Προς το περιεχόμενο

joyo ultimate drive > alpha drive mod


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να μην αναστησω καποιο παλιο θεμα.

Εχει κανει καποιος την ξακουστη μοντα ή καποια αλλη?

Αξιζε , δηλαδη τελικα υπηρξε βελτιωση ή το πεταλακι χειροτερευσε? Αλλοι λενε οτι το joyo UD ειναι πιο καλο απο το Alpha drive.

Γνωμες!

Εγω προσωπικα το θελω μονο για ελαχιστο GAIN (8-9 o clock) οπως ειναι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το έγραψες θυμήθηκα ότι το είχα κάνει

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=210976.0

 

βέβαια είναι αλήθεια ότι το στυλ που παίζω δεν το κάνει και τόσο απαραίτητο ως πετάλι στο σπίτι καθώς καλύπτομαι από άλλα πράγματα. Σε live θα ήταν πιό χρήσιμο αλλά δεν κάνω live ούτε σε πρόβες το παίρνω.

Γενικά το χρησιμοποιώ ως booster καθαρών.

Η μόντα όμως σίγουρα έκανε δουλειά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα ελεγες -  μετα απο καιρο και ωριμανση της αποψης στο μυαλο σου- εν ολιγοις οτι το βελτιωνει?

Μπορεις να με παραπεμψεις καπου η να μου πεις τι αλλαγες εκανες ? Απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι απλο και φθηνο σχετικα με αυτα που αλλαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι έκανα θα το δεις εδώ

 

Τα νεώτερα της επέμβασης έχουν ως εξής....

Πριν ξεκινήσω την επέμβαση και βλέποντας διάφορα σχηματικά διαγράμματα σε σύγκριση με το ocd της fulltone εκτός του ότι παρατήρησα ότι υπάρχουν δυό εκδόσεις του joyo, ήθελα να ξεκαθαρίσω τι ακριβώς θα κάνω καθώς οι δυό εκδόσεις είχαν κάπως διαφορετικά τα σχηματικά.

Και τέλος πάντων αφού σχεδόν είχα αποφασίσει τι θα έκανα έψαξα να βρώ ποιές είναι οι διαφορές στις V1 και V2 εκδόσεις του joyo.

Και πάνω εκεί πέφτω στο παρακάτω

http://www.freestompboxes.org/viewtopic.php?f=1&t=25443&p=245871&#p245871

 

που ούτε λίγο ούτε πολύ λεει ότι στην έκδοση V2 οι κινέζοι έχουν μια δίοδο λάθος που έχει να κάνει με το ασύμμετρο clipping.

Αυτό το είχα ψιλοϋποπτευθει βλέποντας το ocd αλλά δεν έδωσα σημασία.

 

Εν ολίγοις αυτος ο τύπος βρήκε λαγό.

Ήδη είχα την αίσθηση πάντα ότι το joyo ήταν παρα μα πάρα πολύ ulitmate.

Σχεδόν ανυπόφορο.

Και το ίδιο έλεγε πολύς κόσμος, αλλά άλλοι φαίνονται ευχαριστημένοι.

Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά κανείς δεν νομίζω ότι έκατσε να δοκιμάσει ένα V1 και ένα V2 μαζί...

 

Εκανα τη μοντίφα και αμέσως συμμαζεύτηκε η αγριάδα του, τουλάχιστον στην αρχή της διαδρομής του gain. Σημειωτέον ότι με ένα διακόπτη μπορείς άμα θες να βγάλεις τη δίοδο εκτός και να μην έχεις καθόλου clipping που μου ακούγεται ενδιαφέρον επίσης.

 

Θα κάτσω λίγο να το δουλέψω, να ξαναδώ τις διαφορές των εκδόσεων και μετά θα δοκιμάσω τις άλλες μοντίφες που είχα σκοπό να κάνω.

 

Στο νήμα υπάρχουν αρκετοί που γράφτηκαν μόνο και μόνο για να ευχαριστήσουν τον άνθρωπο !

 

 

επίσης σημαντικό είναι να διαβάσεις το άλλο λινκ που εμπεριέχεται και να δεις τι version έχεις.

Μετά αν θες κάνεις ό,τι έκανα.

Πιστεύω ότι είναι τίμιο πετάλι, για τα 20 ευρώ που έδωσα μτχ του κουτιού είναι μια χαρά βάση για μόντες και η πλακέτα του είναι ευρύχωρη και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα χωρίς φόβο για ζημιά.

Ό,τι κάνεις μπορεις να το ξεκάνεις εύκολα (εννοώ όχι να ξεκάνεις το μηχάνημα  ;D) undo εννοώ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω, κι εγω  καλυπτομαι απο αλλα πραγματα οπως λες κι εσυ αλλα ηθελα να το δοκιμασω γιατι ηδη ειναι αρκετα καλο και αν επιδεχεται και βελτιωση τοτε πρεπει να το τσεκαρω .

 

:)

 

Επειδη εγω δεν προκειται να το κανω ο ιδιος γιατι δεν το 'χω που λεμε , ψαχνω οσο πιο πολλες πληροφοριες για να πω οσο πιο ακριβως γινεται σε εναν ανθρωπο τι αλλαγες θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα αναποδογυριζεις μια διοδο και αντε να βαλεις αλλη μια αντισταση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου