Προς το περιεχόμενο

Σπασμένη Stratocaster. Αξίζει να πωληθεί ή...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω μια Fender strat mexico η οποία καημένη τα χει πάθει όλα. Την έχει ρίξει άνθρωπος στο παρελθόν κάτω (προσέχετε που τις δίνετε... ειλικρινά...)

και αρχικά έχει δυο ωραιότατες ρωγμές αριστερά και δεξιά της γέφυρας μέχρι κάτω (μπορεί να είναι και στο ξύλο, πέρα από το βερνίκι. Δεν μπορώ να ξέρω όμως.) και επίσης νιώθω με το χέρι μου ότι η βέργα στο μπράτσο έχει αρχίσει να προεξέχει λίγο. Επειδή δεν παίζω καθόλου ηλεκτρική πλέον, ήρθε σίγουρα η ώρα της να φύγει. Θα ήθελα τις γνώμες σας όσο αφορά το αν έχει νόημα να την βγάλω προς πώληση και αν μιλάμε για κάτω από 100ε κλπ, όσο και εναλλακτικές λύσεις.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από αυτά που μπορώ να δω δεν θα έλεγα ότι η κιθάρα είναι για σκότωμα ή ευθανασία. 

Αν δεν έχει χτυπημένα τάστα ή στραβωμένα κλειδιά δεν χρειάζεται κάποια επισκευή. 

Φθορές είναι αυτά που δείχνεις. 

Σε σχέση με το κάλυμμα της βέργας (skunk stripe) αν κοντεύει να ξεκολλήσει, είναι κάτι που φτιάχνει εύκολα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καπως ετσι ειναι και η στρατοκστερ μου, γιατι ειχε πεσει κατω σε ενα guitar center πριν χρονια πολλα... παιζει σουπερ ομως. Βεβαια δεν ειναι ευκολο να την πουλησεις ετσι, αλλα εμενα σχεδον εικοσι χρονια δεν εχει παθει τιποτε αλλο, ουτε εχει κουνηθει κτλ.

 

Εγω θα την κραταγα, καποια στιγμη μπορει να ξαναπαιξεις ηλεκτρικη, και δεν ειναι οτι θα πιασει και πολλα αν την δωσεις..

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cracks είναι στο φινίρισμα μόνο.

Το walnut plug της Βέργας με μια ματσόλα μπαίνει ξανά στη θέση του, οποιοσδήποτε μάστορας της προκοπής,που θα σου κάνει και το σετ απ,τη φτιάχνει.

Με ένα πενηνταρι-εβδομηνταρι την φτιάχνεις μια χαρά.

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο ύπουλο σπάσιμο είναι αυτό μέσα στο neck heel. αν εκεί την έχει ακούσει θέλει σοβαρή επισκευή.

απο ταστιέρα καμιά φώτο?

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις. Την πήγα σε μάστορα σήμερα και μου είπε ότι, κατά την άποψη του, δεν γίνεται κάτι με τη βέργα αυτή τη στιγμή μάλλον. Ότι θα πρέπει να την πετάξει έξω η κιθάρα ώστε να μπορέσει να κολληθεί. Ποιός ξέρει.. (Να σημειώσω κάτι που ξέχασα, ότι την είχα δώσει σε κάποιον μάστορα παλιότερα για το θέμα της βέργας και υποτίθεται ότι το επιδιόρθωσε αλλά ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα. 

'Οσο για το ράγισμα του ξύλου και όχι μόνο του φινιρίσματος είναι μια δική μου υπόθεση διότι είναι στα σημεία εκείνα δίπλα στη γέφυρα που μου παραπέμπουν σε ενώσεις. Αλλά μπορεί να λέω και βλακείες..

13 λεπτά πριν, rgxinap είπε

το πιο ύπουλο σπάσιμο είναι αυτό μέσα στο neck heel. αν εκεί την έχει ακούσει θέλει σοβαρή επισκευή.

απο ταστιέρα καμιά φώτο?

66025804_2334648906823731_220233677987119104_n.thumb.jpg.bddd343e735e1cce3903b3501a140d9e.jpg64856301_640942769736777_1118443169306902528_n.thumb.jpg.a52268172f360a94721391b2160bc9ff.jpg66120308_1288926111261610_5955897871680143360_n.thumb.jpg.1253d9dd4fbd207e617f4057fbd385e5.jpgαμα θελεις να δεις κατι συγκεκριμενο πες μου να σου βγάλω αλλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφη strat!

Οσον αφορά το "skunk stripe" το σκούρο κομμάτι ξύλου walnut (συνηθως) που καλύπτει την βέργα, μπορείς να το πιέσεις με το χέρι και κουνιέται?

Οσον αφορά τις ρωγμές, αν μπορούσες να αφαιρέσεις το μπράτσο (αθηνιστί μανίκι) τότε θα έβλεπες μέσα στο heel για τυχόν ρωγμές.

 

Πάντως γενικά αν έχει σταθερότητα και καλό ήχο είναι καλό σημάδι.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argie4313 είπε

δεν γίνεται κάτι με τη βέργα αυτή τη στιγμή μάλλον. Ότι

 

Η βέργα δεν έχει πρόβλημα.

Το skunk stripe απλά έχει πεταχτεί λίγο έξω.

Αυτό συμβαίνει γιατί το walnut είναι σκληρότερο από το maple και καμμιά φορά σε ακραίες θερμοκρασίες και υγρασίες τα κΣυλα συστέλλονται διαφορετικά.

Με λίγη super glue ,τρίψιμο και φινίρισμα θα είναι μια χαρά ο λαιμός αν φυσικά σε ενοχλεί στο παίξιμο αν όχι άστο έτσι .

Τσεκαρε το relief και αν δουλεύει η βέργα,λογικα δεν έχεις προβλημα.

Fender είναι στο κάτω κάτω της γραφής it takes a lickin and keeps on tickin 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου