Προς το περιεχόμενο

Ibanez - Ανταλλακτικά 0-1


Doctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Ούτε κάν κάποιος να μου το φτιάξει σε τόρνο ή laser (είναι πολύ μικρό το κομμάτι...).

 

 

Ναι ρε φίλε, αυτό ήθελα να σου προτείνω...μπορείς να ποστάρεις μια photo του εξαρτήματος να δούμε μήπως γίνεται να φτιάχνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Behold!

 

Η πέτρα (ή το knife edge) του σκανδάλου κύριοι!

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Doctor/100_0119.jpg

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Doctor/100_0124.jpg

 

Όπως βλέπετε φίλοι μου από την άψογη κατάσταση του tremolo, η κιθάρα ήταν μόλις 2-3 μηνών, κλαψ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και κανένας δεν αναλαμβάνει να το φτιάξει? Βρες από κάπου το σχέδιο (απόστάσεις τρυπών και εξωτερικές διαστάσεις) και ζήτα σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξουν ένα από ανοξείδωτο. Θα είναι και "κουρδισμένο". Είναι πολύ απλό, αλλά θέλει 1-2 ωρίτσες δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ γιατρέ αυτό φτιάχνεται! Δεν εννοώ να πάς το κομμάτι από αντιμόνιο να στο κολλήσουν, εννοώ να σου φτιάξουν ένα από ανοξείδωτο ατσάλι, όπως είπε και ο Χαρίλαος! Εντάξει έχει λίγη δουλίτσα σε τόρνο-φρέζα αλλά φτιάχνεται!

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σπασμένο δεν με εδιαφέρει να το φτιάξω...

Αν υπάρχει τρόπος πάντως να αντιγραφτεί το κομμάτι θα ήθελα να έχω 2-3 αντίγραφα, χεχεχε!

 

Έχετε τίποτα γνωστούς να προτείνετε με τόρνο ή γενικά μηχανήματα κοπής;

 

Το λέω γιατί όπου το έχω δώσει εγώ για αντιγραφή έχω φάει πόρτα με τις εξής δικαιολογίες:

 

1.Είναι πολύ μικρό το κομμάτι

2.Θα μου σπάσει τον τόρνο (!!!)

3.Θα μου φάει πολύ ώρα και δεν το κάνω...

 

Παλικάρια ευχαριστώ πάντως που ασχολείστε, ειλικρινά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Για το σπασμένο δεν με εδιαφέρει να το φτιάξω...

Αν υπάρχει τρόπος πάντως να αντιγραφτεί το κομμάτι θα ήθελα να έχω 2-3 αντίγραφα' date=' χεχεχε!

 

Έχετε τίποτα γνωστούς να προτείνετε με τόρνο ή γενικά μηχανήματα κοπής;

 

Το λέω γιατί όπου το έχω δώσει εγώ για αντιγραφή έχω φάει πόρτα με τις εξής δικαιολογίες:

 

1.Είναι πολύ μικρό το κομμάτι

2.Θα μου σπάσει τον τόρνο (!!!)

3.Θα μου φάει πολύ ώρα και δεν το κάνω...

 

Παλικάρια ευχαριστώ πάντως που ασχολείστε, ειλικρινά![/quote']

 

Οι δικαιολογίες 1 και 2 είναι αστείες για σοβαρό μάστορα.

Η 3 έχει βάση αν πρόκειται για μηχανουργείο που παίρνει μεγάλες δουλειές (καλούπια κλπ) που του τρώνε πολλές ημέρες και τις χρεώνει εκατοντάδες ή χιλιάδες ευρώ. Ίσως κάποιο πιο μικρό εργαστήριο με λιγότερη δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

@Doctor, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, το κομμάτι φτιάχνεται άνετα...

Η μοναδική δυσκολία που βλέπω είναι να πετύχεις το πάχος(κάτι που για ένα μηχανουργείο είναι εύκολη υπόθεση).Δοκίμασε να φτιάξεις ένα πατρόν σε χαρτόνι, πάρε και μέτρα με ένα παχύμετρο αποστάσεις/διαμέτρους για να μπορείς να τους δώσεις ακομα και αυτά.Με άλλα λόγια αν κάνεις τι μισή δουλειά για αυτούς,ίσως να μην έχουν και τόσο κόλλημα.

Ρώτα σε κάποιο συνεργείο αυτοκινήτων(όχι εξουσιοδοτημένα κλπ κυριλέ), συνήθως ξέρουν-συνεργάζονται με κάποιον μηχανουργό.Παλιότερα είχε πάρει το μάτι μου μικρά μηχανουργεία, χωμένα σε στενά στη Φρατζή.Ρώτα όμως πόσο θα κοστίσει, γιατί αν δεν κάτσει με την μια το εξάρτημα και χρειαστεί να το κόψεις κανά 2 φορές ακόμη,μπορεί να μην συμφέρει.

ΥΓ:Μου φαίνεται πολύ χαζό-γκαντεμιά να μην δίνει η Ibanez ένα τόσο απλό ανταλακτικό,και όχι τπτ άλλο αλλά σκέφτομαι να χτυπήσω μια.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ θα ρωτήσω έναν τύπο εδώ κοντά που είχα δώσει παλιότερα και μου είχε φτιάξει 2 "κουμπιά" για schaller straplocks (τα κομμάτια που βιδώνονται στο ξύλο). Τα είχε φτιάξει από ανοξείδωτο ατσάλι και την άλλη μέα τα πήρα! 5 ευρώ μου τα είχε χρεώσει και τα δύο...

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου