Προς το περιεχόμενο

effect loop


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους. λοιπον, εχω την boss gt-8. οταν απενεργοποιω τα preamps της και βαζω παραμορφωση απο τον ενισχυτη μου, δεν ακουγεται το ιδιο οπως αν βαλω κατευθειαν την κιθαρα στον ενισχυτη. μαλλον αυτο γινεται επειδη το σημα απο αναλογικο γινεται ψηφιακο και μετα ξανα αναλογικο. θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο διορθωνεται βαζοντας την πεταλιερα στα send return με την μεθοδο των τεσσαρων καλωδιων οπως μου εχεται πει παλαιοτερα. αν πραγματικα αυτο εξαληφεται (και επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει effect loop) μπορει να φτιαξει καποιος μαστορας στον ενισχυτη μου τετοιες εισοδους?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν απενεργοποιω τα preamps της και βαζω παραμορφωση απο τον ενισχυτη μου' date=' δεν ακουγεται το ιδιο οπως αν βαλω κατευθειαν την κιθαρα στον ενισχυτη. μαλλον αυτο γινεται επειδη το σημα απο αναλογικο γινεται ψηφιακο και μετα ξανα αναλογικο. [/quote']

 

Aυτό που συμβαίνει είναι πολύ λογικό, όταν είχες ενεργοποιημένες τις προενισχύσεις η σειρά ήταν: κιθάρα - distortion - εφέ - προενισχυτής - ενισχυτής. Tώρα εσύ άλλαξες τη σειρά και εβαλες τα εφέ πρίν το distortion του ενισχυτή σου. Kάποια εφέ όπως το delay πχ θα ακούγονται λάθος!

 

O λόγος φυσικα δεν είναι το αναλογικό και ψηφιακό σήμα που γράφεις. H λύση στο πρόβλημα (αν και δεν έχω gt8) είναι το effects loop του ενισχυτή... τώρα αν ο ενισχυτής σου δεν έχει, δύσκολα τα πράγματα! Δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον είναι δύσκολο (και πιθανά ακριβό) το να γίνει παρέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απενεργοποιήσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ από την πεταλιέρα (δλδ σαν να μην υπάρχει) πάλι δεν ακούγεται ίδια η παραμόρφωση του ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως!ακομη και αν απενεργοποιησω τα παντα να μην εχει ουτε καν τα καναλια ενεργοποιημενα, παλι δεν ακουγεται οπως πρεπει.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενεργοποιείς τα preamp της πεταλιέρας εχεις κάνει στην ουσια την πεταλιέρα προενίσχυτή. Δήλαδή έχεις βάλει μια προενίσχυση στον προενισχυτή του ενισχυτή σου (ενισχυτής=προενισχυτής+τελικός). Αν θες να έχεις ρυθμισμένη την πεταλιέρα ως προενισχυτή θα την συνδέσεις στο return για να παίζεις κατευθείαν στον τελικό και να παρακάμψεις την προενίσχυση του ενισχυτή..... χμμμμ τα είπα λιγο μπερδεμενά!

Ελπίζω να έβγαλες άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να κανω ακριβως το αντιθετο. δηλαδη να χρησιμοποιω την προενισχυση του ενισχυτη μου αλλα η πεταλιερα και χωρις να ειναι ενεργοποιημενη σε τιποτα αλλαζει τον ηχο του ενισχυτη μου.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με χρήση FX Loop μπορείς. Το ότι δεν ακούγεται το ίδιο με το drive του ενισχυτή είναι τελείως φυσιολογικό διότι ποτέ δεν θα πετύχεις το ίδιο σήμα από την έξοδο του GT8 όπως από την κιθάρα.

 

Η μέθοδος των 4 καλωδίων για μένα ήταν πραγματικά holy grail.

 

Αν επιτρέπετε ποιος είναι ο ενισχυτής που ΤΟΣΟ σου αρέσει το drive του περισσότερο από αυτά του GT8 που δεν έχει FX Loop? (Πάω πάσο αν μιλάς για bootique)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι δλδ drive και να δοκίμασες στο GT8 το drive του Peavey σου άρεσε περισσότερο τόσο ώστε να δυσκολεύεσαι με την συνδεσμολογία? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου