Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πετάλι TC Electronic


Mondegreen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Εχω 5 πεταλακια της tc Electronic. Τελευταία το Hof μου παρουσίασε ένα πρόβλημα που το καθιστά άχρηστο.
Θα παραθέσω κατευθείαν τον θόρυβο που μου βγάζει, για να καταλάβει καλύτερα οποιος γνωρίζει. (χαμηλώστε την ένταση) 
Στην αρχή μου έβγαζε περιστατικά αυτόν τον θόρυβο, καθώς έπαιζα, και φορούσα ακουστικά, πεταγομουν απ τη θέση μου. Τώρα όποτε το ανοίγω το κάνει.
Αν παρατηρήσετε τον ήχο, στην επιλογή MOD του tc παίρνει και εφέ.
Να πω επίσης ότι έχω δοκιμάσει να αλλάξω τροφοδοτικό, να το δουλέψω με μπαταρία,  έχω αλλάξει καλώδια, το έχω δουλέψει εντελώς μόνο του, αλλά τζίφος.
το συνδέω σε μια focusrite 2i4 2gn αν αυτό παίζει ρόλο.

My recording MP3 noiz.mp3

Επεξεργασμένο από AngelosPp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.


Θυμάμαι είχα ρωτήσει τεχνικούς για το παραπανω προβλημα, οι απαντήσεις ήταν, δεν αξίζει η επισκευή, 20€ plus μεταφορικά για διάγνωση φτιαχτεί δε φτιαχτεί  κτλ κτλ, οπότε μπήκε σε ένα κουτί και στο πατάρι.

Kαθώς ψαχουλευα, βλέπω το Hof μου (είχα παρει το 2 και με απογοήτευσε)
έλα εδώ λέω να σε πάω για νεκροψία. 
Σήμερα έπιασα το χαλασμένο και παρατημένο hof από το 2019.
Κοιτάω όλα τα ποδαράκια από τα τρανζίστορ και τα εκατοντάδες Smd μήπως έχουν αποκολληθεί, όλα καλά, διακρίνω σημάδια υγρασίας που ίσως βραχυκύκλωνε την πλακέτα. Πάμε για μπανακι λοιπόν, Ισοπροπυλικη αλκοόλη, οδοντοβουρτσα υπομονή και προσοχη, αν δε κάνω λάθος δε πρέπει να μείνει πολύ ώρα σε κόλλες και πλαστικά γιατι τα διαλύει. Σκούπισμα και περιμένω να στεγνώσει.
Συναρμολογηση, σύνδεση, κλικ...... το Gain της καρτας δεν παιρνει φωτια.....
Οπ, λέω δεν ακούγεται ο θόρυβος, το έφτιαξα ή το αποτελειωσα. Μια συγχορδία παραλίας και ανασταση, λειτουργεί τέλεια.

Ξέρω δεν ανακάλυψα τον τροχό, αλλά χάρηκα μιας και είναι από τα αγαπημενα πετάλια, παλιότερο του hof 2 αλλα και ακριβότερο μεταχειρισμένο.


Αυτά.
Επανήλθα μήπως και βοηθήσει κάποιον η όλη διαδικασία, αξίζει αν είναι κατι για "πέταμα"

Επεξεργασμένο από AngelosPp
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου