Προς το περιεχόμενο

R. Tepper - No easy way out, τι ρυθμίσεις στον Ενισχυτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποιες ρυθμίσεις μπορώ να βγάλω ήχο κοντά στην solo του No easy way out, του R. Tepper? Όσο κι αν προσπάθησα, το μόνο που κατάφερα ήταν πονοκέφαλος και κάτι σιχτίρια απ' τη γυναίκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αρχικά τι εξοπλισμό έχεις; 

 

Εγώ ακούω έναν κλασικό Marshall ήχο με πολύ reverb και λίγο chorus για να "ανοίγει" ο ήχος, κλασικό κόλπο της εποχής εκείνης.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Αρχικά τι εξοπλισμό έχεις; 

 

Εγώ ακούω έναν κλασικό Marshall ήχο με πολύ reverb και λίγο chorus για να "ανοίγει" ο ήχος, κλασικό κόλπο της εποχής εκείνης.

 

Έχω τον Fender Mustang II και την Ibanez S621QM. Ειδικά οι B e χορδές δεν ακούγονται τόσο "πλούσια" όσο στο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπες εδώ και ψάξε Mustang™ Presets (αν δεν μπορείς να το ΄φερεις¨ χειρωνακτικά στα μέτρα σου).

Σίγουρα θα βρεις κάποιο preset που πλησιάζει στον ήχο που θες.

Κατέβασέ το, κάντο Import στον Mustang και τελείωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, LK είπε

Μπες εδώ και ψάξε Mustang™ Presets (αν δεν μπορείς να το ΄φερεις¨ χειρωνακτικά στα μέτρα σου).

Σίγουρα θα βρεις κάποιο preset που πλησιάζει στον ήχο που θες.

Κατέβασέ το, κάντο Import στον Mustang και τελείωσες.

 

Το ξέρω αλλά πρέπει να έχεις κάποιο σαν σημείο αναφοράς. Το να τα πάρεις όλα σβάρνα δεν είναι πρακτικό. Θα προσπαθήσω να βρώ από τίποτα παρόμοιο και να το κόψω στα μέτρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, papaki72 είπε

 

Το ξέρω αλλά πρέπει να έχεις κάποιο σαν σημείο αναφοράς. Το να τα πάρεις όλα σβάρνα δεν είναι πρακτικό. Θα προσπαθήσω να βρώ από τίποτα παρόμοιο και να το κόψω στα μέτρα μου.

Δεν χρειάζεται αν τα παρεις όλα σβάρνα.

Βάλε keywords και ψάξε. πχ

80's hard rock

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεστε στον κλασσικότατο ύμνο απ το ροκυ . Τσεκάρετε και διασκευή από bullet for my valentine όσοι ακούτε (και) μεταλ. Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σχόλιο στο youtube που παρομοιάζει  αυτόν τον Tepper με τον Tommy Wiseau 😂 . Once you see it you can't unsee it 

 

δεν διαφέρει απ' οτιδήποτε παρόμοιο hard rock/AOR των 80's . Ακόμα και preset από iron maiden του somewhere in time να βρεις , κούμπωσε και παίξε 😋

 

ακόμα και europe, journey κλπ θα τα φέρεις στα μέτρα του/σου . Είναι τόσο generic συνταγή . Αλλά λατρεμένη ακόμα και σε μένα που είμαι μικρός 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK, @Rebel_Of_South

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Το πέτυχα αρκετά καλά. Βέβαια οι quantum μαγνήτες δεν έχουν ακριβώς αυτόν το χαρακτήρα, αλλά έπεσα πολύ κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου