Προς το περιεχόμενο

Καινούργιες 10άρες χορδές, DR Tite Fit ή D'Addario XL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Zanxion είπε

Stretching?? Τι είναι αυτό, πως γίνεται; Μάλλον όχι γιατί δεν γνωρίζω καν τι είναι. 🙂

- Βαζεις τις καινουριες χορδες (ξεκινωντας απο τη μι μπασο).

- Τις κουρδιζεις ολες στο περιπου (ξεκινωντας παλι απο το μι μπασο). Δεν χρειαζεται ακομα λεπτομερεια.

- Μετα τραβας με 2 δαχτυλα (σαν σε τοξο αλλα οχι πολυ - ισα ισα να σηκωθει 2-3 εκ απο την ταστιερα) τη μι μπασο και την κουρδιζεις στο περιπου, την ξανατραβας 2η φορα και την κουρδιζεις στο περιπου. Ισως χρειαστει και 3η φορα. Βασικα το καταλαβαινεις οτι δεν θελει αλλο streching, επειδη δεν ξεκουρδιζει πλεον οταν την τραβας ή αν ξεκουρδιζει, το κανει ελαχιστα και φυσιολογικα.

- Το κανεις αυτο σε ολες τις χορδες μεχρι κατω. Οσο πας σε πιο ψηλες χορδες τραβας λιγοτερο και προσεκτικα. (βασικα  τα δυο καντινια κατω θελουν προσοχη, οι πιο χοντρες δεν χαμπαριαζουν)

- Τωρα κουρδιζεις λεπτομερως.

ΥΓ μη ξεχνας πριν βαλεις τις καινουρια χορδες, να βαζεις μολυβακι στις σχισμες του Nut σαν να το ζωγραφιζεις. (ξυστρα στο μολυβι, να λεπτυνει η μυτη και να μπαινει μεσα στη σχισμη).

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Zanxion said:

Είμαι τόσο άτσαλος που κατάφερα να κόψω το δάχτυλό μου με τις χορδές

 

Μη βαλεις 9αρες!! Θα κοβεσαι για πλακα!!!

 

Και φυσικα κανω πλακα...

Μετα απο λιγο καιρο εντατικου παιξιματος, θα σκληρυνουν τα δακτυλα τοσο, στο σημειο που πιεζουν τις χορδες, ωστε να μην νιωθεις τιποτα. Τωρα παιζεις χωρις "αναισθητικο".

 

Επισης, δε χρειαζεται να εισαι τοσο "ατσαλος" και να κυνηγας τον χρονο. Προσπαθησε σε χαμηλοτερο τεμπο. Επισης, τη χορδη μη την πιεζεις πανω στο ταστο για να κανεις bend. Να την "τσιμπας" και να τη "σηκωνεις" με το δακτυλο ασκωντας δυναμη παραλληλη με το ταστο. Οχι καθετη (ελαχιστη καθετη, ισα να ακουμπα). Ετσι δεν χρειαζεται πολυ δυναμη, εχεις καλυτερο ελεγχο, και δεν φαγωνεις ταστα.

 

Με action γυρω στα 2mm ειναι πιο ευκολο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Spyros Delta said:

- Βαζεις τις καινουριες χορδες (ξεκινωντας απο τη μι μπασο).

- Τις κουρδιζεις ολες στο περιπου (ξεκινωντας παλι απο το μι μπασο). Δεν χρειαζεται ακομα λεπτομερεια.

- Μετα τραβας με 2 δαχτυλα (σαν σε τοξο αλλα οχι πολυ - ισα ισα να σηκωθει 2-3 εκ απο την ταστιερα) τη μι μπασο και την κουρδιζεις στο περιπου, την ξανατραβας 2η φορα και την κουρδιζεις στο περιπου. Ισως χρειαστει και 3η φορα. Βασικα το καταλαβαινεις οτι δεν θελει αλλο streching, επειδη δεν ξεκουρδιζει πλεον οταν την τραβας ή αν ξεκουρδιζει, το κανει ελαχιστα και φυσιολογικα.

- Το κανεις αυτο σε ολες τις χορδες μεχρι κατω, προσεχωντας το τραβηγμα. Οσο πας σε πιο ψηλες χορδες τραβας λιγοτερο και προσεκτικα. (βασικα  τα δυο καντινια κατω θελουν προσοχη, οι πιο χοντρες δεν χαμπαριαζουν)

- Τωρα κουρδιζεις λεπτομερως.

 

Κατάλαβα! Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι. Θα έχω κι ένα δεύτερο σετ έτοιμο, για κάθε περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

 

Μη βαλεις 9αρες!! Θα κοβεσαι για πλακα!!!

 

Και φυσικα κανω πλακα...

Μετα απο λιγο καιρο εντατικου παιξιματος, θα σκληρυνουν τα δακτυλα τοσο, στο σημειο που πιεζουν τις χορδες, ωστε να μην νιωθεις τιποτα. Τωρα παιζεις χωρις "αναισθητικο".

 

Επισης, δε χρειαζεται να εισαι τοσο "ατσαλος" και να κυνηγας τον χρονο. Προσπαθησε σε χαμηλοτερο τεμπο. Επισης, τη χορδη μη την πιεζεις πανω στο ταστο για να κανεις bend. Να την "τσιμπας" και να τη "σηκωνεις" με το δακτυλο ασκωντας δυναμη παραλληλη με το ταστο. Οχι καθετη (ελαχιστη καθετη, ισα να ακουμπα). Ετσι δεν χρειαζεται πολυ δυναμη, εχεις καλυτερο ελεγχο, και δεν φαγωνεις ταστα.

 

Με action γυρω στα 2mm ειναι πιο ευκολο.

 

Θα το δοκιμάσω. Δεν έχω και τη κιθάρα στο χέρι. Το action δεν το έχω μετρήσει από το τελευταίο σετάρισμα (το έκανε μάστορας γιατί δεν έχω τη πείρα για κάτι τέτοιο).

Πολλές φορές όταν αφήνω το bend ακούγεται και η από πάνω χορδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zanxion είπε

 

Κατάλαβα! Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι. Θα έχω κι ένα δεύτερο σετ έτοιμο, για κάθε περίπτωση...

Προσθεσα κι ενα ΥΓ στο ποστ.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι οι ατυλιχτες χορδές (σολ,σι,μι) είναι πανω-κατω ΊΔΙΕΣ σε όλες τις μάρκες, απλό σουηδικό ατσάλι.

Στις τυλιχτες είναι η διαφορές.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zanxion είπε

Πολλές φορές όταν αφήνω το bend ακούγεται και η από πάνω χορδή.

Ααα εδω χρειαζεται η μαστορια στο Muting strings.

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες πριν κανα 2 χρονια ειχα βρει μια τεραστια ευκαιρια κ ειχα παρει καμια 70ρια σετ d addario 10-46,οποτε θελω δε θελω αυτο ειναι το καλυτερο σετ,😁...φοβαμαι να δοκιμασω κατι αλλο🤣

  • Like 1
  • Χαχα 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας πολύ καλή εμπειρία απο τις χορδές του LIDL, (νομίζω τα 5 sets 10άρες 10ευρώ), χωρις να έχω παρατηρήσει κανένα μειονέκτημα (έχω ξεχάσει πότε τις έβαλα, και είναι ακόμα σε 2 κιθάρες - αυτες που παίζω στο we're stars), παρήγγειλα σε 2 batches : 5 κομάτια set 9άρες και 3 κομμάτια set 11άρες αντίστοιχα, συνολικά κάπου 13 EUR τα 8 sets. Θα σας πω εντυπώσεις όταν αρχίσω να τις βάζω.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου