Προς το περιεχόμενο

Pedalboard χωρίς pedal tuner?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όλα τα boards είναι πολύ όμορφα. Άλλα πολύπλοκα, άλλα πιο σπαρτιάτικα.

Χαζεύοντας τα όλα μου έχει γεννηθεί μια απορία, περίπου τα μισά και εννοείται βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν έχουν pedal tuner που είναι ίσως το πιο χρήσιμο πεταλάκι.

Μήπως τελικά αν παίξιμο του καθενός περιορίζεται σε παίξιμο στο σπίτι κι εγγραφές δεν χρειάζεται tuner σε μορφή πεταλιού αλλά μπορείς να βολευτείς και με άλλες λύσεις; 

Μήπως το πετάλι χρειάζεται περισσότερο σε live εμφανίσεις-τζαμαρίσματα ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ekim said:

Παιδιά όλα τα boards είναι πολύ όμορφα. Άλλα πολύπλοκα, άλλα πιο σπαρτιάτικα.

Χαζεύοντας τα όλα μου έχει γεννηθεί μια απορία, περίπου τα μισά και εννοείται βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν έχουν pedal tuner που είναι ίσως το πιο χρήσιμο πεταλάκι.

Μήπως τελικά αν παίξιμο του καθενός περιορίζεται σε παίξιμο στο σπίτι κι εγγραφές δεν χρειάζεται tuner σε μορφή πεταλιού αλλά μπορείς να βολευτείς και με άλλες λύσεις; 

Μήπως το πετάλι χρειάζεται περισσότερο σε live εμφανίσεις-τζαμαρίσματα ; 

 

Δεν εχω live συχνα, αλλα εχω αφαιρεσει τo tuner απο την πεταλιερα διοτι δεν εχω αλλα διαθεσιμα καλωδια τροφοδοσιας. Και εαν βαλω παραπανω εχω θορυβους.

Το αντικατεστησα με εξωτερικο tuner. Δεν ειναι το ιδιο πρακτικο, αλλα κανω δουλεια. Δεν ξεκουρδιζουν και συχνα οι κιθαρες μου.

 

Παντως και το παλικαρι που κανω μαθηματα, και εχει καθε βδομαδα λαιβ, δεν εχει tuner pedal.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε κάποια ελάχιστα live που είχα κάνει, δεν είχα πετάλι και το μετάνιωσα οικτρά. Το clip tuner που είχα δεν άκουγε τπτ, θες λόγω φασαρίας, θες δεν ξέρω κλι εγώ τι, πάντως δεν μπορούσα να κουρδίσω. Δεν ξέρω αν φταίει που ήταν "φτηνιάρικο" (joyo), μπορεί τα αντίστοιχα της tc electronic π.χ. να μην έχουν θέμα.

Επίσης κι εμένα η κιθάρα δεν έχει θέματα ξεκουρδίσματος, αλλά θα ήθελα να νιώθω πιο safe 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταλι ειναι σιγουρα αλλη φαση. Το προτιμω και εγω.

Ενας λογος, ακομα, που δεν θα το χρησιμοποιουσα σε λαιβ θα ηταν διοτι θα μπορουσα να κουρδισω σε λιγο χαμηλοτερη συχνοτητα. Κατι που κανω ανετα στο φορητο tuner (δεν μου εχει χρειαστει ακομα).

Γενικοτερα, υπαρχουν tuner pedals που κουρδιζουν drop?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου