Προς το περιεχόμενο

Ibanez - Ανταλλακτικά 0-1


Doctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ωραίο πρωινό (στην άδειά μου) αποφασίζω να ρυθμίσω το intonation στο tremolo (Edge III) της Ibanez RG μου. Την ώρα που σφίγγω το allen ακούω το crack και βλέπω το knife edge κομμένο στα 2. Από τότε (Αύγουστος 2006) ταλαιπωρούμαι με τα χάλια της Ibanez την οποία για να μην υπάρξει παρεξήγηση αγόρασα συνειδητά αφού στο παρελθόν υπήρξα ευτυχής κάτοχος παλαιότερων μοντέλων τα 20 συναπτά έτη που «ταλαιπωρούμαι» με τις ηλεκτρικές.

 

Είπα όμως, Ο.Κ, το πολύ πολύ να πληρώσω κάτι παραπάνω για το ανταλλακτικό και πήρα τηλέφωνο τον «αντιπρόσωπο» ο οποίος με προέτρεψε να τον επισκεφτώ μαζί με την Ibanezίτσα μου (δεν του έφτανε μόνο το tremolo…).

 

Ο φερόμενος ως αντιπρόσωπος της Ibanez όμως εντυπωσίασε με τις δηλώσεις του:

 

Αυτολεξεί:

1. ΤΙ είναι αυτό;

(βλέποντας το tremolo)

 

2. Δεν υπάρχει το ανταλλακτικό

(πριν καν κοιτάξει στο internet και φυσικά πριν εντοπίσει «τι είναι αυτό» όπως γράφω από πάνω)

 

3. Αυτό τώρα ή από πολύ παλιό μοντέλο είναι ή από πολύ καινούριο

(και μετά λέμε για την Πυθία. Τουλάχιστον εκείνη ήξερε τι ακριβώς πούλαγε!)

 

4. Μπορούμε να παραγγείλουμε ένα ολόκληρο tremolο αλλά

(λες να υπάρχει σωτηρία τελικά;)

 

5. Δεν ξέρω ούτε ΠΟΤΕ θα έρθει, ούτε ΠΟΣΟ θα κοστίσει!

(εντάξει, δεν θέλω να ακούσω τίποτε άλλο…)

 

Εντάξει, δεν μας παίρνει! Αφού έψαξα μόνος στο internet για ανταλλακτικά ακόμα και στην Ιαπωνία κατάλαβα ότι μόνο τα dedicated sites μπορούσαν να με βοηθήσουν.

 

 

Postάρω στο Ibanez.com και στο Jemsite.com αφού πέρασα και μια βόλτα απo ορισμένα ελληνικά sites. Τα παιδιά ήταν πρόθυμα να βοηθήσουν και μάλιστα ένας μου πρότεινε να στείλω mail στην μητρική εταιρία Hoshino Gakki (U.S.) που λέει έχει πολύ υπεύθυνο service. 5 μήνες μετά, και 3-4 προσπάθειες μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου την εβδομάδα κατάλαβα ότι με έχουν γράψει κανονικά (ίσως φταίει το Greece που έγραψα…). Ούτε καν να πουν ότι «πήγαινε στον local dealer» ρε παιδιά! Γράψιμο κανονικά!

 

Από την άλλη, σκέφτηκα να βιδώσω ένα γνήσιο Rose επάνω (classic πρόταση από τα ελληνικά sites…) αλλά ρε παιδιά δεν λέει να στάξω ¤300 για tremolo (αριστερόχειρας γαρ) σε μια κιθάρα που κοστίζει $450 και ήδη μου έχει φάει άλλα ¤300 σε μαγνήτες, ποτενσιόμετρα, καλώδια, shielding με μολύβι, κερί μέλισσας και δεν συμμαζεύεται!

 

Η λύση:

Μετά από πολύ καιρό βρήκα στο e-bay έναν τυπάκο που πούλαγε ένα μεταχειρισμένο Edge III $120 και το χτύπησα. Σήμερα το έχω για ανταλλακτικά και μου έχει λύσει το πρόβλημα (μέχρι να ξανασπάσει) αλλά εδώ και 7 μήνες ταλαιπωρούμαι χωρίς λόγο επειδή η Ibanez δεν έχει ανταλλακτικά για τα tremolo που κατασκευάζει η ίδια!

 

Λατρεύω (και λάτρευα) τις Ibanez γιατί είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στις τιμές που κοστίζουν αλλά θα το σκεφτώ σοβαρά να ακουμπήσω ξανά τα ωραία μου λεφτάκια σε κιθάρες που δεν έχουν ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα βασικά είναι στα άθλια κράματα μετάλλων που χρησιμοποιούν στα περισσότερα μεταλλικά μέρη οι κατασκευαστές! Ακόμα και ακριβά όργανα πάσχουν από αυτόν τον καρκίνο! Πάλι καλά να λες που βρέθηκε λύση στο πρόβλημά σου φίλε μου, και από εδώ και στο εξής προσοχή στο σφίξιμο........

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta knife edges ειναι η κλασσικη αχιλλειος πτεραν ολων των FR....πολυ περισσοτερο των οικονομικων...........γι αυτο και κατα κορον προτιμαται το FR original που τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα ειναι ανθεκτικοτερο

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έλεγα οτι δεν υπάρχουν ανταλακτικά για την ibanez.

https://cs.hoshinogakki.co.jp/i-public/faces/Login00.jsp

Το link μου το έδωσε ο εδώ αντιπροσωπος και μου είπε πως οτι θέλω μπορούμε να το παραγγείλουμε.

Χωρίς να εννοώ οτι ο Doctor λέει ψέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έλεγα οτι δεν υπάρχουν ανταλακτικά για την ibanez.

https://cs.hoshinogakki.co.jp/i-public/faces/Login00.jsp

Το link μου το έδωσε ο εδώ αντιπροσωπος και μου είπε πως οτι θέλω μπορούμε να το παραγγείλουμε.

Χωρίς να εννοώ οτι ο Doctor λέει ψέματα...

 

Το tremolo λέγεται Edge III. Αν ψάξεις για ανταλλακτικό που λέγετια knife edge θα δεις και μόνος σου οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

 

Γιατί να πω ψέμματα; Δεν έχω κανένα συμφέρον φίλε μου

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O.K!

 

Θα ποστάρω αύριο το πρωί!

 

Thanx για το ενδιαφέρον!

 

Και κάτι τελευταίο:

Επειδή κινδυνεύω να παρεξηγηθώ, αν δεν έχω παρεξηγηθεί ήδη, και επειδή δεν έχω προσωπικά με κανέναν επαγγελματία και μη του χώρου, να σας καταστήσω σαφές το γεγονός οτι την λέξη "αντιπρόσωπος" εντός εισαγωγικών και η έκφραση "φερόμενος ως αντιπρόσωπος" βασίζεται σε νόμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης που δεν επιτρέπει την αποκλειστικότητα αντιπροσώπευσης αγαθών και υπηρεσιών προκειμένου να υπάρχει ελεύθερη και ανταγωνιστική αγορά.

 

Στα sites των κατασκευαστών αυτούς τους εμπόρους που διαβάζουμε τους δίνουν οι εταιρίες ως ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΕΣ και όχι ως "αντιπροσώπους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ibanez έχω και πρόσφατα έψαξα για ένα εξάρτημα. Τελικά υπάρχει. Τώρα το δικό σου το έψαξα και όντως δεν βρήκα κάτι. Απλά μου φαίνεται λιγο περίεργο που δεν το έχει. Εκτός αν είναι κάπου κρυμένο :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαπίστωσες και 'συ εεε;

 

¶στα φίλε, από τον Αύγουστο ταλαιπωρούμαι και δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε κάν κάποιος να μου το φτιάξει σε τόρνο ή laser (είναι πολύ μικρό το κομμάτι...).

 

Απελπίστηκα τόσο πολύ που μου ήρθε να πάρω lefty κινέζικο licenced tremolo από την Αγγλιά έναντι 55 λιρών...

 

Τόση απελπισία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου