Προς το περιεχόμενο

The Player


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε αξιότιμοι συνάδελφοι. Αφήνω εδώ ένα καινούριο κομματάκι που έβαλα κάτω τις 2 τελευταίες μέρες. Κόπηκε το ρεύμα (ελέω απερίγραπτης καταιγίδας) λίγο πριν διορθώσω κάτι πραγματάκια και τελικά το άφησα ως έχει. Ας όψεται το UPS.

 

Tespa όποιος έχει όρεξη ακούει. Τα κακά σχόλια θα σβήνονται και οι χρήστες που τα έγραψαν θα μπανάρονται (έχω κονέ με μοντερέισον).

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συνολικο αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο, εχει ατμοσφαιρα κ groove.

M αρεσε κ η ηχογραφηση επισης.

Με χαλασε η φωνη σαν χροια.  {αλλα αυτο ειναι κατι υποκειμενικο}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι είσαι ο:

1) με τον καλύτερο ήχο στη κιθάρα (το διαπίστωσα και live).

2) με τον χειρότερο ήχο στη φωνή (δεν το διαπίστωσα και live).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο κομμάτι φίλος. Υποτονικό, υποτονικό να δούμε που θα ο πας...

 

Σχόλια:

 

1. Πονηρές αλλαγές στην σύνθεση που απαιτούν κάτι... ίσως ενορχηστρωτικά ένα Hammond για βοήθεια, ας πούμε.

 

2. Η φωνή. Πρώτα είναι σε λάθος χώρο. Πολύ μικρός και χρωματίζει έντονα. Σίγουρα θέλει πιο dry αντιμετώπιση για να έρθει μπροστά η φωνή. Ακόμα καλύτερα ίσως ένα Hall με pre-delay.

 

Δεν κατάφερα να καταλάβω τα περισσότερα λόγια. Είναι δύσκολο τραγούδι και αν το πεις για λίγο καιρό ακόμα στο αυτοκίνητο και το ξαναγράψεις αργότερα όταν κατασταλάξεις, θα το 'χεις πολύ καλύτερα πιστεύω. Μια χαρά φωνή έχεις αλλά μάλλον σκουριασμένη. Συμβαίνει στους περισσότερους.

 

Μπράβο bluesman!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αρνητικά σχόλια. Δεν θέλω να με μπανάρουν...  ;D

 

το βρήκα απλά εξαιρετικό.

Δεν είχα θέμα με τη φωνή στο ...πηγάδι ή στο διπλανό δωμάτιο και οι πονηρές αλλαγές ήταν όλα τα λεφτά. Πιό πολλά λεφτά από τον ήχο της κιθάρας και τα ληντάκια εδώ και εκεί.

 

Στη θέση σου (σοβαρά μιλάω) θα έβρισκα τη διεύθυνση του Robben Ford και θα του έστελνα ένα teaser σε κασέτα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για το σχολιασμό κύριοι. Κάποια αρνητικά σχολιάκια (περί φωνής ειδικά) αποφάσισα να τα αφήσω και επειδή σήμερα έχω καλή διάθεση, οι χρήστες που τα έγραψαν δε θα μπαναριστούν (ακόμα). ;D

 

Πέρα από την πλάκα, όσοι λέτε για την φωνή έχετε δίκιο, το έχω πει πολλές φορές ότι δεν είμαι με τίποτα τραγουδιστής, απλά προσπαθώ να αποδώσω όσο καλύτερα μπορώ τα κομμάτια μου. Ιδανικά στο συγκεκριμένο θα ήθελα μια γυναικεία φωνή ή μια πολύ soft αντρική. Στο ρεφρέν, όπως παρατήρησε κι ο Γιάννης, χρειαζόταν ένα ενορχηστρωτικό γέμισμα όπως ένα horn section το οποίο και δοκίμασα αλλά ηχητικά ήταν τρομερή αποτυχία οπότε το άφησα απ' έξω. Θα το ξαναδώ πάντως γιατί με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως ο χειρισμός virtual instrument τύπου section.

 

Περί χώρων/reverb που ανέφερε πάλι ο yameth, ισχύουν τα γνωστά. Επειδή θεωρώ τη φωνή μου οριακά επαρκή, συνήθως την τοποθετώ μακριά ώστε να διατηρεί όσο μπορεί το ρόλο ενός ας πούμε μελωδικού οργάνου του παρασκηνίου. Φυσικά έτσι, εκτός των άλλων, χάνονται οι στίχοι.

 

Στη θέση σου (σοβαρά μιλάω) θα έβρισκα τη διεύθυνση του Robben Ford και θα του έστελνα ένα teaser σε κασέτα)

 

Υπερτιμητική η παραίνεσή σου Δημήτρη. Πάντως δεν έχω πια κασετόφωνο αλλά νομίζω ότι καταχωνιασμένο σε κάποιο ντουλάπι βρίσκεται ένα τετρακάναλο με κασέτα στο οποίο έγιναν οι πρώτες μου ηχογραφήσεις. Σκέψου ότι έχω κομμάτια όπου τα τύμπανα είναι γραμμένα από drum machine (κι αυτό κάπου το έχω χωμένο) με μικρόφωνο πάνω στο ηχείο του στερεφωνικού. ;D

 

'Εδιτ: Ξέχασα να αναφέρω ότι οι κιθάρες είναι γραμμένες καρφί πάνω στον Blues Junior γιατί βαριόμουν να στήνω την πεταλιέρα. Τώρα είμαι καταδικασμένος να αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να είχα μπει στον κόπο (τεράστια αγγαρεία να ανοίξω τη θήκη και να συνδέσω δυο καλώδια).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραιο.

 

Του λογου μου η φωνη μ'αρεσει,οπως ειναι

Ισως θελει να "κατσει" λιιγο καλυτερα στις αλλαγες,μετα "ερχεται".

Το οτι παλατζαρει τονικα,που και που,οχι μονο δε με πειραζει,μου φαινεται οτι δινει στο ολον.Για τα γουστα μου παντα.

Και σου μιλαει ανθρωπος που δε φοβηθηκε να κατσει στα ποδια του Αι Βασιλη την πρεπουσα στιγμη,οχι σαν κατι αλλους. ;D ;D ;D ;D ;D

Με το βαθος εχω ενα θεμα οπως εχομε πει και παλαιοτερα αλλα απο οτι εχω καταλαβει,ετσι σου αρεσει.

 

Οταν ομως ειναι να γινει ο δισκος θα τα φτιαξομε ολα αυτα. :)

Σε υψηλα επιπεδα Σπυρο,οπως παντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως θελει να "κατσει" λιιγο καλυτερα στις αλλαγες,μετα "ερχεται".

 

Όλο έρχεται αλλά δεν την έχουμε δει ακόμα.  ;D

 

Γιώργο νομίζω ότι αυτό που ακούτε φωνητικά είναι κοντά στο καλύτερο που γίνεται. Δηλαδή σκέψου ότι το κομμάτι αρχικά το έγραψα σε άλλο τόνο και μετά το πήρα απ' την αρχή για να κάτσει λίγο καλύτερα η φωνή η οποία χρειάστηκε πολλά πολλά takes για να βγει όπως την ακούτε. Γενικά τον περισσότερο χρόνο μου τον τρώνε πάντα τα φωνητικά και σχεδόν ποτέ δεν είμαι ικανοποιημένος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η φωνή, το reverb δεν ταιριάζει με την καμία. Δοκίμασε να το βγάλεις (έως και εντελώς). Φαντάσου να έλεγε το κομμάτι ο JJ Cale...

Η φωνή σου είναι παραπάνω από επαρκής ΚΤΓΜ.

 

Και πάλι μπράβο για την κιθαριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το βγάλεις (έως και εντελώς)

 

Αυτό που λες, για να καταλάβεις, αντιστοιχεί στο μυαλό μου με το να πάω για δουλειά με κοστούμι και από κάτω τσαρούχια. ;D

 

Ευχαριστώ πάντως φίλτατε Ταμτάμ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου