μισό χρόνο από αυτόν που θα σου πάρει να την πας "έξω".

Αν είναι να την πας σε μάστορα ίσως αξίζει να ζητήσεις να κάνει κάτι παραπάνω από μπρος-πίσω τη γέφυρα. Π.Χ. μπορεί να κόψει σωστά τις προξοχές του καβαλάρη, όπως γίνεται στις ακουστικές.

:wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κανονικά το σημείο που βρίσκεται απο τη μαμά της η γέφυρα, είναι "σημαδεμένο" καθώς αφορά τη συγκεκριμμένη κλίμακα.

 

Θα πρέπει λοιπόν να την τοποθετήσεις ακριβώς εκεί και μετά με κουρδιστήρι να βρείς το intonation με τις μικρομετρικές ρυθμίσεις της γέφυρας στη κάθε χορδή.

 

Πχ:

Στο 12το τάστο η αρμονική της Μι, πρέπει να συμπίπτει με την πατημένη Μι.

Σε όλες τις χορδές αντιστοίχως.

 

Αν δεν υπάρχουν τέτοιες ρυθμίσεις θα πρέπει όπως είπατε και παραπάνω με αρκετή υπομονή να βρείς το σωστό σημείο.

 

Όταν το βρείς σημάδεψε το για την επόμενη αλλαγή!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μου ξέφυγε...

 

Αν δεν υπάρχει σημάδι στο σημείο που ήταν η γέφυρα, τότε πάρε μια μεζούρα και μέτρησε από την εσωτερική πλευρά του κόκκαλου (nut) μέχρι το κέντρο του 12ου τάστου. Αυτή είναι η μισή κλίμακα.

 

Διπλασίασε το για να βρείς το ακριβές σημείο που θα βρίσκεται η γέφυρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει στο διπλασιασμό να προσθέσεις 2mm περίπου, και αυτό γιατί όταν πατάς την χορδή αυξάνεις την απόσταση από τον καβαλάρη.

Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου