Προς το περιεχόμενο

The Player


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκινησω με αυτα που δεν μου αρεσαν. Το reverb στην κιθαρα και μετα ακομα περισσοτερο το reverb στη φωνη. Επισης, η τελευταια, θα μπορουσε να εγγραφει καλυτερα και καθαροτερα. Και γενικοτερα θελει επεξεργασια νομιζω.

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι για... σεμιναριο. Ωραια μουσικη, κιθαρα οπως πρεπει να ειναι, φοβερο blues κομματι. Μακαρι καποτε να μπορω να κανω τα μισα απο αυτα που ακουσα! Πολλα μπραβο!

 

Σχετικα με την φωνη, θα συμφωνησω στο οτι ειναι αρκετα καλη με ωραιο χρωμα, απλα φαινεται να μην εδωσες το 100%. Με λιγη προπονηση θα αποδωσεις το 100% σου και, με μια καλη εγγραφη, θα κανεις τη διαφορα στο κομματι.

Ηδη ταιριαζει αρκετα στο κομματι, να επισημανω.

 

Ανυπομονω να το ακουσω τελειοποιημενο!

 

Καλη συνεχεια!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ μωρε καλο ειναι.....!!!!!  :P :P :P :P

(το 'χω λιωσει γιατι το βλεπω ν αρχεται μια Κυριακη απογιομα....)  O0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπερτιμητική η παραίνεσή σου Δημήτρη. Πάντως δεν έχω πια κασετόφωνο αλλά νομίζω ότι καταχωνιασμένο σε κάποιο ντουλάπι βρίσκεται ένα τετρακάναλο με κασέτα στο οποίο έγιναν οι πρώτες μου ηχογραφήσεις. Σκέψου ότι έχω κομμάτια όπου τα τύμπανα είναι γραμμένα από drum machine (κι αυτό κάπου το έχω χωμένο) με μικρόφωνο πάνω στο ηχείο του στερεφωνικού. ;D

 

 

δανείζω κασετόφωνο.

Και κασέτα TDK-SA ! (αρκεί να με βάλεις συμπαραγωγό!)  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό κομμάτι, από αυτά τα γνωστά σου με τις πανέξυπνες αλλαγές, που τόσο πολύ μου είχαν λείψει τον τελευταίο καιρό.

Μπράβο ρε Σπύρε, μ' έφτιαξες άσχημα.

 

Σε πληροφοράω λοιπόν ότι εμένα η φωνή μου άρεσε και μάλιστα πολύ.

Είναι και πολύ δύσκολο κομμάτι φωνητικά.

Αλλά έτσι γράφεις εσύ.

Ρίχνεις όλη την δυσκολία στο μέρος αυτό του κομματιού που είναι το πιο δύσκολο για σένα (και όχι μόνο), την μελωδία της φωνής.

 

Θεωρώ ότι οι επηρροές σου στο γράψιμο μελωδικής γραμμής της φωνής από Beatles είναι εμφανείς.

 

Το reverb που βάζεις το συνήθησα πλέον, και δεν με ξενίζει, αν και όπως έγραψε και ο Yameth, η φωνή είναι σε άλλο χώρο.

Τι σημαίνει αυτό για μένα.

Η φωνή είναι σε μεγαλύτερο χώρο από τα άλλα όργανα, δεν είναι απλώς πιο πίσω (όπως ίσως θα ήθελες), αλλά σε άλλο χώρο με άλλα reflections.

 

Νομίζω ότι θα μπορούσες να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις βάζοντας όλα τα όργανα πρώτα στον ίδιο χώρο, και παίζοντας αργότερα με κάποια delay, και κάποιες άλλες παραμέτρους του reverb που να μην πειράζουν τον χώρο, αλλά να λειτουργούν σαν εφφέ στον ίδιο χώρο.

 

Και κάτι ακόμα.

Ούτε γυναικεία φωνή, ούτε τίποτα.

Εγώ θα σου πω ποιος πρέπει να το τραγουδήσει αυτό.

Είναι κουστούμι φτιαγμένο πάνω του.

 

Ο Clapton, τέλος. 8)

 

Ξαναμανά μπράβο σου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου