Προς το περιεχόμενο

πολυκαναλο η καρτα ηχου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχέση έχει το glass master με την εγγραφή CD μέσω CD-recorder;

 

Νομίζω ότι τα CD-recorders δεν κάνουν λάθος, άλλωστε χρησιμοποιούνται για εφαρμογές που απαιτείται 100% πιστότητα (π.χ. backup σε CD, προγράμματα). Το λάθος που μπορεί να υπάρχει στoν ήχο των audio CDs (και για αυτόν το λόγο στο στάνταρ τους προβλέπεται και έξτρα error correction code πληροφορία στο δισκάκι) οφείλεται στην ανάγνωση (π.χ. jitter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι σχέση έχει το glass master με την εγγραφή CD μέσω CD-recorder;

 

Νομίζω ότι τα CD-recorders δεν κάνουν λάθος' date=' άλλωστε χρησιμοποιούνται για εφαρμογές που απαιτείται 100% πιστότητα (π.χ. backup σε CD, προγράμματα). Το λάθος που μπορεί να υπάρχει στoν ήχο των audio CDs (και για αυτόν το λόγο στο στάνταρ τους προβλέπεται και έξτρα error correction code πληροφορία στο δισκάκι) οφείλεται στην ανάγνωση (π.χ. jitter).[/quote']

 

ειπα εγω οτι εχει σχεση?για ψηφιακα λαθη μιλησα και το ανεφερα!και φυσικα ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει ασχετως της πραγματικοτητας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το glass master με την εγγραφή CD μέσω CD-recorder;

 

Νομίζω ότι τα CD-recorders δεν κάνουν λάθος' date=' άλλωστε χρησιμοποιούνται για εφαρμογές που απαιτείται 100% πιστότητα (π.χ. backup σε CD, προγράμματα). Το λάθος που μπορεί να υπάρχει στoν ήχο των audio CDs (και για αυτόν το λόγο στο στάνταρ τους προβλέπεται και έξτρα error correction code πληροφορία στο δισκάκι) οφείλεται στην ανάγνωση (π.χ. jitter).[/quote']

 

ειπα εγω οτι εχει σχεση?για ψηφιακα λαθη μιλησα και το ανεφερα!και φυσικα ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει ασχετως της πραγματικοτητας :D

 

Κάτσε βρε παιδί γιατί μπερδεύτηκα: θες να πεις ότι αν γράψω ένα αρχείο audio ως το track 1 ενός audio cd μέσω του cd-recorder μου υπάρχει περίπτωση να γραφτούν διαφορετικά δεδομένα στο δισκάκι; (Εξαιρείται εννοίται hardware λάθος, π.χ. χαλασμένη laser beam ή ελαττωματικο CD.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα κομμάτι σου πριν το κάψεις σε cd φαίνεται σε έναν wave editor κάπως έτσι:

 

1.gif

 

ενώ όταν το ανοίγεις από το καμένο cd φαίνεται κάπως έτσι:

 

2.gif

 

τότε όντως κατά τη διάρκεια της εγγραφής κάτι έχει γίνει.

 

Σε αυτήν την περίπτωση' date=' κοίταξε μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στο cd-burning software που έχεις, βάσει της οποίας υποβαθμίζεται η στάθμη της έντασης.[/quote']

 

Nαι αυτο ακριβως γινεται :)μικραινει η κυματομορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα ψηφιακων λαθων η οποια φυσικα αν το cd δεν προοριζεται για επαγγελματικη χρηση δεν θα σε απασχολησει ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μια επιλογή normalize audio στα προγράμματα που γράφουν cd και λογικά αυτή στο δημιουργεί το πρόβλημα

 

Το Nero εχει αυτη normalize audio ρυθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου